W obecnej sytuacji najlepiej jest nie wychodzić z domu, jednak nie zawsze to możliwe. Podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać z samochodu podczas epidemii.

W związku z pandemią koronawirusa zaleca się ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi i pozostanie w domu, o ile to możliwe. Jeśli musimy już gdzieś pojechać, to znacznie bezpieczniejszym wyborem niż komunikacja miejska będzie samochód. Na ten trudny czas Skoda przygotowała kilka dobrych rad dla kierowców.

Przed i po każdej podróży bardzo ważna jest dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni w aucie. Przed wejściem do samochodu należy pamiętać o odkażeniu ram drzwi i zewnętrznych klamek, w tym klamki bagażnika. Natomiast w kabinie trzeba zadbać o dezynfekcję: kierownicy, dźwigni zmiany biegów, hamulca ręcznego, wewnętrznych klamek drzwi, ekranu systemu inforozrywki oraz pozostałych przycisków i pokręteł umieszczonych na panelu środkowym. Należy także pamiętać o dźwigience kierunkowskazów i innych przełącznikach przy kierownicy oraz o podłokietnikach i elementach sterujących pozycją fotela.

Jana Parmová, Główny Lekarz w Skodzie, radzi: „Po zdezynfekowaniu samochodu należy go przewietrzyć. Dodatkowo zalecamy także zadbanie o system klimatyzacji. Na stacjach benzynowych dostępne są specjalne zestawy przeznaczone do tego celu. Czysta klimatyzacja to mniejsze ryzyko rozwijania się chorobotwórczych grzybów, bakterii i wirusów”.

A czym najlepiej zdezynfekować samochód? Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie środek zawierający co najmniej 70-procentowy roztwór alkoholu izopropylowego i ściereczka z mikrofibry lub po prostu gotowe chusteczki dezynfekujące, które można kupić w sklepie. Lepiej jednak nie eksperymentować z innymi substancjami czyszczącymi. Stosowanie np. chlorowych wybielaczy czy wody utlenionej może doprowadzić do zniszczenia czyszczonych powierzchni. Podczas dezynfekowania tekstylnej tapicerki należy uważać, ponieważ zbyt intensywne czyszczenie alkoholem może odbarwić materiał. Z kolei skórzaną tapicerkę po oczyszczeniu warto dodatkowo zabezpieczyć środkami do ochrony skóry.

Redakcja poleca: Jak wyprać tapicerkę samochodową?

Oczywiście w obecnych warunkach nie należy dbać tylko o auto, ale również (przede wszystkim) o siebie. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie specjalny środek do odkażania skóry i korzystać z niego po wejściu do samochodu, tak aby zarazki nie rozniosły się po wnętrzu.

Jeśli autem jedzie kilka osób, dla większego bezpieczeństwa każdy podróżujący może użyć maseczki ochronnej i wcale nie musi to być profesjonalny produkt wysokiej klasy. Zwykła maseczka chirurgiczna co prawda nie chroni przed wirusami, ale i tak znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia innych. Jeśli zależy nam na skuteczniejszej ochronie osobistej, powinniśmy sięgnąć po maseczki klasy FFP3.

Szczególne środki ostrożności musimy zachować także podczas tankowania samochodu. Korzystając z dystrybutora należy użyć rękawiczek jednorazowych lub poprosić o pomoc pracownika stacji, pamiętając o odpowiednim odstępie od drugiej osoby. Jeśli to możliwe, starajmy się napełnić zbiornik do pełna, tak by nie wracać w najbliższym czasie po paliwo. Warto również rozważyć stację samoobsługową lub taką, która oferuje płatność przez aplikację.

„Jeśli na stacji pracuje personel należy zachować odpowiedni odstęp od pracownika i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie” – komentuje Jana Parmová, Główny Lekarz w Skodzie.

Zobacz również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj