PoradyPoradyPrawo jazdy na automat. Takie istnieje, i bywa przydatne

Prawo jazdy na automat. Takie istnieje, i bywa przydatne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak prawo jazdy na automat. Jak wygląda kurs na takie prawo jazdy i czym się różni od standardowych uprawnień?

Zmiana biegów to dla doświadczonych kierowców czynność wykonywana niemal „automatycznie”, nie wpływająca w znacznym stopniu na wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Niektórzy kandydaci na kierowców jednak realnie się obawiają perspektywy obsługi drążka skrzyni biegów. Bez wątpienia jest to spore utrudnienie dla osób, które dopiero zaznajamiają się z techniką jazdy samochodem i z przepisami drogowymi. Początkowo zmienianie biegów mocno zaburza koncentrację, a wybranie nieodpowiedniego przełożenia może przyczynić się do zrobienia błędu – np. doprowadzenia do zgaśnięcia samochodu lub stoczenia się go ze wzniesienia. Niestety, skutkuje to negatywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy.

Istnieje jednak idealna opcja dla osób obawiających się jazdy samochodem z ręczną skrzynią biegów, lub po prostu planujących w przyszłości użytkować wyłącznie auta z przekładnią automatyczną. Jest to prawo jazdy na automat, które co prawda nie cieszy się u nas dużą popularnością, ale w dobie coraz powszechniej spotykanych samochodów ze skrzynią automatyczną może być realną i mniej stresującą alternatywą dla standardowego prawa jazdy kategorii B. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy na automat.

Czy z kategorią B można jeździć automatem?

Egzamin na prawo jazdy kategorii B wyjściowo odbywa się na samochodzie z manualną skrzynią biegów – czyli takim, na jakim przejeździliśmy godziny na kursie. Zdanie egzaminu na prawo jazdy naturalnie uprawnia zatem do kierowania autami z ręczną skrzynią biegów. „Świeżo upieczony” kierowca przy okazji nabywa jednak uprawnienia do poruszania się pojazdami z automatycznymi przekładniami, więc może kierować pojazdami z obydwoma rodzajami skrzyń biegów.

Prawo jazdy na automat
Jedynie standardowy kurs prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami niezależnie od posiadanego rodzaju skrzyni biegów.

Czy jak zdam prawo jazdy na automat to można jeździć „manualem”?

Niestety, ten przywilej nie dotyczy osób, które zdecydują się na wyrobienie prawa jazdy na automatyczną skrzynię biegów. Uprawnia ono wyłącznie do poruszania się pojazdem z automatem. Może to zatem w przyszłości rodzić problemy, gdy przyjdzie nam jechać samochodem ze skrzynią ręczną (np. od kogoś z rodziny lub w pracy). Mając prawo jazdy na automat nie można zatem jeździć „manualem”. Jednak późniejsze rozszerzenie uprawnień o możliwość prowadzenia pojazdów z ręczną skrzynią wymaga jedynie zapisania się na egzamin realizowany samochodem z tym typem skrzyni: nie trzeba od nowa przechodzić kursu, ani nawet ponownie zdawać egzaminu teoretycznego. Przedtem warto jednak wykupić sobie dodatkowe godziny jazd, by oswoić się z charakterystyką jazdy autem z manualną skrzynią biegów.

Czy można zrobić prawo jazdy tylko na automat?

Tak, istnieje taka możliwość w polskim prawie. Kurs na prawo jazdy na automat różni się od standardowego tylko tym, że jest realizowany pojazdem z automatyczną skrzynią biegów – wszelkie elementy i kursu, jak i zadania egzaminacyjne, pozostają takie same. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tylko niektóre szkoły jazdy mają w ofercie tego typu kursy, gdyż po prostu nie posiadają auta z automatem. Nie ma ich też w ofercie wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (WORD), stąd na egzamin z reguły „wypożyczany” jest samochód, którym kursant wykonał jazdy na kursie. To z pewnością spore ułatwienie, bo nie trzeba od nowa „poznawać” pojazdu egzaminacyjnego.

Prawo jazdy – kod 78. Do czego on uprawnia?

Po zrobieniu kursu i zdaniu egzaminu na prawo jazdy na automat w dokumencie pojawi się kod 78. Najczęściej tego typu „prawko” realizuje się w odnośnie kategorii B, więc kod 78 uprawnia do kierowania wszystkimi pojazdami mieszczącymi się w jego zakresie, pod warunkiem, że posiadają one automatyczną skrzynię biegów (są to pojazdy bez pedału sprzęgła lub dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A). Wobec tego mając kod 78 w prawie jazdy można kierować nie tylko samochodami osobowymi (w tym dostawczymi; także z przyczepą, ale zazwyczaj lekką), ale też m.in. motorowerami i niewielkimi motocyklami – oczywiście z automatem.

Więcej na temat pojazdów, którymi można kierować z prawem jazdy kat. B

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy na automat?

Szkoły jazdy zazwyczaj oferują kursy na prawo jazdy na automat w cenach zbliżonych do tych za standardowy kurs – za użyczenie nietypowego pojazdu mogą zażądać ok. kilkaset złotych więcej. Należy się zatem nastawić na wartości rzędu 2500-3000 zł, choć nie jest to reguła: każdy ośrodek szkoleniowy rządzi się w tej kwestii „swoimi” prawami.

Prawo jazdy na automat
Egzamin na prawo jazdy na automat obejmuje te same zadania, co odpowiednik na każdy rodzaj przekładni.

Czy warto zdawać prawo jazdy na automat?

Kiedyś, gdy automatyczne skrzynie biegów były rzadko spotykanym luksusem, wyrabianie prawa jazdy na automat nie było zbyt sensownym posunięciem. Teraz takich samochodów jest jednak znacznie więcej – do tego stopnia, że w nowych autach automatyczne skrzynie oferowane są częściej niż ręczne (są standardem m.in. w hybrydach i „elektrykach”). Ich popularność stale się też zwiększa na rynku wtórnym, dlatego obecnie zdanie prawa jazdy na automat może być optymalnym rozwiązaniem: szczególnie, gdy nie czujemy się na siłach, by samemu zmieniać biegi w samochodzie. Przy okazji można zaoszczędzić trochę nerwów na egzaminie, ponieważ auto z automatem nie zgaśnie na skrzyżowaniu czy wzniesieniu.

Polecamy również:

Jak jeździć automatem, by nie zniszczyć auta?

Dlaczego nie warto kupować samochodu z automatem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji