NowościAktualnościPolacy są ekspertami od hybryd, ale... prawie nic o nich nie wiedzą!

Polacy są ekspertami od hybryd, ale… prawie nic o nich nie wiedzą!

Choć hybrydy cieszą się w Polsce sporą popularnością, to stan naszej wiedzy na ich temat nadal jest mizerny. Potwierdzają to wyniki ostatniego badania pracowni InsightOut Lab.

Przed nami najnowszy raport przygotowany przez ekspertów InsightOut Lab we współpracy z Volkswagenem. Celem ostatniej ankiety było sprawdzenie wiedzy Polaków o autach hybrydowych oraz zweryfikowanie, czy potrafią oni odróżnić zwykłą hybrydę od plug-in. To duża zmiana, ponieważ wcześniejsze badania dotyczyły wyłącznie samochodów elektrycznych. Omawiany dziś sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 lutego 2021 r. na reprezentatywnej grupie 1051 osób w wieku powyżej 18 lat z całej Polski.

AUTO-QUIZ: co wiesz o napędach hybrydowych?

Aż 80% badanych zadeklarowało, że orientuje się, czym są samochody hybrydowe (70% – raczej się orientuje, a 10% – zdecydowanie się orientuje). To zaskakująco wysoki odsetek, jednak podobnie jak to było w przypadku ankiet dotyczących aut elektrycznych, szybko okazało się, że nie odzwierciedla on faktycznej wiedzy respondentów na temat hybryd.

Ujawniło się to już przy następnym pytaniu. Jedynie 36% ankietowanych potwierdziło, że wie, czym różni się zwykła hybryda (HEV) od hybrydy plug-in (PHEV), a 64% przyznało wprost, iż takiej wiedzy nie posiada. To wyjaśnia, dlaczego ponad 1/4 respondentów (26%) jest zdania, że każde auto z napędem hybrydowym może być ładowane z zewnętrznego źródła prądu (np. domowego gniazdka lub ładowarki), a 13% badanych uważa, że w ten sposób można ładować wyłącznie zwykłą hybrydę.

Mniej niż połowa ankietowanych (46%) odpowiedziała prawidłowo, wskazując że tylko hybryda typu plug-in może być ładowana z zewnętrznego źródła. Natomiast co ósmy badany (14%) stwierdził, że żadnej hybrydy nie można tak naładować.

AUTO-QUIZ: sprawdź swoją wiedzę o hybrydach

Najtrudniejsze dla respondentów okazało się pytanie o to, który rodzaj auta hybrydowego po wyczerpaniu zapasu prądu musi zostać podłączony do zewnętrznego źródła energii, żeby znów można było używać silnika elektrycznego. 1/3 badanych (33%) sądzi, że każda hybryda wymaga ładowania, aby móc poruszać się w trybie elektrycznym. Odsetek prawidłowych odpowiedzi w tym przypadku wyniósł jedynie 15%.

Omawiane badanie wykazało również niską świadomość Polaków odnośnie możliwości ładowania baterii w czasie jazdy. Tylko 39% respondentów, wie, że w każdej hybrydzie można w ten sposób podładować akumulator. Z kolei niecała 1/3 ankietowanych orientuje się, że hybryda plug-in może przejechać na prądzie nawet ok. 50 km.

Co ciekawe, osoby deklarujące na początku badania, że potrafią odróżnić zwykłą hybrydę od plug-in, wcale nie wykazały się dużo lepszą wiedzą. W tej grupie ankietowanych średnia poprawnych odpowiedzi na te cztery pytania wyniosła jedynie 48%. Szczegóły przedstawiono na poniższej infografice:

Warto zapoznać się także z wynikami wcześniejszych badań:

Czy Polacy są gotowi na elektromobilność?

Dlaczego Polacy nie kupują aut elektrycznych?

Jakie doświadczenie z „elektrykami” mają Polacy?

Czy Polacy chcą dopłat do samochodów elektrycznych?

Samochód elektryczny w trasie a nawyki polskich kierowców

Wady i zalety aut elektrycznych zdaniem Polaków

Chcieć to móc? Kto kupi auto elektryczne?

Co sądzimy o kierowcach aut elektrycznych?

Jak zmieniają się opinie Polaków na temat aut elektrycznych?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji