PoradyPoradyKierowca w czasie pandemii: co można załatwić bez wychodzenia z domu?

Kierowca w czasie pandemii: co można załatwić bez wychodzenia z domu?

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile spraw można załatwić przez internet, bez narażania się na zakażenie koronawirusem. A jeśli nawet już musisz wsiąść do samochodu, podpowiadamy w jaki sposób ograniczyć kontakty z innymi.

Lista czynności, które kierowca może załatwić bez wychodzenia z domu:
Założenie profilu zaufanego na stronie gov.pl
Zgłoszenie zakupu lub sprzedaży pojazdu
Wyrobienie wtórnika prawa jazdy
Sprawdzenie salda punktów karnych
Wyrobienie wtórnika dokumentów pojazdu lub rejestracja auta
Zapłacenie podatku od zakupu bądź sprzedaży pojazdu
Opłacenie akcyzy
Zakup pojazdu używanego lub wynajęcie auta nowego
Jak się zabezpieczyć, jeśli musimy wyjść z domu?

Musisz wymienić prawo jazdy lub przerejestrować samochód, ale boisz się wyjść z domu, aby nie narażać się na zakażenie koronawirusem? Nie trzeba ryzykować, ponieważ większość formalności, które dotychczas załatwiliśmy osobiście w wydziale komunikacji, teraz załatwimy korzystając z e-urzędu, czyli strony GOV.pl. Dodatkowo z powodu zagrożenia epidemicznego urzędy i instytucje wprowadzają ułatwienia w zdalnym kontakcie z obywatelami i ograniczają możliwość wizyt.

Zacznij od profilu

By jednak skorzystać ze zdalnego załatwiania spraw, trzeba będzie posiadać profil zaufany, który służy do potwierdzenia tożsamości w wirtualnym urzędzie oraz zastępuje podpis. Na szczęście ten można zdobyć bez wychodzenia z domu, jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej. W pozostałych przypadkach czeka nas wizyta w urzędzie lub banku.

Jak zdobyć profil zaufany?

Dla tych, którzy korzystają z bankowości elektronicznej – T-Mobile, PKO BP, Inteligo, ING, Santander, Bank Pekao, mBank, Envelo, Millennium, Alior Bank:

 1. Wejdź na stronę swojego banku.
 2. Zaloguj się na swoje konto.
 3. Wyszukaj wniosek o założenie profilu zaufanego.
 4. Wypełnij go.
 5. Wyślij formularz.

Od tego momentu możesz już z niego korzystać.

Ci, którzy nie są klientami wyżej wymienionych banków, lub nie korzystają z ich serwisów online, mają trochę trudniej. Oto poszczególne kroki:

 1. Wejdź na stronę pz.gov.pl.
 2. Kliknij „Zarejestruj konto”.
 3. Wypełnij formularz.
 4. Kliknij „Zarejestruj się”. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
 5. Idź do wybranego urzędu (np. ZUS, Urząd Skarbowy, niektóre oddziały banków – listę znajdziesz na stronie pz.gov.pl) i potwierdź tam założenie profilu zaufanego.

Po zdobyciu profilu, e-administracja publiczna stoi przed nami otworem.

Nie tylko formalności

Nie należy zapominać, że nie każdy może sobie może pozwolić na pracę zdalną. A wtedy najlepszym środkiem lokomocji jest nasz samochód, który musimy, np. zatankować. Co prawda w tym przypadku nie unikniemy kontaktu z innymi, jednak można go znacznie ograniczyć, a przynajmniej sprawić, że ryzyko zachorowania będzie znikome. Przykładem może być np. płacenie aplikacją za paliwo przy dystrybutorze, bez potrzeby wchodzenia na stację paliw. O ile pierwotnie miało to służyć do oszczędzania czasu (nie trzeba stać w kolejce z innymi, którzy robią zakupy), to teraz jest to świetny oręż w walce z koronawirusem, o ile zadbamy o higienę.

Sprawy, które załatwisz przez Internet

Umowa kupna-sprzedażyZgłoszenie zakupu lub sprzedaży pojazdu

Za brak zgłoszenia staroście zakupu pojazdu bądź jego sprzedaży grozi kara administracyjna do 1000 zł. Z uwagi na epidemię i ograniczenia w funkcjonowaniu wydziałów komunikacji, czas ten został wydłużony z 30 do 180 dni. Jednak nie warto czekać, najlepiej mieć to z głowy i sprawę załatwić przez internet.

 1. Wejdź na stronę GOV.pl.
 2. Po zalogowaniu się profilem zaufanym wybierz sekcję „Usługi dla obywatela” (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię „Kierowcy i pojazdy”. Po rozwinięciu spisu e-usług wybierz „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu”, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online”.
 3. Wybierz zbycie lub nabycie pojazdu. Wpisz jego dane i dołącz skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.
 4. Sprawdź lub uzupełnij swoje dane.
 5. Podaj dane sprzedającego lub kupującego.
 6. Wybierz wydział komunikacji, w którym jest zarejestrowany pojazd (jeśli informujesz o sprzedaży) lub właściwy dla miejsca zameldowania (jeśli zgłaszasz zakup).
 7. Sprawdź formularz zawiadomienia, podpisz profilem zaufanymi i wyślij. Wyświetli się komunikat, że zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie „Mój GOV” dostaniesz urzędowe poświadczenie (UPP).

Wyrobienie wtórnika prawa jazdy

W tym przypadku całą procedurę załatwia się zdalnie, a dokument można otrzymać bezpośrednio do domu, jeśli taka opcja zostanie zaznaczona przy składaniu wniosku internetowego.

 1. Zbierz potrzebne dokumenty (wniosek o wydanie – znajdziesz go na stronie GOV.pl „Wydanie wtórnika praw jazdy”, aktualną fotografię, skan dowodu osobistego).
 2. Zadzwoń do urzędu, do którego chcesz wysłać wniosek, i zapytaj, jak możesz zapłacić. Zazwyczaj możesz to zrobić przelewem na konto urzędu – 110,50 zł.
 3. Wejdź na stronę GOV.pl i znajdź usługę: „Wydanie wtórnika prawa jazdy”.
 4. Kliknij „Załatw sprawę”.
 5. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
 1. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP.
 1. Wypełnij formularz i dołącz wszystkie potrzebne dokumenty.
 1. Kliknij „Dalej”, a potem „Podpisz”.
 1. Wyślij formularz i dokumenty do urzędu.
 1. Sprawdź, czy prawo jazdy jest już gotowe na stronie info-car.pl (trzeba podać PESEL oraz imię i nazwisko)
 1. Odbierz dokument w urzędzie, a jeśli została wybrana przesyłka pocztowa – czekaj na listonosza.

Sprawdzenie salda punktów karnych

 1. Wejdź na GOV.pl i kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”.
 1. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
 2. Po zalogowaniu system przeniesie cię do serwisu OBYWATEL.GOV.PL.
 3. Informacja o saldzie konta punktowego wyświetli się. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Uwaga! Informacja o liczbie punktów karnych uzyskanych przez internet nie jest dokumentem dla sądów czy prokuratur. Jeśli potrzebujemy takiego dokumentu trzeba udać się np. na komendę policji, gdzie dostaniemy „urzędowy” wydruk ze stanem punktów karnych.

Wyrobienie wtórnika dokumentów pojazdu lub rejestracja auta

Bez wychodzenia z domu 05Teoretycznie serwis GOV.pl nie obsługuje rejestracji pojazdów czy wyrobienia wtórników dokumentów pojazdu. Nie oznacza to jednak, że nic nie załatwimy przez internet. Większość urzędów pozwala otrzymać np. nowy dowód rejestracyjny bądź kartę pojazdu pocztą, ale są i takie, które pozwalają nawet zarejestrować pojazd. Z tego powodu należy wejść na stronę danego wydziału komunikacji i sprawdzić procedurę. W najmniej optymalny przypadku można wniosek o wyrobienie dokumentów pojazdu wysłać poprzez „Mój GOV”, a nawet dołączyć skan wymaganych dokumentów oraz dowód opłaty i to wszystko podpisać profilem zaufanym, a w urzędzie pojawić się, aby np. pokwitować odbiór dokumentów.

Warto pamiętać, że w przypadku używanych pojazdów (zarejestrowanych w kraju lub innym państwie UE) na ich rejestrację mamy aż 180 dni, dotychczas było to tylko 30 dni.

Zapłacenie podatku od zakupu bądź sprzedaży pojazdu

Kierowca, który kupi auto o wartości pow. 1000 zł i nie dostanie faktury, musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Warto również pamiętać, że sprzedaż auta (jeśli byliśmy jego właścicielami przez pół roku – liczone od końca miesiąca, w którym nabyliśmy auto), trzeba to uwzględnić w rocznej deklaracji PIT.

 1. Wejdź na podatki.gov.pl.
 2. Wybierz właściwą deklarację online do wypełnienia, np. PCC-3 lub PIT-36.
 1. Uzupełnij ją online i wyślij, podpisując np. profilem zaufanym.
 1. Opłać podatek, korzystając ze swojego mikrorachunku podatkowego (jego numer pojawi się na stronie po wysłaniu deklaracji) bądź skorzystaj z linku do szybkich płatności.

Sprawy dotyczące ubezpieczenia pojazdu

Zarówno zakup i sprzedaż auta, jak też zgłoszenie szkody można u każdego ubezpieczyciela dokonać zdalnie – zwykle są do wypełnienia formularze interaktywne, ewentualnie wzory do wydrukowania i przesłania pocztą elektroniczną. Oczywiście można również zdalnie kupić polisę OC lub AC, bezpośrednio na stronie danego ubezpieczyciela, bądź porównywarki ubezpieczeniowej.

Opłacenie akcyzy

Po zakupie samochodu, trzeba zapłacić akcyzę. W tym przypadku można to zrobić również bez wychodzenia z domu. Oto jak złożyć deklarację AKC-U.

 1. Załóż konto na stronie internetowej puesc.gov.pl.
 2. Zaloguj się na stronie puesc.gov.pl.
 3. Kliknij na „Deklaracja Uproszczona Nabycia Wewnątrz Wspólnotowego” i „wypełnij formularz”.
 4. Po wypełnieniu formularza kliknij „wygeneruj formularz”.
 5. Przejdź do zakładki „Moje dokumenty” – „do wysyłki” na liście dokumentów znajdziesz wygenerowany formularz – kliknij AKCJE „podpisz”, kliknij „OK” – wybierz rodzaj podpisu i postępuj wg komunikatów na ekranie.
 6. Po zmianie statusu dokumentu na liście do wysyłki na „podpisany” należy wybrać AKCJE „wyślij” i kliknąć „OK”.
 7. Przejdź do zakładki „Moje dokumenty” – odebrane i sprawdź, czy otrzymałeś UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru).
 8. Opłać akcyzę – informacje, jak to zrobić znajdziesz na stronie puesc.gov.pl.

Zakup pojazdu używanego lub wynajęcie auta nowego

Coraz więcej firm, np. AAA Auto, oferuje auta używane które mogą zostać dostarczone bezpośrednio pod dom, bez konieczności kontaktu z innymi klientami. Wszystkie pojazdy są wcześniej dezynfekowane. Co ciekawe, zakup można również sfinansować pożyczką, bez wychodzenia z domu.

Z kolei Carsmile, największa platforma do długoterminowego wynajmu i leasingu samochodów online, daje możliwość wyboru auta przez internet, a następnie już zarejestrowany pojazd jest podstawiany pod dom klienta.

Jak się zabezpieczyć po wyjściu z domu?

Są sposoby, aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, nawet jeśli musimy już wyjść z domu i skorzystać z samochodu. Oto one.

Zachowaj 2 m odstępu od innych

Dystans 2 m ma nam gwarantować bezpieczeństwo (jest też wymagany przez przepisy jeśli znajdujemy się w miejscu publicznym), nawet jeśli spotkamy osobę zarażoną koronawirusem. A więc, gdy musimy wejść np. do stacji paliw, pamiętajmy, aby zachować odpowiednią odległość od innych osób. W wielu miejscach znajdziemy specjalne linie na podłodze, które wskazują prawidłowy dystans od innych klientów podczas oczekiwania w kolejce. Warto pamiętać, że po wizycie w miejscu publicznym, zanim zaczniemy prowadzić auto (dotykać jego elementów), należy zastosować mokre chusteczki dezynfekujące lub żel „antybakteryjny”.

Korzystaj z rękawiczek

Korzystając z dystrybutora, myjni czy ogólnodostępnego odkurzacza, warto użyć rękawiczek jednorazowych i nie dotykać nimi twarzy. Przed wejściem do samochodu rękawiczki należy zdjąć (starając się ich nie dotykać gołymi rękoma) i zastosować środek dezynfekujący.

Bez wychodzenia z domu 01

Dezynfekuj auto

Czyszczenie należy rozpocząć od zewnętrznych elementów pojazdu, których zwykle dotykamy, np. ramy drzwi oraz klamki, w tym klamki bagażnika. W środku samochodu należy zadbać o: kierownicę, dźwignie zmiany biegów i hamulca ręcznego, wewnętrzne klamki drzwi, ekran dotykowy oraz pozostałe przyciski i pokrętła umieszczone na panelu środkowym. Nie należy zapominać o dźwigienkach kierunkowskazów i innych przełącznikach umieszczonych przy kierownicy, a także podłokietnikach, elementach sterujących pozycją fotela oraz klamrach i gniazdach pasów bezpieczeństwa. Powyższe czynności należy przeprowadzać dość regularnie, aby zachować sterylność.

Czym należy dezynfekować pojazd? Najlepiej sprawdzą się środki zawierające co najmniej 70-proc. roztwór alkoholu oraz ściereczki z mikrofibry lub gotowe chusteczki do odkażania. Daje to gwarancję dezynfekcji oraz brak ryzyka uszkodzenia czyszczonych powierzchni.

Przeczytaj więcej o tym, jak samodzielnie odkazić auto na koronawirusa

Uwaga! Do dezynfekcji samochodu nie można używać wybielaczy oraz środków czyszczących zawierających chlor, ponieważ mogą one odbarwić tapicerkę. Podobny efekt może także wywołać woda utleniona. Nie są również zalecane płyny do mycia szyb lub chusteczki odtłuszczające, które mogą być groźne dla plastikowych i gumowych elementów pojazdu. Podczas czyszczenia tapicerki należy zachować dodatkową ostrożność – zbyt intensywne czyszczenie alkoholem może odbarwić materiał. Skórzane powierzchnie (siedzenia, kierownica, mieszek zmiany biegów) po oczyszczeniu należy pokryć środkami do ochrony skóry.

Należy jednak pamiętać, że każda dezynfekcja samochodu, w tym ozonowanie, działa tylko do momentu ponownego wprowadzenia do pojazdu chorobotwórczych drobnoustrojów – te mogą tam trafić nie tylko na rękach, ale również na ubraniu, czy podeszwach obuwia.

Bez wychodzenia z domu 02
Do dezynfekcji wnętrza auta najlepiej użyć środków zawierających 70-procentowy roztwór alkoholu. Wyczyśćmy nim najczęściej chwytane elementy w samochodzie.

Płać zdalnie

Jeśli musisz zatankować samochód, zapłacić za autostradę, a nawet skorzystać z myjni, nie musi się to wiązać z kontaktem z innymi osobami, które mogą nas zarazić koronawirusem. Oto sposoby na zdalne płacenie.

 • Płacenie za paliwo

Bez wychodzenia z domu 03Dzięki aplikacji Orlen Mobile możesz samodzielnie płacić za paliwo smartfonem bez podchodzenia do kasy. Aby korzystać z usługi, wystarczy wcześniej zarejestrować się w aplikacji oraz dodać swoją kartę kredytową lub debetową. Po zatankowaniu (najlepiej zrobić to w rękawiczkach jednorazowych, które znajdziemy przy dystrybutorze) nie trzeba iść do kasy i tam stać w kolejce z innymi osobami. Zamiast tego należy smartfonem zeskanować kod QR znajdujący się na dystrybutorze, potwierdzić dane transakcji i zatwierdzić ją PIN-em do aplikacji – co trwa tylko chwilę. Na podany adres mailowy kierowca natychmiast otrzymuje fakturę z podanymi podczas rejestracji danymi auta.

 • Płacenie za autostrady

Należy się zalogować na stronie Autopay i tam wpisać dane pojazdu oraz karty płatniczej, aby zdalnie płacić na bramkach na: A1 (AmberOne) na odcinku między Toruniem a Gdańskiem oraz na A4 na odcinku Katowice-Kraków. Gdy korzysta się z płatności automatycznych, przed bramkami zatrzymanie trwa kilka sekund, które są potrzebne, żeby system mógł zidentyfikować pojazd i podnieść szlaban. Nie trzeba się więc zatrzymywać przy okienku, aby fizycznie zapłacić.

 • Korzystanie z myjni

Wizyta na stacji automatycznej nie jest obecnie najlepszym pomysłem – musimy zapłacić za usługę kontaktując się z obsługą, a następnie wstukać kod na pin-padzie w celu włączenia programu. Z tego powodu Shell testuje aplikację Wwwash, która umożliwia płacenie i wybór programu mycia bez potrzeby opuszczania samochodu. Wystarczy zarejestrować się, podpiąć kartę płatniczą, aby po podjechaniu na myjnie móc wybrać program i umyć pojazd.

Myjnia samochodowa

Polecamy również inne artykuły dla kierowców w czasie pandemii koronawirusa:

Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii koronawirusa?

Jak oddać samochód do serwisu w czasie pandemii koronawirusa

Jak się nie zarazić koronawirusem w samochodzie? Na te i inne pytania odpowiadają koreańscy specjaliści

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji