W dobie wysokich cen paliw nie maleje zainteresowanie samochodami z oszczędnymi silnikami. Oto przegląd 6 najlepszych, prostych turbodiesli w używanych autach.
Pandemia, wzrost cen paliw i braki w dostępności nowych samochodów sprawiły, że na rynku wtórnym odnotowano wzrost zainteresowania pewną niszą, mianowicie autami z silnikami wysokoprężnymi o niewielkiej pojemności, tj. do 1,4 litra. Z salonów wyjeżdżało wiele modeli z tego typu budżetowymi jednostkami, z tym że przeważnie zasilały one floty dużych firm, w których liczyły się tylko jak najniższe koszty przejazdu. Z tego powodu samochody z małymi turbodieslami nie rozpieszczały wyposażeniem, w większości z nich próżno było oczekiwać nawet wystarczających osiągów.
Te aspekty nie są już tak istotne, gdy szuka się używanego samochodu możliwie jak najtańszego w eksploatacji. Po pierwsze, niewielkie turbodiesle rzeczywiście mało palą: często słyszy się deklaracje na poziomie 5-5,5 l/100 km, wybrane modele „schodzą” nawet poniżej tych wartości (mowa o cyklu mieszanym). Po drugie, ich osprzęt opiera się na najmniej skomplikowanych rozwiązaniach, jakie spotkamy we współczesnych autach. Budżetowe silniki wysokoprężne rzadko posiadają dwumasowe koła zamachowe, filtry cząstek stałych na dobre trafiły do nich dopiero po 2010 r. (kiedy stały się elementem obowiązkowym), przeważnie uciekano się również to stosowania prostszych typów turbosprężarek (bez zmiennej geometrii łopatek). Taka polityka ma i swoją drugą stronę: małe turbodiesle głośno terkoczą i cechują się wyraźną turbodziurą.
Mimo swoich wad, budżetowe silniki wysokoprężne stanowią realną alternatywę dla trwałych jednostek benzynowych tolerujących instalacje gazowe. Zebraliśmy 6 najpopularniejszych niewielkich turbodiesli i opisaliśmy ich parametry włącznie z możliwymi usterkami. Oto i one.
1.4 HDi (Citroen, Peugeot, Ford)
Występowanie: Citroen C1 I, Citroen C2, Citroen C3 I, Citroen C3 II, Citroen Nemo, Ford Fusion, Ford Fiesta VI, Ford Fiesta VII, Mazda 2 II, Peugeot 107, Peugeot 1007, Peugeot 206/206+, Peugeot 207, Peugeot 307, Peugeot Bipper, Toyota Aygo I
- Lata produkcji: 2001-2012
- Pojemność: 1398 cm³
- Moc maks.: 54-90 KM
- Moment obrotowy: 130-200 Nm
- Napęd rozrządu: pasek
- Zasilanie: common rail
Za opracowanie tego niewielkiego turbodiesla odpowiada koncern PSA wraz z Fordem, ale trafił on też pod maski miejskich Mazd II. To techniczny odpowiednik większego, bardzo cenionego silnika 1.6 HDi. Znalazł zastosowanie w autach rzadko opuszczających aglomeracje, choć montowano go, jako bazowe odmiany wysokoprężne, również do kompaktów i małych samochodów dostawczych. Najsłabsze wersje zostały maksymalnie uproszczone: w odmianach 54 KM (w Citroenie C1/Peugeocie 107/Toyocie Aygo) nie uświadczymy intercoolera, odrobinę mocniejsze (68 KM) wciąż mają jednomasowe koło zamachowe oraz turbo o stałej geometrii. Przez wiele lat wersje 1.4 HDi nie miały styczności z filtrami cząstek stałych. Wszystkie łączy wyjątkowo skromne zapotrzebowanie na paliwo, choć dopiero najmocniejszymi wariantami (90 KM) da się bez obaw poruszać na drogach szybkiego ruchu.
Najlepsze silniki Citroena i Peugeota – 3 benzynowe i 3 diesle
1.3 MultiJet (Fiat)
Występowanie: Alfa Romeo MiTo, Fiat 500, Fiat Panda II, Fiat Panda III, Fiat Punto III, Fiat Tipo II, Fiat Albea, Fiat Linea, Fiat Idea, Fiat Fiorino/Qubo, Fiat Strada, Lancia Ypsilon I, Lancia Ypsilon II, Opel Corsa D, Opel Corsa E, Opel Astra H, Opel Astra J
- W produkcji: od 2003 r.
- Pojemność: 1248 cm³
- Moc maks.: 69-105 KM
- Moment obrotowy: 145-210 Nm
- Napęd rozrządu: łańcuch
- Zasilanie: common rail
W odróżnieniu od większych włoskich turbodiesli, budżetowy 1.3 MultiJet wcale nie uchodzi za niezawodną jednostkę napędową. W wielu przypadkach dochodziło do przedwczesnego wyciągania łańcuchów rozrządu, przeciętną trwałość reprezentowały także turbosprężarki (o zmiennej lub stałej geometrii) i sprzęgła. Awarie tego ostatniego, wraz z niedomaganiami filtrów cząstek stałych, stanowią pokłosie montowania tego silnika w samochodach poruszających się głównie po mieście. W 2009 r. Fiat zmodernizował konstrukcję, stosując nowe wtryskiwacze i DPF oraz „dorzucając” system Start&Stop. Co ciekawe, wytwarzaniem silnika 1.3 MultiJet zajmuje się zakład w Bielsku-Białej. Dobrze utrzymane jednostki zachwycają rewelacyjnymi wynikami spalania i przyzwoitą kulturą pracy. Wada: dość wyraźnie odczuwalna turbodziura.
1.1 CRDi (Hyundai, Kia)
Występowanie: Hyundai i10 I, Hyundai i20 I, Hyundai i20 II, Kia Picanto I
- Lata produkcji: 2006-2018
- Pojemność: 1120 cm³
- Moc maks.: 75 KM
- Moment obrotowy: 153-170 Nm
- Napęd rozrządu: łańcuch
- Zasilanie: common rail
Najmniejsza jednostka napędowa w tym zestawieniu wcale nie musi być najbardziej ospała. Koreański 1.1 CRDi generuje aż 75 KM, a to zasługa m.in. turbosprężarki o zmiennej geometrii, która poprawia też reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Konstrukcyjnie bazuje na innym turbodieslu koncernu Hyundai-Kia – 1.5 CRDi, lecz pozbawiono go czwartego cylindra. Za napęd rozrządu nadal odpowiada żywotny łańcuch. Osiągi, przynajmniej jeśli mowa o najmniejszych samochodach (Hyundai i10/Kia Picanto), wypada ocenić pozytywnie. W większym Hyundaiu i20 trochę doskwiera brak momentu obrotowego przy wyższych prędkościach, dlatego polecamy go osobom rzadko wyjeżdżającym poza teren zabudowany. Nie tak łatwo znaleźć go na rynku wtórnym: klienci woleli proste, koreańskie wersje benzynowe lub opisanego poniżej, większego turbodiesla 1.4 CRDi.
1.4 CRDi (Hyundai, Kia)
Występowanie: Hyundai i20 I, Hyundai i20 II, Hyundai i30 II, Hyundai ix35, Kia Rio III, Kia Cee’d II, Kia Venga
- Lata produkcji: 2011-2018
- Pojemność: 1396 cm³
- Moc maks.: 90 KM
- Moment obrotowy: 220-240 Nm
- Napęd rozrządu: łańcuch
- Zasilanie: common rail
W odróżnieniu od 1.1 CRDi, w 1.4 CRDi zastosowano już 4 cylindry, co bardzo korzystnie wpłynęło na charakterystykę jego warkotu i poziom wibracji. Nie praktykowano montażu dwumasowego koła zamachowego i skomplikowanej turbosprężarki, stąd jego awaryjność jest w zasadzie minimalna. Przyczynił się również do tego dopracowany układ rozrządu: łańcuch, o ile pilnuje się terminów wymiany oleju, wytrzymuje ponad 200 tys. km. Koreańska propozycja jest dosyć wrażliwa na jakość tankowanego paliwa. Nie warto wobec tego na nim oszczędzać, zwłaszcza że wyniki spalania bardzo satysfakcjonują. Użytkownicy kierują zarzuty w kwestii niezadowalających osiągów 1.4 CRDi w samochodach kompaktowych. Przyzwoicie radzą sobie jedynie z modelami miejskimi (Kia Rio/Hyundai i20).
1.4 TDI (Volkswagen)
Występowanie: Audi A2, Audi A1 I, Seat Arosa, Seat Ibiza III, Seat Ibiza IV, Skoda Fabia I, Skoda Fabia II, Skoda Fabia III, Skoda Roomster, Skoda Rapid, Volkswagen Lupo, Volkswagen Fox, Volkswagen Polo IV, Volkswagen Polo V
- W produkcji: od 1999 r.
- Pojemność: 1422 cm³
- Moc maks.: 70-105 KM
- Moment obrotowy: 155-250 Nm
- Napęd rozrządu: pasek
- Zasilanie: pompowtryskiwacze/common rail
Świat poznał dwie generacje 3-cylindrowego turbodiesla 1.4 TDI. Pierwsza zadebiutowała w 1999 roku jako pochodna „niezniszczalnego” wręcz 1.9 TDI i, podobnie jak on, wyposażona była w pompowtryskiwacze. W efekcie silnik głośno klekotał i wpadał w wibracje, ale był ponadprzeciętnie trwały (a na pewno nieźle znosił forsowną eksploatację w miejskich autach będących w firmowych flotach). W 2014 r. pojawiła się nowa odmiana z zasilaniem common rail, tym razem bazująca na jednostkach 1.6/2.0 TDI z rodziny EA288. Pojemność i napęd rozrządu (pasek) nie uległy zmianie, udało się nieco poprawić kulturę pracy i uzyskać większe wartości mocy i momentu obrotowego. Nowszy typ 1.4 TDI obligatoryjnie otrzymywał już względnie nowoczesny osprzęt, m.in. koło dwumasowe i filtr cząstek stałych. Trzeba jednak przejechać wiele kilometrów, by zacząć myśleć o ich wymianie. Przy znacznych przebiegach zaczynają szwankować zawory EGR i coraz szybciej ubywa oleju na bagnecie.
1.4 D-4D (Toyota)
Występowanie: Mini One D I, Toyota Yaris I, Toyota Yaris II, Toyota Yaris III, Toyota Yaris Verso, Toyota Auris I, Toyota Auris II, Toyota Corolla IX, Toyota Corolla X, Toyota Corolla XI
- Lata produkcji: 2002-2018
- Pojemność: 1364 cm³
- Moc maks.: 75-90 KM
- Moment obrotowy: 170-205 Nm
- Napęd rozrządu: łańcuch
- Zasilanie: common rail
Toyota miała rękę do projektowania wytrzymałych silników o niewielkiej pojemności. Obok benzynowego 1.0 do tego grona zalicza się wysokoprężny 1.4 D-4D. Nie dotykają go awarie znane z pozostałych turbodiesli Toyoty, gdyż pochodzi on z zupełnie innej rodziny (kod 1ND-TV). Uświadczymy w nim turbo ze zmienną geometrią, ale dwumasowego koła zamachowego – już nie. DPF pojawił się w 2008 r., a wraz z nim nowe, piezoelektryczne wtryskiwacze (teoretycznie bez możliwości regeneracji). 1.4 D-4D, zwłaszcza w wersji 90-konnej, zaskakująco żwawo napędza Yarisy i… Mini pierwszej generacji. W kompaktach zaakceptują go tylko kierowcy o spokojnym stylu jazdy.
Polecamy uwadze inne nasze zestawienia używanych turbodiesli:
10 diesli bez turbo. Mało palą i nie psują się!
Używane samochody z dieslami, które palą 4 l/100 km (TOP 10)