PoradyPoradyKontrolka silnika check engine: co oznacza? Przyczyny zapalenia się

Kontrolka silnika check engine: co oznacza? Przyczyny zapalenia się

Budząca obawy kontrolka silnika check engine nie zawsze musi być powodem do paniki. Przedstawiamy przyczyny zapalenia się pomarańczowej kontrolki silnika i radzimy, jak się wtedy zachować.

Wizja zapalenia się kontrolki awarii silnika check engine spędza sen z powiek wielu kierowców. Tymczasem gdy taki komunikat pojawi się na zestawie wskaźników naszego samochodu, nie musimy od razu panikować. Kontrolka silnika w rzeczywistości informuje o wykryciu niezgodności elektrycznej przez sterownik silnika, która ma bezpośredni wpływ na jego osiągi i skład emisji spalin. System samodiagnostyki pokładowej reaguje na każde wykryte odchylenie, ale nie przy każdym wyświetla kontrolkę check engine – robi to dopiero, gdy mało istotna usterka powtórzy się któryś raz z rzędu. Inaczej dzieje się, gdy wykryta usterka silnika okaże się poważna: wtedy komunikat informujący o awarii silnika pojawi się od razu i nie gaśnie, jak to czasami ma miejsce w przypadku zlokalizowania przez sterownik chwilowych odchyleń od normy.

Co oznacza zapalona kontrolka silnika?

Kontrolka check engine 16
Kontrolkę check engine mają wszystkie samochody z systemem diagnostyki OBDII, czyli wyprodukowane po 2000 r.

System autodiagnostyczny nie jest jednak w stanie wykryć mechanicznych uszkodzeń silnika, chyba że te defekty mają wpływ na sygnały z czujników układu wtryskowo-zapłonowego. Kontrolka check engine może palić się w dwóch kolorach – pomarańczowym i czerwonym. W drugim przypadku sprawa jest jasna: wystąpiła poważna awaria i nie należy kontynuować jazdy. Komunikat awarii silnika częściej wyświetla się w kolorze pomarańczowym. Wtedy, rzecz jasna, otrzymaliśmy ostrzeżenie o wykryciu nieprawidłowości w którymś z układów, ale jeśli wyświetlenie kontrolki nie wpłynęło na pracę samochodu, można bez obaw dokończyć podróż. Pamiętajmy, żeby nie odkładać w czasie zdiagnozowania przyczyny zaświecenia się komunikatu check engine.

Przyczyny zapalenia się kontrolki check engine

Do najczęstszych przyczyn zapalania się kontrolki awarii silnika należą następujące awarie:

Opisywany komunikat często wyświetla się w samochodach z zamontowanym LPG. To sygnał, że najwyższy czas zajrzeć do instalacji, bo prawdopodobnie uległa rozregulowaniu i źle dawkuje gaz. Przeważnie do wymiany kwalifikują się filtry gazu (od ok. 25 zł), parownik (nowy od ok. 200 zł) lub wtryskiwacze LPG (wymiana od ok. 200 zł).

Kontrolka check engine 13
Za usługę wyregulowania instalacji gazowej warsztaty żądają minimum 50 zł.

Diagnostyka i kasowanie kontrolki silnika

Przyczynę zapalenia się komunikatu awarii silnika, a przynajmniej obszar, którego ta usterka dotyczy, poznamy po podłączeniu samochodu pod diagnoskop w warsztacie. Samo usunięcie kontrolki oczywiście nie zlikwiduje problemu. Za każde kasowanie błędów mechanicy zwykle żądają 50-100 zł. Można to też zrobić samemu przy użyciu aplikacji na smartfona (np. Piston, Torque Pro). Trzeba jednak wyposażyć się we własny interfejs diagnostyczny. Najtańsze, np. ELM 327, kosztują zaledwie 30 zł, ale droższe testery diagnostyczne posiadają więcej funkcji, w tym podgląd wartości z rozlokowanych po układzie napędowym czujników (z możliwością korygowania fabrycznych ustawień silnika).

Czy można jeździć z zapaloną kontrolką silnika check engine?

Czy można jeździć ze świecącą się kontrolką silnika check engine? Jest to możliwe, ale zdecydowanie nie jest zalecane odkładanie wizyty u mechanika. Na pewno można kontynuować podróż, ale nie należy zwlekać z udaniem się do serwisu. Lekceważenie ostrzeżenia może doprowadzić do unieruchomienia samochodu, poważniejszej awarii i także większych kosztów jej usunięcia.

 

Zobacz również:

Test 8 interfejsów diagnostycznych

Spis wszystkich kontrolek w samochodzie

Jak skasować kontrolkę check engine?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji