NowościAktualnościWyniki testów Euro NCAP. Skoda Fabia z pięcioma gwiazdkami

Wyniki testów Euro NCAP. Skoda Fabia z pięcioma gwiazdkami

Euro NCAP oceniło poziom bezpieczeństwa aż 12 modeli. Nowa Skoda Fabia otrzymała 5 gwiazdek. Sprawdź, jak wypadły pozostałe auta.

Nowa Skoda Fabia bardzo dobrze wypadła w próbach zderzeniowych i testach bezpieczeństwa przeprowadzanych przez niezależną organizację Euro NCAP. Czwarta generacja czeskiego auta uzyskała ogólny wynik na poziomie 78%, co przełożyło się na maksymalną ocenę – 5 gwiazdek. w kategorii ochrony dorosłych zdobyła 85%, za ochronę dzieci otrzymała na 81%, a za ochronę pieszych – 70%. Natomiast za standardowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa nowa Fabia zdobyła 71%.

Skoda Fabia

 „Pięciogwiazdkowa ocena nowej Skody Fabia w teście Euro NCAP potwierdza nasze silne zaangażowanie w bezpieczeństwo klientów i wszystkich innych użytkowników dróg. Jesteśmy dumni, że od 2008 roku każdy nowy pojazd marki Skoda w momencie wprowadzenia na rynek otrzymał najwyższą ocenę. Fabia jest już drugim modelem, który to osiągnął po wprowadzeniu bardziej rygorystycznych warunków testowych. Przechodząc na MQB-A0, możemy teraz oferować w Skodzie Fabia liczne funkcje i systemy wspomagające przypisane dotąd pojazdom wyższych klas, tym samym jeszcze bardziej zwiększać bezpieczeństwo tego popularnego modelu” – mówi Johannes Neft, Członek Zarządu Skody ds. Rozwoju Technicznego.

Na pokładzie nowej Skody Fabia możemy znaleźć nawet 9 poduszek powietrznych, w tym poduszkę chroniącą kolana kierowcy oraz tylne boczne poduszki. Lista wyposażenia standardowego obejmuje m.in. mocowania ISOFIX i Top Tether na tylnych siedzeniach, a opcjonalnie mogą być zamontowane także na przednim fotelu pasażera, dzięki czemu Fabia może pomieścić aż trzy foteliki dziecięce.

Czeskie auto może być wyposażone również w TRAVEL ASSIST, który obejmuje m.in. aktywny tempomat (ACC) oraz system LANE ASSIST pomagający utrzymać samochód na pasie ruchu, korygując tor jazdy. Za pomocą funkcji HANDS-ON DETECT asystent podróży kontroluje, czy kierowca trzyma dłonie na kierownicy. Ponadto nowa Fabia wspiera kierującego w czasie parkowania. Działający poniżej 40 km/h system PARK ASSIST wyświetla odpowiednie miejsca parkingowe i może zastąpić kierowcę podczas manewru parkowania. MANOEUVRE ASSIST korzysta z czujników w celu wykrycia przeszkody z przodu lub z tyłu auta i w razie potrzeby automatycznie hamuje. Wśród nowości na liście wyposażenia Fabii znalazły się jeszcze system rozpoznawania znaków drogowych oraz FRONT ASSIST z ochroną pieszych i rowerzystów.

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, nowa Skoda Fabia była jednym z dwunastu modeli ocenionych w ostatnim czasie przez Euro NCAP. Poniżej zamieszczamy tabelę z rezultatami wszystkich testowanych aut.

Testy zderzeniowe Euro NCAP 2021 – najnowsze wyniki
Samochód Ochrona dorosłych Ochrona dzieci Ochrona pieszych Systemy bezpieczeństwa Ocena końcowa (gwiazdki)
BMW iX 91% 87% 73% 81% *****
Dacia Spring 49% 56% 39% 32% *
Fiat 500e 76% 80% 67% 67% ****
Genesis G70 89% 87% 76% 88% *****
Genesis GV70 89% 87% 64% 87% *****
Mercedes EQS 96% 91% 76% 80% *****
MG Marvel R 80% 75% 55% 80% ****
Nissan Qashqai 91% 91% 70% 95% *****
Nissan Townstar 78% 87% 67% 72% ****
Renault Zoe 43% 52% 41% 14% 0
Skoda Fabia 85% 81% 70% 71% *****
Volkswagen Caddy 84% 82% 69% 79% *****
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji