Użytkowanie auta podczas epidemii

Jeżdżąc samochodem można zmniejszyć ryzyko kontaktu z koronawirusem. By auto było bezpieczne, trzeba jednak o nie zadbać i w umiejętny sposób odkażać elementy wnętrza pojazdu.

Podróżowanie w dobie aktualnych wydarzeń stało się sporym wyzwaniem. Pandemia koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 sprawiła, że każde wyjście z domu stwarza potencjalne możliwości zakażenia się wirusem. Dlatego najlepiej powstrzymać się lub zminimalizować wychodzenie z domu do minimum. Jeśli już jednak musimy wyjść, to najlepiej zrezygnować z komunikacji miejskiej i wybrać się samochodem.

Zdecydowana większość osób już wie, jak należy myć i dezynfekować ręce, żeby zapobiec zakażeniu się koronawirusem. Podobne zasady należy zastosować w przypadku jazdy samochodem. Najczęściej dotykamy kierownicy, drążka zmiany biegów, dźwignię kierunkowskazów i dźwignię sterowania wycieraczkami, przyciski na panelu klimatyzacji, klamek, a także radia i systemów multimedialnych. O wytarciu tych elementów należy pamiętać przede wszystkim i najlepiej dezynfekować je przy każdym wsiadaniu do auta, a zużytą chusteczkę należy od razu wyrzucić.

Pełną listę (do wydrukowania) często dotykanych elementów przedstawiamy na grafice

Dezynfekcja auta - lista

W przypadku plastików należy użyć do tego płynu na bazie alkoholu, co najmniej 60-procentowego i taki płyn trzymać w samochodzie. Do kierownicy, dźwigni zmiany biegów i innych skórzanych elementów najlepiej użyć wody z mydłem, żeby ich nie zniszczyć. Również na ekrany najlepiej zastosować przeznaczone do tego środki.

Wiele osób często bagatelizuje serwis filtra kabinowego. Jest to element, który służy do oczyszczania powietrza wlatującego do środka auta z zewnątrz. Taki filtr zaleca się wymieniać co 20 000 kilometrów lub raz do roku. Jeśli filtr nie przekroczył tych limitów, warto od czasu do czasu go wyczyścić, szczególnie że nie jest to skomplikowany proces do wykonania samodzielnie. Warto również zadbać o czystą klimatyzację. Obecnie oczywiście najlepiej zrobić to samemu za pomocą specjalnych preparatów do odgrzybiania.

Redakcja poleca: Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii koronawirusa?

Najlepiej oczywiście jeździć samemu lub tylko z osobami z bliskiego otoczenia. Jeśli jednak musimy kogoś przewieźć, to taka osoba powinna mieć założone rękawiczki oraz maseczkę. Możemy opakowanie takich rękawiczek i maseczek jednorazowych zostawić z tyłu, jeśli pasażer nie ma swoich. Po podróży zużyte maseczki i rękawiczki należy natychmiast wyrzucić. Dodatkowo pasażer powinien zawsze siedzieć na tylnej kanapie, od strony pasażera, żeby maksymalnie zwiększyć odległość od kierowcy. Po podróży konieczne jest zdezynfekowanie wszystkich elementów, których dotykał pasażer bez rękawiczek (klamka zewnętrzna, drzwi, fotel itp.).

Odkażanie auta po tankowaniu

Samochód zatankować trzeba, tym bardziej że ceny obecnie do tego mocno zachęcają. Jednak w tym przypadku również trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny i za każdym razem tankować do pełna – ograniczy to liczbę wizyt na stacji benzynowej. Przed wyjściem samochodu i rozpoczęciem tankowania należy założyć rękawiczki jednorazowe. Na stacjach benzynowych takie rękawiczki są dostępne przy każdym dystrybutorze, jednak najlepiej mieć je ze sobą w aucie i założyć jeszcze przed wyjściem z auta. Podczas płacenia używajmy karty płatniczej (najlepiej zbliżeniowo lub BLIK) lub aplikacji na stacjach, które oferują taką możliwość. Takie rękawiczki wyrzucamy jeszcze przed dotknięciem klamki samochodu. Po wejściu do auta najlepiej zdezynfekować jeszcze raz ręce przed rozpoczęciem jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here