NowościAktualnościRekordowy wzrost cen diesla. Prognozy są jednoznaczne

Rekordowy wzrost cen diesla. Prognozy są jednoznaczne

Właściciele diesli zmagają się z szybko rosnącymi cenami oleju napędowego. Czy jest szansa na ich obniżenie? Sytuacja nie prezentuje się najlepiej.

Po długim okresie stagnacji, a nawet obniżek cen paliw, kwoty za litr benzyny i oleju napędowego znów zaczęły rosnąć. W przypadku benzyny podwyżki w ostatnim tygodniu wyniosły ok. 7 groszy na litrze. To jednak nic w porównaniu do kwoty za litr oleju napędowego, która przez ostatni tydzień wzrosła aż o 23 grosze. W efekcie diesel aktualnie kosztuje średnio 6,69 zł za litr, czyli o 70 groszy więcej niż miesiąc temu. Średnia cena benzyny kształtuje się na poziomie 6,54 zł/litr.

Hurtowe ceny paliw. Ile kosztował diesel w listopadzie 2023 r.?

Podwyżki cen na pylonach stacji mają związek ze wzrostem cen paliw w hurcie. W dniu pisania artykułu (8.11.2023) cena oleju napędowego w hurcie wyniosła 5376 zł za 1 m³. To nieco mniej od dnia poprzedniego, który był „najdroższym” od początku miesiąca, zatem tendencja wydaje się być spadkowa (podobnie z benzyną, która w hurcie obecnie kosztuje 5147 zł/m³ za 95 i 5519 zł/m³ za 98). W przypadku benzyny 95 jest to spadek o 24 zł/m³ względem dnia 7 listopada.

Ceny paliw. Czy diesel i benzyna potanieje?

Mimo iż ceny zdają się wyhamowywać, ekspertom daleko od optymizmu. Większość zapowiada dalsze wzrosty cen paliw na stacjach, ale podkreśla, że nie powinny być tak drastyczne jak w ostatnich dniach. Do końca roku ceny powinny się ustabilizować na poziomie bliższym 7 zł za litr (ok. 6,70-6,80 zł za diesla i 6,60-6,70 zł za benzynę).

Polecamy również:

Aktualne, średnie ceny paliwa w Polsce (95, 98, ON, LPG)

Co wchodzi w skład ceny za 1 litr paliwa?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji