PoradyPoradyStarym dieslem do Krakowa. Jest sposób! Działa jeszcze przez dwa miesiące!

Starym dieslem do Krakowa. Jest sposób! Działa jeszcze przez dwa miesiące!

Kraków postanowił usunąć ze swoich ulic stare diesle. Okazuje się, że powstała luka, którą nabywcy aut mogą wykorzystać jeszcze przez dwa lata!

W Krakowie Strefy Czystego Transportu zostaną uruchomione 1 lipca 2024 roku. Celem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego i poprawa jakości powietrza w mieście. W pierwszym etapie zostaną wykluczone samochody benzynowe spełniające normę Euro 1 bądź z rocznika 1992 lub starsze oraz diesle legitymujące się Euro 2 bądź wyprodukowane w 1996 r. lub wcześniej.

Wspomniana „taryfa ulgowa” dotyczy aut zarejestrowanych przed 1 marca 2023 r. (bez względu na miejsce rejestracji). Dla aut rejestrowanych po tym terminie rosną do rocznika 2000 w przypadku benzyn (lub Euro 3) oraz aż 2010 r. dla diesli (Euro 5).
Twórca kanału MotoPRawda w serwisie Youtube zauważył jednak lukę, którą przez najbliższe dwa miesiące potencjalnie mogą wykorzystać osoby zainteresowane zakupem starszego samochodu (bez względu na rodzaj napędu).

Nie każdy wie, że w Polsce do końca 2023 roku nie trzeba przerejestrowywać samochodu mającego już polskie tablice rejestracyjne. Wprowadzono jedyne wymóg zgłoszenia zakupu. Wystarczy zgłosić w urzędzie lub przez internet jego zakup. W ten sposób nie tylko unikniemy kary (200-1000 zł), ale będziemy figurowali w systemie CEPiK jako nabywca. Jednocześnie w systemie nie będą występowały informacje odnośnie przerejestrowania, co mogłoby być potraktowane jako ponowna rejestracja, a więc problem z wjazdem do strefy czystego transportu.

Samochody zarejestrowane przez 1 marca 2023 roku, kupione do końca 2023 roku i zgłoszone do końca 2023 roku jako nabyte, powinny zapewnić nabywcy spokój użytkowania w krakowskiej strefie czystego transportu do lipca 2026 roku.

Warto pamiętać, że w świetle nadchodzących zmian w prawie zakup do końca 2023 r. oraz zgłoszenie zakupu to jedyny możliwy sposób na utrzymanie czarnych tablic rejestracyjnych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji