NowościAktualności20 najlepiej sprzedających się samochodów w USA

20 najlepiej sprzedających się samochodów w USA

Oto lista największych bestsellerów w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku.

Koncern Stellantis, znany z produkcji popularnych marek samochodowych, w ostatnim roku nie zdołał utrzymać tempa sprzedaży, które osiągnął w 2022 roku. W tym samym czasie, główni konkurenci na rynku amerykańskim, tacy jak Ford, General Motors, Toyota i Honda, odnotowali znaczące wzrosty sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku. Te zmiany na rynku motoryzacyjnym uwidoczniły się w rankingach sprzedaży. Niektóre znane modele nie zdołały się zakwalifikować do pierwszej dwudziestki najlepiej sprzedających się samochodów. Wśród nich znalazły się takie modele jak Jeep Wrangler, Mazda CX-5 oraz Subaru Forester, które wcześniej cieszyły się dużą popularnością. Zmiany te są odzwierciedleniem dynamicznie zmieniających się preferencji konsumentów oraz wpływu globalnych trendów na rynek motoryzacyjny, głównie problemów z zerwanymi łańcuchami dostaw aut i części z Azji. Ranking przedstawia szczegółową analizę 20 najlepiej sprzedających się modeli samochodów w Stanach Zjednoczonych, ukazując aktualne tendencje i kierunki rozwoju branży.

20. Subaru Outback
– 161 814 egz.

Subaru Outback
Subaru Outback

Outback otrzymał niewielki restyling na rok modelowy 2023. Z 10-procentowym wzrostem japońskie kombi z napędem na wszystkie koła zakończyło rok jako najlepiej sprzedające się Subaru, pokonując mniejszego Crosstreka, który znalazł się na miejscu 21.

19. Toyota Highlander
– 169 543 egz.

Toyota Highlander
Toyota Highlander

Sprzedaż trzyrzędowego SUV-a Highlander spadła o 24 procent w porównaniu z 2022 rokiem. Znaczną część tego spadku można przypisać pojawieniu się nowego, większego Grand Highlandera, który w ciągu zaledwie kilku miesięcy osiągnął sprzedaż 48 036 sztuk i z pewnością będzie nadal wkraczał na terytorium standardowego Highlandera w 2024 roku.

18. Ford Explorer
– 186 799 egz.

Ford Explorer
Ford Explorer

Explorer rok 2023 zakończył z 10-procentowym spadkiem sprzedaży. Mimo to udało mu się pokonać Toyotę Highlander w wyścigu sprzedaży trzyrzędowych SUV-ów.

17. Honda Accord
– 197 947 egz.

Honda Accord
Honda Accord

Udane przeprojektowanie Accorda w 2023 roku, w połączeniu z rosnącymi poziomami zapasów, pomogło podnieść jego sprzedaż w 2023 roku. Wzrosła ona o 28 procent w porównaniu do słabego wyniku z 2022 roku. Pozycja Accorda została pokonana zarówno przez mniejszego Civica, jak i przez swojego głównego rywala, Toyotę Camry, która zyskała dzięki gruntownemu liftingowi.

16. Honda Civic
– 200 381 egz.

Honda Civic
Honda Civic

Honda twierdzi, że w 2023 roku miała o wiele więcej zapasów niż w 2022 roku, co pomogło gamie kompaktowych sedanów i hatchbacków z rodziny Civic cieszyć się ogromnym, bo aż 50-procentowym wzrostem sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim.

15. Hyundai Tucson
– 209 624 egz.

Hyundai Tucson
Hyundai Tucson

Hyundai ustanawia obecnie własne rekordy sprzedaży, a liderem jest model określany w USA jako kompaktowy crossover czyli Tucson. Jego sprzedaż wzrosła o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

14. Chevy Equinox
– 212 701 egz.

Chevrolet Equinox
Chevrolet Equinox

Equinox nie jest najnowszym kompaktowym crossoverem (znowu amerykańska segmentacja) na rynku i jest nieco w tyle za swoimi konkurentami pod względem sprzedaży. Podczas gdy Honda CR-V i Nissan Rogue zanotowały znaczące wzrosty, wyniki Equinoxa były w tym roku płaskie jak stół.

13. Toyota Corolla
– 232 370 egz.

Toyota Corolla
Toyota Corolla

Sprzedaż Corolli wzrosła o prawie 5 procent w stosunku do 2022 roku, co oznacza, że utrzymuje ona swoją wysoką pozycję na tej liście. Jest to godne uwagi, ponieważ niewiele samochodów kompaktowych pozostaje już w gronie amerykańskich bestsellerów, a Toyota również zakończyła rok nieco przed swoim bliskim rywalem, Hondą Civic.

12. Tesla Model 3
– szacunkowo: 232 700 egz.

Tesla Model 3
Tesla Model 3

Tesla miała wielki rok, a sedan Model 3 i crossover Model Y stanowiły zdecydowaną większość sprzedaży, ale jak zawsze, liczby tutaj są jedynie szacunkami ponieważ Tesla nie dzieli się dokładnymi danymi sprzedaży według regionu czy modelu.

11. Toyota Tacoma
– 234 768 egz.

Toyota Tacoma
Toyota Tacoma

Sprzedaż Tacomy spadła o 1 procent w 2023 roku. Wielu wiernych Taco prawdopodobnie czeka już na nowy model, który pojawi się już niebawem.

10. Jeep Grand Cherokee
– 244 595 egz.

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee

Na początku roku Grand Cherokee był jednym z kilku modeli Stellantisa, których sprzedaż spadła. Jednak mocna druga połowa roku pomogła temu średniej wielkości SUV-owi wzrosnąć o 10 procent w porównaniu z 2022 rokiem.

9. Nissan Rogue
– 271 458 egz.

Nissan Rogue
Nissan Rogue

Podobnie jak w przypadku niektórych rywali, sprzedaż Rogue odnotowała w tym roku ogromny skok, zwiększając się o aż 46 procent w stosunku do 2022 roku. Dane te obejmują także sprzedaż mniejszego subkompaktowego crossovera Rogue Sport, ale ten model został właśnie wycofany z produkcji i od tej pory nie będzie już wpływał na dane sprzedażowe.

8. Toyota Camry
– 290 649 egz.

Toyota Camry
Toyota Camry

Toyota Camry wciąż dzierży tytuł najlepiej sprzedającego się pojazdu innego niż SUV w USA. Jej sprzedaż spadła o 2 procent w porównaniu do 2022 roku, ale utrzymała swoje miejsce, a nawet zdołała wyprzedzić Nissana Rogue.

7. GMC Sierra
– 295 737 egz.

GMC Sierra HD
GMC Sierra HD

Sierra jest mechanicznym bliźniakiem Chevy Silverado, a ten pełnowymiarowy pickup i jego bliźniak mieli naprawdę dobry rok. Ich sprzedaż wzrosła o 22 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

6. Honda CR-V
– 361 457 egz.

Honda CR-V
Honda CR-V

Po tym, jak ograniczone dostawy w 2022 roku znacznie utrudniły znajdowanie klientów modelowi CR-V, sprzedaż wzrosła o 52 procent w 2023 roku. Jednak nadal CR-V wciąż nie może dogonić Toyoty RAV4.

5. Tesla Model Y
– szacunkowo: 385 900 egz.

Tesla Model Y
Tesla Model Y

Jeśli wierzyć szacunkom Automotive News, Model Y miał wielki rok. W wyścigu sprzedaży uplasował się tylko za RAV4 i trzema pełnowymiarowymi pickupami, co jest zaskakującym wynikiem, biorąc pod uwagę, że on i Tesla Model 3 są jedynymi pojazdami na tej liście sprzedawanymi wyłącznie w wersji elektrycznej.

4. Toyota RAV4
– 434 943 egz.

Toyota RAV4
Toyota RAV4

RAV4 po raz kolejny zachowała koronę najlepiej sprzedającego się SUV-a w Ameryce. Zakończył rok dobrze, bo odnotował 9-procentowy wzrost w stosunku do i tak już dobrego wyniku z 2022 roku.

3. Ram Pickup
– 444 926 egz.

Ram Pickup 1500
Ram Pickup 1500

Podobnie jak wiele innych modeli koncernu Stellantis, sprzedaż truck-ów Ram spadła. 5-procentowy spadek oznaczał, że Ram zakończył rok sporo za Silverado, który zajął drugie miejsce. Zaktualizowany model 2025 wkrótce trafi do dealerów, co może poprawić ten słaby wynik.

2. Chevy Silverado
– 543 319 egz.

Chevrolet Silverado
Chevrolet Silverado

Podobnie jak wszystkie inne pełnowymiarowe pickupy na tej liście, sprzedaż Silverado obejmuje zarówno lekki model 1500, jak i linię ciężkich pojazdów. Ciężarówki HD były w tym roku mniej więcej na tym samym poziomie, ale Silverado 1500 wyraźnie poprawił swoją sprzedaż w porównaniu z rokiem poprzednim

1. Ford serii F
– 750 789 egz.

Ford F-150
Ford F-150

Pickup Forda F150 miał znowu dobry rok. Po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu z 15-procentowym wzrostem w stosunku do wyników z 2022 roku. Ford ujawnił również, że 24 165 z tej sprzedaży stanowił elektryczny pickup F-150 Lightning.

Podsumowanie

Pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem. Od lat liderem sprzedaży w USA jest pick-up Forda. Nie jest także niespodzianką to, że wszystkie miejsca na podium zajmują trucki. Taka już specyfika amerykańskiego rynku. Świetny wynik uzyskała Toyota, której model RAV4 jest najlepiej sprzedającym się samochodem innego typu niż pick-up. Poza tym można się spodziewać, że w tym roku, kiedy pojawi się nowa wersja Tacomy, Toyota ulokuje w pierwszej dziesiątce aż trzy swoje modele. Obok japońskiego koncernu powody do satysfakcji może mieć Tesla ze znakomitymi wynikami sprzedaży modeli Y i 3. Warto także zauważyć, że:

trzeci w rankingu Ram Pickup znalazł w USA prawie tylu nabywców, ile wszystkie samochody sprzedane w Polsce w 2023 roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji