NowościRozrywkaSkoda Octavia kończy 25 lat – historia modelu

Skoda Octavia kończy 25 lat – historia modelu

W tym roku współczesna Skoda Octavia świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji przypominamy historię tego bestsellerowego modelu z Mlada Boleslav.

Pierwsza generacja współczesnej Octavii zadebiutowała w 1996 roku, a w ciągu ćwierć wieku wszystkie cztery odsłony kompaktowej Skody znalazły w sumie już 7 milionów nabywców. Jednak pisząc o historii tego modelu, nie można zapominać o pierwszym aucie z Mlada Boleslav, które nosiło to żeńskie imię. Dlatego właśnie od niego rozpoczniemy naszą dzisiejszą opowieść.

Skoda Octavia – początki

Oryginalna Skoda Octavia była produkowana w latach 1959-1971. W tym czasie bramy zakładów w Mlada Boleslav i Kvasinach opuściło łącznie blisko 400 000 egzemplarzy tego modelu. Nazwa auta wywodzi się od łacińskiego słowa octo oznaczającego liczbę osiem i nie jest to oczywiście przypadek. Octavia była bowiem ósmym modelem Skody wprowadzonym do oferty po zakończeniu II Wojny Światowej. Opisywany model może również pochwalić się sukcesami na rajdowych trasach – w latach 1961-1963 trzykrotnie zwyciężał w swojej klasie w Rajdzie Monte Carlo.

Skoda Octavia I (1996-2010)

3 września 1996 roku z linii montażowej w Mlada Boleslav zjechał pierwszy egzemplarz Skody Octavia nowej generacji. Na uroczystym rozpoczęciu produkcji był obecny ówczesny prezydent Czech Vaclav Havel. Udane połączenie pożądanych przez klientów cech, takich jak przestronne wnętrze, pojemny bagażnik, nowoczesne wyposażenie, niezawodność i rozsądna cena, sprawiło, że ta odsłona modelu utrzymała się w sprzedaży przez 14 lat. Od 2004 roku była oferowana jako Octavia Tour i dostępna równolegle ze swoim następcą.

Skoda Octavia II (2004-2013)

Drugie wcielenie Skody Octavia zostało oficjalnie zaprezentowane podczas salonu samochodowego w Genewie w marcu 2004 roku. Nowy model nie zaskakiwał wyglądem – pod względem stylistyki stanowił rozwinięcie koncepcji znanej z poprzednika. Jednak w porównaniu z pierwszą Octavią oferował jeszcze przestronniejszą kabinę, większy bagażnik, poprawiony komfort jazdy, a także wyższy poziom wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa. Warto przy okazji wspomnieć, że to właśnie specjalnie zmodyfikowana Octavia RS drugiej generacji do dziś nosi tytuł najszybszej Skody w historii.

Używana Skoda Octavia II (2004-2013) – opinie, typowe usterki

Skoda Octavia III (2012-2020)

Całkowicie odmieniona, trzecia odsłona Skody Octavia ujrzała światło dzienne w 2012 roku. Zgodnie z tradycją poprzedników, do głównych atutów tego modelu należą obszerna kabina, duży bagażnik i szeroka gama – zarówno pod względem wersji wyposażenia, jak i dostępnych jednostek napędowych. W tej generacji modelu po raz pierwszy wprowadzono dostęp do mobilnych usług online Skoda Connect.

Używana Skoda Octavia III (2012-2020) – opinie, typowe usterki

Skoda Octavia IV (2019-teraz)

Skoda Octavia w najnowszym wydaniu została pokazana w listopadzie 2019 roku. Czwarta generacja zyskała jeszcze bardziej zaawansowane wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i łączności, nie zapominając przy tym o kluczowych dla tego modelu cechach: przestronnym i funkcjonalnym wnętrzu, ogromnym bagażniku oraz szerokiej ofercie, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz standardowych wersji, gama czeskiego bestsellera obejmuje także sportowo stylizowaną odmianę Sportline, usportowioną RS oraz uterenowioną Scout. Największą nowością jest wariant iV z napędem hybrydowym typu plug-in.

Skoda Octavia IV (2021) – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji