PoradyPoradyFelgi aluminiowe czy felgi stalowe - które wybrać do auta?

Felgi aluminiowe czy felgi stalowe – które wybrać do auta?

Właściciele samochodów często stają przed decyzją, co kupić – felgi stalowe czy felgi aluminiowe? Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Panuje nie do końca prawdziwe przekonanie, że te felgi stalowe to synonim solidności, a aluminiowe – wysokiej estetyki i lekkości, ale podatności na uszkodzenia. W rzeczywistości współczesne rozwiązania w felgach aluminiowych sprawiają, że dorównują one, a nawet przewyższają parametrami użytkowymi felgi stalowe. Który rodzaj felg wybrać do swojego auta? Czy ładne felgi mogą być jednocześnie tymi trwałymi?

Felgi stalowe czy felgi aluminiowe – które sprawdzą się lepiej?

Każdy z dostępnych na rynku rodzajów felg ma swoje zalety i wady. Warto przed wyborem konkretnego rozmiaru felgi sprawdzić kalkulator zamienników opon, który pomoże w optymalnym dla bezpieczeństwa i estetyki doborze felg i opon. Felgi aluminiowe czy stalowe? Sprawdź różnice.

Optymalne wymiary dla danego samochodu najczęściej mają felgi fabryczne, oryginalne. Parametry dopuszczalnych w danym przypadku felg i opon można odnaleźć w instrukcji do pojazdu, a także w tabelach katalogowych dostępnych na stronach producenta.

Współczesne mity o felgach aluminiowych

Pierwsze alufelgi stosowane w pojazdach mechanicznych cechowała niezbyt dobra trwałość, dlatego to przekonanie utrwaliło się na dobre w przekonaniach wielu osób. Jednak współczesne stopy aluminium stosowane w produkcji, w połączeniu z nowoczesnymi formami sprawiają, że felgi aluminiowe niejednokrotnie są trwalsze niż klasyczne koła stalowe. Co ciekawe, mimo iż aluminium jest lżejsze niż stal, waga alufelgi jest zwykle większa niż odpowiadającej mu rozmiarami felgi stalowej – wynika to z konieczności użycia większej ilości materiału do wyprodukowania koła.

Felgi stalowe czy felgi aluminiowe
Wysoka trwałość obecnie produkowanych felg aluminiowych nie oznacza, że wytrzymają forsowną eksploatację na krawężnikach. Jeśli uszkodzeniu nie ulegnie alufelga, na pewno przyjdzie wtedy wymienić oponę.

Alufelgi można również w łatwy sposób utrzymywać w czystości. Z reguły wystarczy zaopatrzyć się w specjalistyczną chemię i dedykowaną szczotkę, by szybko i łatwo oczyścić alufelgi z bieżących zabrudzeń (np. pyłu z układu hamulcowego). Jeżeli postawimy na felgi aluminiowe dobrej jakości, ich estetyka przez długi czas będzie wysoka: „z głowy” mamy bowiem temat korozji, atakującej ze skutecznością felgi stalowe (zwłaszcza, gdy są przykryte kołpakiem). Nie można oczywiście pomijać kwestii wizualnych, bowiem dobre koło nadaje charakteru i wyróżnia samochód na tle innych.

Felgi stalowe i felgi aluminiowe – wady i zalety
Felgi stalowe Felgi aluminiowe
Duża odporność na uszkodzenia Teoretycznie większa podatność na zagięcia i zarysowania
Pełna konstrukcja Bardziej otwarta konstrukcja, lepsza wentylacja hamulców
Podatne na korozję, wymagają renowacji Odporne na korozję, łatwe w czyszczeniu
Stosunkowo niska cena Wysoka cena

Co jeszcze warto wiedzieć o doborze felg i opon?

Temat najlepszych rozwiązań w zakresie felg oraz opon do samochodu jest bardzo szeroki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasze inne wpisy o oponach, gdzie znajdziesz szereg fachowych artykułów, praktycznych porad oraz opinii użytkowników. Dzięki tym materiałom dobierzesz optymalne rozwiązanie do samochodu i będziesz mógł cieszyć się dobrą estetyką, funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem.

Redakcja poleca:

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu felg do auta?

Jak naprawić felgę w aucie? Ile kosztuje prostowanie i regeneracja kół?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji