NowościRozrywkaAssetto Corsa Competizione – RECENZJA GRY

Assetto Corsa Competizione – RECENZJA GRY

Gra samochodowa dla prawdziwych miłośników symulacji. Trudna i wymagająca, ale pozwalająca nam poznać wszelkie niuanse wyścigów klasy GT.

Pierwsza część Assetto Corsa pojawiła się na rynku pod koniec 2014 roku. Gra skupiła się przede wszystkim na jak najlepszym odwzorowaniu zachowania samochodów przez co szybko została doceniona przez fanów symulacji i miłośników e-sportu. Dodatkowo udostępnione narzędzia do modowania pozwalały na dodawania nowych torów i samochodów, co czyniło z Assetto Corsa idealny produkt dla graczy, którzy zaangażowali się w rozwój tego tytułu.

W 2019 roku wydano w wersji na PC kontynuację pod tytułem Assetto Corsa Competizone. W 2020 Competizone pojawiło się na PS4 i Xbox One, a po koniec lutego 2022 wydano długo oczekiwaną wersję na PS5 i Xbox One X/S.

Assetto Corsa Competizione wyścig w nocy
Noc to kwintesencja wyścigów długodystansowych.

Assetto Corsa Competizione – rozgrywka

Gra nie sili się na zaskakiwanie nas rozbudowaną fabułą, ujmującymi ścieżkami dialogowymi czy jakimś systemem punktów doświadczenia. Mamy co prawda prosty tryb kariery, ale sprowadza się on do startów w wyścigach.

Bo Assetto Corsa to nie gra pokroju Need for Speed, Forza Horizon czy Gran Turismo. Tu nie chodzi o zdobywanie wirtualnej kasy i kupowanie lub tuningowanie coraz to innych pojazdów. W Assetto Corsa mamy od razu dostęp do wszystkich samochodów i tras. Naszym zdaniem jest jedynie być szybkim. Większość czasu spędzicie więc na jak najlepszym poznawaniu zarówno wybranego samochodu, jak i na pokonywaniu kolejnych okrążeń toru, tak by poznać go do perfekcji.

Assetto Corsa Competizione widok z wnętrza
Widok z wnętrza pojazdu to ten, z którego najczęściej będziecie korzystać.

Oczywiście nie zabrakło możliwości zmiany parametrów samochodu. Ustawianie dobrego setupu na dany tor jest kluczowym elementem, który pozwoli wam zwyciężyć na danym obiekcie. No i nad tym spędzicie naprawdę długie godziny, ciesząc się z każdego nawet drobnego poprawienia własnego czasu.

Assetto Corsa Competizione – samochody i tory

W wersji podstawowej gra oferuje dostęp do 13 samochodów klasy GT3. Znajdziemy tu takie klasyki jak Audi R8 LMS, Ferrari 488, Porsche 991 czy Mercedesa-AMG. Pojawią się też nieco mniej znane modele jak Bentley Continental czy Honda NSX. Jeżeli jednak liczyliście na ponad 500 samochodów jakie znajdziecie w Forza Horiozon 7, to zdecydowanie nie jest to ta gra.

W postaci dodatków możemy jeszcze pobrać jeszcze 14 samochodów (m.in. klasy GT4) wydanych w różnych pakietach DLC. Za nie niestety musimy zapłacić dodatkowo.

Assetto Corsa Competizione Nurburgring
Nie zabrakło też Nurburgingu. Szkoda, że dostępna jest jedynie wersja Grand Prix i zabrakło pełnej pętli Północnej (Nordschliefe).

Podobnie jest z dostępnymi torami. W podstawowej wersji mamy 11 torów (m.in. Monze, Nurburgring GP, Spa Francorchamps czy Hungaroring). W pakietach dodatków dostępnych za dopłatą znajdziecie jeszcze 8 obiektów.

Niestety, tym razem nie przygotowano żadnego narzędzia do tworzenia modów – więc nie znajdziecie w internecie darmowych dodatkowych tras czy samochodów.

Assetto Corsa Competizione – grafika

O ile sama Assetto Corsa Competizione nie koncentruje się na jakości grafiki i poziomem odbiega chociażby od Forzy Horizon, to jednak wszystkie tory i samochody są dokładnie odwzorowane. Wersje na konsole poprzedniej generacji (PS4/Xbox One) oferują wyświetlanie obrazu w 30 fps (klatki na sekundę). Wersje na PS 5 i Xbox One X poza nieco poprawioną grafiką i wyższą rozdzielczością zapewniają 60 fps.

Świetnie wyglądają natomiast wszelkie efekty pogodowe. Padający deszcz osiadający na szybie wygląda jak prawdziwy i na dodatek silnie ogranicza widoczność.

Assetto Corsa Competizione deszcz
Mokra nawierzchnia nie tylko wygląda świetnie, ale wyraźnie widoczny przesychający asfalt pozwala nam ocenić gdzie jest najlepsza przyczepność.

Assetto Corsa Competizione – PODSUMOWANIE

Jeżeli jesteście fanem dopracowanych symulacji a nie gier zręcznościowych, to Assetto Corsa Competizione jest zdecydowanie grą dla was. Oferuje dopracowany model odwzorowania zachowania samochodu wyścigowego. Jest jednak coś, na co należy zwrócić uwagę. Do gry konieczna jest dobrej jakości kierownica – sterowanie na padzie niestety nie sprawdza się i nie uda się wam tak dobrze wyczuć samochodu, jak podczas jazdy z wysokiej jakości kierownicą.

Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej na PC, PS4 i PS5,Xbox One 1/X/S.

Nasza ocena 8/10

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji