NowościAktualnościStellantis – nowy-stary gracz w świecie motoryzacji

Stellantis – nowy-stary gracz w świecie motoryzacji

Poznajcie Stellantis – taką nazwę otrzymał koncern powstały w wyniku fuzji grupy PSA i Fiat Chrysler Automobiles. Dowiedz się więcej na ten temat.

W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele PSA i FCA podpisali umowę o połączeniu obu firm. Cały proces ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2021 r., a w efekcie powstanie czwarty co do wielkości koncern motoryzacyjny na świecie, którego szacunkowa wartość wynosi 50 miliardów dolarów. Carlos Tavares (PSA) obejmie funkcję dyrektora generalnego w tym mega-koncernie, a John Elkann (FCA) zostanie prezesem zarządu. Udziały w nowej spółce mają być równo rozdzielone po 50% między akcjonariuszy obu firm.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że ten koncern będzie nazywać się Stellantis. Nazwa wywodzi się od łacińskiego czasownika stello, co można przetłumaczyć jako „rozbłysnąć gwiazdami”. Ten zwrot służy podkreśleniu, że nowa spółka stanowi ambitne połączenie popularnych i silnie zakorzenionych marek, które dzięki fuzji wejdą w kolejną erę mobilności, zachowując przy tym swoją tożsamość.

W portfolio Stellantis znajdziemy kilkanaście firm, wchodzących obecnie w skład PSA (Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel oraz Vauxhall) oraz FCA (Fiat, Abarth, Lancia, Alfa Romeo, Maserati oraz Chrysler, Dodge, Jeep, Mopar, Ram i SRT). O tym, jaka przyszłość może czekać poszczególne marki, przeczytacie w poniższym artykule:

Fuzja FCA i PSA. Eksperci oceniają, które marki znikną

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji