TechnologiaRas1ution 2 – podłącz dowolną kierownicę do PlayStation 5/4/3!

Ras1ution 2 – podłącz dowolną kierownicę do PlayStation 5/4/3!

Przystosowane do współpracy z PC kierownice często nie działają z konsolami. Istnieje jednak sposób by je podłączyć do PlayStation. Testujemy Ras1ution 2 – moduł, umożliwiający podłączanie różnych kierownic do konsoli!

Większość graczy koncentrujących się na e-sporcie (w przypadku gier samochodowych) korzysta z pecetów. Po prostu gry najczęściej wykorzystywane na turniejach (iRacing i rFactor) stworzono na tę platformę i tym samym gracze korzystają ze sprzętów dopasowanych do tych gier. Oczywiście, nikt z profesjonalnych graczy nie korzysta przecież z klawiatury, czy pada do prowadzenia wirtualnego samochodu. W grę wchodzą odpowiednie kierownice z pedałami.

Dostępnych w sklepach modeli kierownic komputerowych jest naprawdę wiele. Jednak najpopularniejszym chyba obecnie modelem dla początkujących miłośników symulacji samochodowych jest produkowany przez Logitecha model G29 (przystosowany do PC/PS3/PS4/PS5) lub jego Xboksowy odpowiednik G920 (działający także z PC). I o ile te dwie kierownice możemy bez problemów podłączyć zarówno do PC jak i wybranych konsol, tak niemożliwe jest podłączenie wersji Xboksowej do PlayStation.

Profesjonalni gracze używają oczywiście droższych i bardziej wyszukanych modeli – zapewniają lepszą precyzję sterowania oraz silniejszy system Force Feedback (czyli odwzorowania sił przenoszonych przez koła na kierownicę). Takie kierownice także najczęściej można podłączyć do konsoli, jednak możliwe jest to jedynie do jednego rodzaju – albo do PlayStation, albo do Xboxa.

A co, jeżeli macie zalegającą w domu starszą kierownicę, działającą wyłącznie z PC? Może ją także uda się podłączyć do PlayStation?

Ras1ution 2 – opis urządzenia

Rozwiązaniem (przynajmniej w teorii) jest Ras1ution 2. Ten niewielki moduł podpinany jest pomiędzy konsolę a kierownicę i umożliwia poprawne współdziałanie całości. Czyli podpięcie do konsoli (PlayStation 3/4/5 i Nintendo Switch) kierownicy nieprzystosowanej do działania z danym sprzętem. Jeszcze na początku listopada Ras1ution 2 umożliwiało także podłączanie kierownic do Xboksów (360, One i Series X/S). Jednak najnowsza aktualizacja oprogramowania systemowego do Xboxa wykluczyła możliwość podłączania Ras1ution 2 do konsol Microsoftu.

Ras1ution 2 - zawartość opakowania
Ras1ution 2 – w pudełku poza samym modułem znajdziemy także kabel USB-C.

W estetycznie wyglądającym pudełku znajdziemy urządzenie, kabel USB-C umożliwiający podłączenie Ras1ution 2 do konsoli oraz skróconą instrukcję obsługi. Sam moduł wygląda dosyć atrakcyjnie, niebieski z czarnym plastikiem imitującym włókno węglowe, gumowanym spodem by nie ślizgał się po stole oraz niewielkim ekranem OLED. Dodatkowo mamy cztery przyciski sterujące oraz jeden centralny. U góry znajduje się port USB-C (gdzie podłączamy konsolę) a na dole – dwa porty USB. Do nich podłączamy kierownicę i akcesoria. Do lewego portu kierownicę, a do prawego – dodatkowe akcesoria takie jak oddzielne pedały, czy dźwignie zmiany biegów albo hamulca ręcznego. To wszystko zależy od naszego zestawu kierownicy. W naszym przypadku korzystaliśmy jedynie z lewego portu.

Do obsługi urządzenia służą umieszczone na nim przyciski lub dodatkowa aplikacja (dostępna na telefony z Androidem lub iOS’em). Niestety, nie działała ona dosyć stabilnie, więc często lepiej było sięgnąć do urządzenia i szybko zmienić ustawienia, niż walczyć z rozłączającą się aplikacją. Co możemy zmienić? Przede wszystkim z ustalamy, z jakim urządzeniem się łączmy i jako co – mamy do wyboru kierownicę PS4/PS5, PS3, Xbox lub pad PS3, PS4, PS5 i Xbox. Możemy także ustalić siłę Force Feedback, czułość kierownicy i martwą strefę ruchu.

Ras1ution 2
Ras1ution 2 wykonano estetycznie. Efektowne niebieskie malowanie połączone z imitacją włókna węglowego może się podobać fanom sportowych samochodów.

Wybierając jakie urządzenie ma emulować Ras1ution 2 decydujemy się, tak naprawdę, na tryb pracy naszego modułu. Najlepiej jest, jeżeli ustawimy je w trybie kierownica. Wtedy najczęściej działa poprawnie Force Feedback i gra jest naprawdę przyjemna. Jeżeli ustawimy tryb pracy jaki pad, tracimy opcję Force Feedbacku – nasza kierownica będzie się zachowywać tak jak wychylanie gałki analogowej na kontrolerze. Będą za to wibracje, nieznacznie rekompensujące brak Force Feedbacku. I tu ważna uwaga – część z gier nie rozpoznaje naszej kierownicy z Ras1ution 2, więc wtedy musimy spróbować jako pad.

Ras1ution 2 – test urządzenia, recenzja

Ras1ution 2 przetestowaliśmy korzystając z nieco już wiekowej kierownicy Logitech Momo Racing Force. Jest ona na liście oficjalnie wspieranych przez nasze urządzenie kierownic, więc test pokaże jak Ras1ution 2 poradzi sobie z takim sprzętem. Do testu wykorzystaliśmy konsole PlayStation 5, 4, 3. Próbowaliśmy także z Xboxem One i Series X, ale wsparcie dla tych modeli zostało wycofane w trakcje prób. Taka jeszcze rada przed uruchomieniem Ras1ution 2 na konsolach PlayStation. Musimy pamiętać, by najpierw uruchomić kierownicę (tak jak uruchamiamy kontroler wciskając przycisk PS) – inaczej nie będzie działać…

Przed pierwszym uruchomieniem warto najpierw sprawdzić czy nie ma dostępnych uaktualnień do Ras1ution 2. Najlepiej zrobić to na PC korzystając ze specjalnej aplikacji i kabla USB. Możliwe jest też uaktualnienie za pomocą aplikacji, jednak działa to dosyć wolno i w razie przerwania połączenia mogą pojawić się problemy.

Jak działa Ras1ution 2 z PlayStation 5?

W przypadku przetestowanych przez nas kilku gier na PlayStation 5 trzeba przyznać, że Ras1ution 2 sprawdziło się bardzo dobrze. Wszystkie pięć gier zadziałało bezproblemowo z naszą testową kierownicą. Najlepiej sprawdziło się Gran Turismo 7, The Crew Motorfest i F1 23 – tutaj wszystko zadziałało od razu, bez konieczności żadnych dodatkowych ustawień. Nieco więcej pracy wymagało dostosowanie kierownicy do gier rajdowych (EA Sports WRC i WRC Generations). Tutaj konieczne było ustawienie dodatkowych parametrów w grze. Ale kilku próbach konfiguracji, kierownica zaczęła działać poprawnie.

Ras1ution 2
Logitech Momo Racing Force to popularna przed laty kierownica.

Jak działa Ras1ution 2 z PlayStation 4?

Mimo, że starsza konsola z pozoru wydaje się łatwiejszą do opanowania przez producenta, to działanie z PlayStation 4 było nieco bardziej kapryśne. Ponownie kierownica świetnie sprawdziła się w Gran Turismo. GT Sport doskonale współpracuje z naszym modułem, a zabawa w VR pozostawia niezapomniane wrażenia. Bez problemów nasza kierownica zadziałała także z Dirt Rally 2.0. Pierwsze problemy pojawiły się z Assetto Corsa Competizione i DriveClub. W obu przypadkach problem był ten sam – gra nie umożliwia jednoczesnego korzystania z pada i kierownicy. Dlatego bardzo uciążliwe jest poruszanie się po wszelkich opcjach menu. Nasza testowa kierownica nie jest wyposażona w przyciski kierunkowe, więc zmiana czegokolwiek wymagała albo skomplikowanych kombinacji przycisków, albo odłączania kierownicy, poruszania się po menu, odpalenia wyścigu i ponownego podłączania kierownicy. Największym rozczarowaniem okazało się jednak podłączenie do Project Cars 2. Mianowicie, nasza kierownica była zupełnie nierozpoznawana przez tę grę. Udało się uruchomić kierownicę jedynie w trybie kontrolera.

Jak działa Ras1ution 2 z PlayStation 3?

W przypadku PlayStation 3 mamy zupełną porażkę. Z naszych testowych gier poprawnie zadziałały jedynie Gran Turismo 5 i 6. Tu kierownica została poprawnie rozpoznana i działały jej wszystkie funkcje.  Natomiast F1 2011, Colin McRae Dirt, Grid Autosport i Shift 2: Unleashed – ze wszystkimi tymi grami na PlayStation 3 zadziałał tylko tryb pada – więc bez Force Feedback. Wydaje się więc, że znalezienie gier na PS3 z którymi będzie współpracował nasz moduł będzie praktycznie niemożliwe poza serią Gran Turismo.

Test Ras1ution 2 z Logitech Momo Racing Force – PODSUMOWANIE

O ile założenie przy projektowaniu Ras1ution 2 było rewelacyjne – możliwość podłączenia kierownicy do dowolnej konsoli, o tle realia zweryfikowały jego użyteczność. Wyłączenie wsparcia dla Xboksów ograniczyło znacząco pole zastosowań (być może powróci w kolejnych uaktualnieniach). Współpraca z PlayStation jest dosyć dobra, jeżeli chodzi o generacje 5 i 4. Natomiast działanie z PS3 można określić na mocno niedopracowane – nie jest to więc też sprzęt dla retromaniaków.

Należy pamiętać, że Ras1ution 2 nie jest tanie. W oficjalnym sklepie Simufy – http://bit.ly/3KbwGUE Ras1ution 2 kosztuje 140 Euro (czyli ponad 600 zł). Dopłacając niewiele więcej, kupicie kierownicę Logitecha do PlayStation i PC…

Jak twierdzi producent, obecnie Ras1ution 2 traktuje ją jako moduł przeznaczony dla posiadaczy drogich kierownic, które nie są kompatybilne z PlayStation, a oni sami chcieliby spróbować swych sił chociażby z serią Gran Turismo.

Ras1ution 2 - ocena

Ras1ution 2 lista kompatybilnych kierownic

Logitech:

 • Logitech G25
 • Logitech G27
 • Logitech G29
 • Logitech G920
 • Logitech G923 (PS4、XBOX )
 • Logitech Driving Force Pro
 • Logitech Driving Force GT
 • Logitech MOMO

Thrustmaster:

 • Thrustmaster T80 Ferrari 488 (PS4)
 • Thrustmaster TMX
 • Thrustmaster TMX Pro
 • ThrustMaster T128
 • Thrustmaster T150
 • Thrustmaster T150 Ferrari
 • Thrustmaster T150 Pro
 • Thrustmaster T300 RS GT Edition
 • Thrustmaster T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition
 • Thrustmaster T500 RS
 • Thrustmaster T500 GT Edition
 • Thrustmaster T60 Racing Wheel
 • Thrustmaster TX Racing Wheel Ferrari 458 Italia Edition
 • Thrustmaster Ferrari 458 Spider Racing Wheel
 • Thrustmaster TX Racing Wheel Leather Edition
 • Thrustmaster TS-XW Racer
 • ThrustMaster TGT
 • ThrustMaster TGT II
 • ThrustMaster T248
 • ThrustMaster TH8A
 • Thrustmaster T-LCM Pedals

Fanatec 

 • Fanatec CSL Elite
 • Fanatec DD pro

VENOM 

 • VENOM-PACE WHEEL

FlashFire 

 • FlashFire ES500R HURRICANE WHEEL

Microsoft Racing Wheels

 • Microsoft Xbox 360 Racing Wheel

MOZA

Port 1:

 • Base【R5】+ Wheel【KS | ES | FSR | CS V2 | RS V2 | GS V2】+ Pedal SR-P Lite
 • Base【R9 V2】+ Wheel【KS | ES | FSR | CS | RS | GS | CS V2 | RS V2 | GS V2】
 • Base【R9 | R16 | R21】+ Wheel【KS | FSR | CS | RS | GS | CS V2 | RS V2 | GS V2】
 • Base【R12】+ Wheel【KS | ES | CS | FSR | CS V2 | RS V2 | GS V2】+ Pedal【SR-P Lite | SR-P】+ Handbrake【HBP】+ Shifter【HGP】

Port 2:

 • MOZA HUB【Handbrake HBP & Shifter HGP & Pedal SR-P Lite】
 • Handbrake HBP
 • Shifter HGP
 • Pedal CRP
 • Pedal SR-P

Hori Racing Wheels

 • Hori Xbox One Racing Wheel
 • RWA
 • HORI Steering Controller
 • Hori Nintendo Switch Mario Kart Racing Wheel Pro Mini

Simagic

 • Base【Alpha | Alpha U | Alpha mini】
 • Wheel【GT1 | GT4 | GTC (GT PRO) FX | FX Pro】
 • Pedal【P2000-R | P1000】
 • Shifter【DS-8X | Q1S】
 • Handbrake【TB-1】

GTR

 • GTR RS30 Ultra Wheel + V3 Pro Pedals

Cammus

 • Cammus C5

Sprzęt do testów dostarczył producent.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji