PoradyPoradyTani wspomagacz instalacji gazowych. Jak sprawdza się środek do czyszczenia wtryskiwaczy LPG?

Tani wspomagacz instalacji gazowych. Jak sprawdza się środek do czyszczenia wtryskiwaczy LPG?

Przed podjęciem decyzji o wymianie lub regeneracji wtryskiwaczy gazowych warto je przeczyścić niedrogim preparatem. Testujemy środek firmy BRC za 40 zł.

Obecność instalacji gazowej w samochodzie dla wielu kojarzy się wyłącznie ze sporymi oszczędnościami na paliwie. Zanim ktoś zdecyduje się na montaż LPG w aucie (lub kupno samochodu z już założoną instalacją), w ogóle nie bierze pod uwagę ewentualnych wydatków, jakie przyjdzie ponieść wobec faktu zasilania alternatywnym paliwem. Na wyższe koszty przeglądów i okresową wymianę zbiornika LPG musi przygotować się każdy, ale niekiedy przychodzi się zmierzyć z defektami silnika pracującego „na gazie” (głównie z zaworami – warto wykonać ich lubryfikację) lub samej instalacji gazowej. Najwięcej pieniędzy pochłaniają uszkodzone wtryskiwacze gazowe: nowe wraz z robocizną oznaczają wydatek od 300 do nawet 1200 zł, z czego tańszą alternatywną pozostaje regeneracja wtryskiwaczy LPG (ok. 250 zł).

Jakie są rodzaje instalacji gazowych?

Z czego wynikają problemy z wtryskiwaczami LPG?

Samochód długo pracujący „na gazie” z czasem zaczyna szarpać podczas nabierania prędkości lub przestaje „trzymać” równe obroty. Wina zazwyczaj leży w zabrudzonym nagarem parowniku lub wtryskiwaczach. O ile w przypadku tego pierwszego wystarczy gruntowne czyszczenie elementu, niektóre wtryskiwacze LPG nie są rozbieralne i przy skrajnym zabrudzeniu wymagają wymiany na nowe. Osadzony we wtryskach nagar ma konsystencję smoły i mięknie wraz ze wzrostem temperatury, stąd kłopoty z silnikiem przeważnie objawiają się bezpośrednio po uruchomieniu i nikną, gdy się rozgrzeje. Zapchane wtryskiwacze nie zapewniają właściwego przepływu gazu, co prowadzi do zubożenia mieszanki paliwowo-powietrznej i podwyższenia temperatury w komorze spalania. W efekcie dochodzi do poważnych awarii jednostki napędowej, tj. wypalenia gniazd zaworowych lub uszczelki pod głowicą, a nawet uszkodzenia świecy czy tłoka.

Wtryskiwacze LPG
Problemy z wtryskiwaczami gazu zwykle sygnalizują defekty w pracy jednostki napędowej, ale objawiające się tylko „na zimnym”. Wynika to z tego, że nagar zatykający wtryskiwacze twardnieje wraz ze spadkiem temperatury.

Jak się uchronić przed kłopotami z zapchanymi wtryskiwaczami LPG?

Test preparatu do wtryskiwaczy LPG 02
Preparat do czyszczenia wtryskiwaczy LPG użyty w teście – BRC BRL9001.

Jeszcze zanim zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z nieprawidłową pracą wtryskiwaczy gazowych, warto wypróbować niedrogi środek do ich czyszczenia. Niedawno na naszym rynku pojawił się preparat BRC BRL9001. Kosztuje zaledwie 40 zł i ma wygodny system aplikacji – bezpośrednio przez zawór tankowania do zbiornika z gazem. Środek wraz z paliwem przepływa przez kluczowe elementy instalacji gazowej (zbiornik, przewody, reduktor, wtryskiwacze), oczyszczając je z zalegających zanieczyszczeń i konserwując.

Czy niedrogi preparat rzeczywiście działa? Odpowiedź przyniesie nasz test wykonany na Oplu Astrze 1.6 z objawami typowymi dla zanieczyszczonych wtryskiwaczy gazowych: samochód szarpał na zimnym silniku, a po rozgrzaniu lub przełączeniu na „benzynę” wracał do normalnej pracy. By wykluczyć problemy z układem zapłonowym, zawczasu wymieniliśmy świece i cewkę. Diagnostyka instalacji gazowej dała pewność, że winne całej sytuacji są nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy LPG.

Czy LPG pogarsza osiągi? Test dynamiki aut zasilanych gazem

Test środka do czyszczenia wtryskiwaczy LPG firmy BRC

Aplikując preparat postępowaliśmy zgodnie z zaleceniami producenta. Wobec tego „wyjeździliśmy” gaz do końca, a resztki spuściliśmy, wciskając kulkę w zaworze tankowania. Następnie, uprzednio wstrząsając pojemnikiem i nakładając gumowy adapter, poprzez zawór wtłoczyliśmy całą zawartość opakowania do zbiornika LPG. Dopiero potem udaliśmy się na stację w celu zatankowania gazu do pełna (drogę na stację pokonaliśmy „na benzynie”). Samochód pokonał odcinek testowy składający się na zasięg na jednym zbiorniku, czyli ok. 500 km, z czego 2/3 trasy stanowił odcinek pozamiejski.

Test preparatu do wtryskiwaczy LPG 05
Preparat BRC należy zaaplikować do pustego zbiornika LPG. Dzięki specjalnemu adapterowi operacja nie nastręcza trudności.

Czy preparat do czyszczenia wtryskiwaczy LPG zadziałał?

Po wypaleniu zbiornika LPG „wspomaganego” środkiem czyszczącym wtryskiwacze, samochód faktycznie zaczął mniej szarpać, a silnik – znacznie równiej pracować. Aplikacja preparatu nie wyeliminowała dolegliwości w sposób całkowity, ale wyraźnie uprzyjemniła codzienną eksploatację. Polecamy użycie tego środka zwłaszcza w wymiarze profilaktycznym, by zawczasu uchronić naszą instalację gazową przed zabrudzeniami.

Polecamy uwadze inne nasze artykuły na temat instalacji LPG:

Montaż instalacji LPG w samochodzie – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje legalizacja butli LPG? Kiedy przeprowadzić homologację zbiornika?

Co to jest lubryfikacja zaworów? Kiedy ją stosować?

10 polecanych używanych aut z fabryczną instalacją LPG

Najlepsze używane samochody do LPG za 25 tys. zł

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji