UżywaneNajlepsze używane auta. To właśnie tych modeli Polacy szukają w Otomoto

Najlepsze używane auta. To właśnie tych modeli Polacy szukają w Otomoto

Polacy uwielbiają używane auta niemieckich marek – takie wnioski płyną z najnowszego raportu Otomoto.pl, w którym wskazano najczęściej wyszukiwane modele.

W 2021 roku serwis ogłoszeniowy Otomoto.pl odwiedziło prawie 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali w nim ponad 4 mld odsłon. W trakcie polowania na wymarzony pojazd internauci zaznaczyli w wyszukiwarce wiele parametrów, które stały się podstawą do stworzenia kolejnej edycji raportu „Internetowy samochód roku”. Ponownie został on zdominowany przez modele z niemieckim rodowodem.

Raport „Internetowy Samochód Roku 2020” udzielił odpowiedzi, które modele są najczęściej wyszukiwane, a więc także budzą największe zainteresowanie wśród potencjalnych kupujących i są przez nich cenione. Poniżej prezentujemy czołową dziesiątkę najczęściej wyszukiwanych używanych samochodów. Zestawienie postanowiliśmy uzupełnić o wskazanie generacji danego modelu, która obecnie jest najliczniej reprezentowana w ogłoszeniach.

10. Mercedes klasy C – 1,40% wyszukań

Mercedes klasy C W204 03Mniej sportowy od BMW, gorzej zaopatrzony w niedrogie zamienniki od Audi, a jednak magia trójramiennej gwiazdy kusi. Na tyle, że Mercedes klasy średniej zdołał wywalczyć dla siebie miejsce w gronie 10 najczęściej wyszukiwanych modeli w serwisie Otomoto.pl oraz wyparciem z niego bardzo popularnej wśród klientów Skody Octavii. W 2020 r. zebrała ona 1,44% wyszukań w Otomoto.pl. Zainteresowanym zakupem Mercedesa klasy C polecamy generację W204, która nie tylko stanowi pomost między tradycją, a nowoczesnością, ale również jest przyjemna w prowadzeniu i trwała (w przypadku starszych modeli z jakością bywało różnie).

9. Ford Focus – 1,44% wyszukań

Uzywany Ford Focus

W przypadku dziewiątej lokaty sytuacja nie uległa zmianie. W 2021 r. pozycja Focusa nie zmieniła się względem 2019 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 1,6%) oraz względem 2020 r. (1,51%). Ceniony za ponadprzeciętne właściwości jezdne, udane silniki i niskie koszty utrzymania Focus ma grono zagorzałych fanów. Na rynku wtórnym karty rozdaje już Focus III – to komfortowy, a zarazem dobrze wykończony model z ciekawymi silnikami, w tym oszczędnym i trwałym 1.0 EcoBoost czy udanymi francuskimi dieslami 1.6/2.0 TDCi.

8. Audi A3 – 1,54% wyszukań

AUDI A3 Sportback 8P FL 2.0TDI 140KM 6MT PO281JA 10-2008

Przewaga drugiej odsłony A3 (8P) w ofertach sprzedaży nad pozostałymi generacjami jest miażdżąca. Nic dziwnego – A3 III (8V) kosztuje przynajmniej 40 tys. zł, natomiast A3 I (8L) zwykle są już mocno zużyte. Mechanicznie wszystkie wymienione auta są spokrewnione z VW Golfem czy Skodą Octavią, co przekłada się na niskie koszty serwisowania i ogromną bazę zamienników. Droższe w zakupie Audi oferuje lepiej wykończone wnętrze i doskonale zestrojone zawieszenie. Audi A3 utrzymuje 8. pozycję w rankingu Otomoto.pl, ale jego udział w wyszukiwaniach spada – w latach 2019-2021 wynosił odpowiednio 1,7%, 1,61% i 1,54%.

7. Volkswagen Passat – 1,66% wyszukań

VW Passat - przódLiczba dostępnych Passatów B8 błyskawicznie rośnie – jest wyższa niż generacji B6 i B7 razem wziętych. To zarówno zasługa długiego okresu produkcyjnego (B8 zadebiutował w 2014 r.), ale także wielu atutów tego auta, w tym świetnego wykończenia bardzo przestronnego wnętrza czy zawieszenia zapewniającego wysoki komfort i dobre prowadzenie. Co ważne dla wielu potencjalnych nabywców, na rynku wtórnym nie brakuje kilkuletnich egzemplarzy z polskich salonów. Passat uplasował się na siódmej pozycji także w latach 2019 i 2020.

6. Opel Astra – 1,88% wyszukań

Uzywany Opel Astra

W serwisie Otomoto.pl na nabywców czeka ponad 1500 egzemplarzy Astry J, co czyni z niej najpopularniejszą generację kompaktowego Opla. Zadbane egzemplarze nie czekają na nabywcę, bo Astry są często wyszukiwane ogłoszeniach. Nic dziwnego – nie tylko dobrze wyglądają, ale również są przyzwoicie wyposażone, trwałe i tanie w naprawach. Na rynku wtórnym cenione są zarówno udane diesle, jak i benzynowe silniki (np. 1.4 Turbo), które dobrze współpracują z instalacjami LPG. Astra J łączy rozsądne koszty zakupu i eksploatacji z nowoczesną linią i dość bogatym wyposażeniem. Pozwala to zrozumieć, dlaczego ten model jest zarówno chętnie importowany, jak również często spotykany w serwisie ogłoszeniowym OtoMoto.pl. Pozycja Astry nie zmieniła się względem 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 1,92%).

5. Audi A6 – 2,03% wyszukań

AUDI A6 C7 Avant 3.0TDI V6 245KM 7AT S-tronic Quattro PO010ST 12-2011Mimo wysokich cen ofertowych na rynku wtórnym w ogłoszeniach najliczniejsze jest już A6 C7. To jednak samochód warty swojej ceny. Ma niezwykle przestronne i świetnie wykończone wnętrze oraz doskonale zestrojone zawieszenie i szeroką paletę silników. Oczywiście im lepiej skonfigurowane A6, tym jego naprawy czy nawet bieżące koszty utrzymania stają się większym obciążeniem dla kieszeni. Pozycja A6 nie zmieniła się względem 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 2,14%).

4. Volkswagen Golf – 2,16% wyszukań

Volkswagen Golf VII 08W oczach wielu kierowców kolejne odsłony Golfa były wzorcem samochodu kompaktowego. Szczytową formę ewolucji osiągnął on w siódmej generacji, która jest także najliczniej reprezentowana w ogłoszeniach na Otomoto.pl. Golf VII jest wykończony lepiej i z większą dbałością o szczegóły od „ósemki”. Ma bardziej intuicyjny w obsłudze system multimedialny, a jego wygląd – zwłaszcza przodu nadwozia – budzi mniej skrajnych emocji. Golf utrzymał pozycję z 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 2,24%).

3. BMW serii 5 – 2,24% wyszukań

BMW 530d F10 M-Pakiet 3.0d R6 258KM 8AT xDrive WY2145V 09-2011Najpopularniejszym BMW serii 5 w serwisie Otomoto.pl jest generacja F10. Zakup zadbanego i dostatnio wyposażonego egzemplarza będzie dobrą decyzją. To szybkie, pewne i przyjemne w prowadzeniu oraz bardzo dobrze wykończone auto. Elegancka, a zarazem dynamiczna linia nadwozia nie straciła świeżości – samochód mógłby z powodzeniem być wciąż w produkcji. Dokładnie to samo można powiedzieć o iDrive – jest mniej rozbudowany od aktualnej wersji tego systemu multimedialnego, ale wciąż niczego mu nie brakuje. Pozycja BMW serii 5 nie zmieniła się względem 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 2,34%).

2. Audi A4 – 2,83% wyszukań

Audi A4 B8

Nurty stylistyczne w marce Audi ewoluują dosyć wolno, dzięki czemu najpopularniejsza na Otomoto.pl generacja B8 wciąż nie wygląda archaicznie. Mimo że sytuacja na rynku staje się coraz trudniejsza, używanych A4 na pewno nie zabraknie – model króluje w statystykach importu używanych aut z zachodu Europy. Zainteresowani zakupem A4 B8 muszą jedynie zastanowić się nad doborem wersji silnikowej – diesle są oszczędne i trwałe, ale zazwyczaj mają wysokie przebiegi. Z kolei benzynowe silniki 1.8/2. TFSI potrafią spalać znaczne ilości oleju. Rzetelnie przeprowadzony remont kosztuje kilka tysięcy złotych. Audi A4 utrzymało lokatę z 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 3,03%).

1. BMW serii 3 – 3,13% wyszukań
BMW 325d E90 3.0d R6 197KM 6AT WI4015G 12-2007

W 2021 roku najczęściej wyszukiwanym używanym autem osobowym w serwisie Otomoto.pl było BMW serii 3. Nie powinno dziwić, że wiele osób przegląda oferty sprzedaży auta, które stanowi unikalną fuzję sportowego prowadzenia, dynamicznie stylizowanego nadwozia, szerokiej palety wersji silnikowych czy mnogości możliwych konfiguracji wyposażenia. Najpopularniejszą generacją używanej trójki pozostaje E90. Zadbane egzemplarze z udokumentowanym przebiegiem trzymają cenę, ale warto ich szukać, bo będą sprawiały najmniej problemów (naprawy BMW bywają kosztowne), a do tego szybciej znajdą kolejnego nabywcę. BMW serii 3 objęło pozycję lidera w 2020 r. (wówczas udział modelu w wynikach wyszukiwania wynosił 3,3%).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji