NowościAktualnościCo sądzimy o kierowcach aut elektrycznych? Poznaj wyniki badania

Co sądzimy o kierowcach aut elektrycznych? Poznaj wyniki badania

Eksperci z pracowni InsightOut Lab zbadali, jak Polacy postrzegają użytkowników samochodów elektrycznych. Dowiedz się więcej na ten temat.

Volkswagen we współpracy z pracownią InsightOut Lab ponownie sprawdził stosunek Polaków do szeroko rozumianej elektromobilności. Celem ostatniego badania było poznanie opinii na temat kierowców aut elektrycznych. Ankietę przeprowadzono w dniach 6-9 listopada na reprezentatywnej grupie 1088 osób z całej Polski.

Wyniki omawianego badania potwierdziły, że w naszych osądach na temat innych ludzi zazwyczaj kierujemy się stereotypami. Odpowiadając na pytanie „Na ile poniższe stwierdzenia według Ciebie pasują lub nie do osób, które kupiły samochód elektryczny?”, ankietowani najczęściej byli skłonni zgodzić się ze stwierdzeniami, że:

  • lubią nowe technologie (68%)
  • mają dobry wpływ na środowisko (63%)
  • są zamożni (61%)
  • podjęli dobrą decyzję (52%)
  • osiągnęli w życiu sukces (41%)
  • myślą o innych (33%)

Natomiast co piąty badany (21%) przyznał, że zazdrości właścicielom aut elektrycznych. Takiemu stwierdzeniu zaprzeczyła prawie połowa (46%).

Druga część badania nie przynosi już tak jednoznacznych rezultatów. Ankietowani, poproszeni o ocenę stylu jazdy kierowców samochodów elektrycznych, w większości wybierali odpowiedź „Trudno powiedzieć”.

Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w naszym kraju jest zarejestrowane 8169 aut na prąd. Oznacza to, że zdecydowana większość dorosłych Polaków nigdy nie miała styczności z samochodem elektrycznym, a co za tym idzie – także z właścicielem takiego pojazdu.

Znajomość z osobą posiadającą auto elektryczne znacząco obniża odsetek odpowiedzi „Trudno powiedzieć”. Ankietowani z tego grona znacznie częściej wyrażali pozytywne opinie na temat użytkowników samochodów na prąd.

Warto zapoznać się także z wynikami wcześniejszych badań:

Czy Polacy są gotowi na elektromobilność?

Dlaczego Polacy nie kupują aut elektrycznych?

Jakie doświadczenie z „elektrykami” mają Polacy?

Czy Polacy chcą dopłat do samochodów elektrycznych?

Samochód elektryczny w trasie a nawyki polskich kierowców

Wady i zalety aut elektrycznych zdaniem Polaków

Chcieć to móc? Kto kupi auto elektryczne?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji