NowościRozrywkaBMW i3 po 277 000 km – raport z eksploatacji

BMW i3 po 277 000 km – raport z eksploatacji

Pewien mieszkaniec Niemiec swoim i3 przejechał już prawie 300 000 km. Jak sprawdziło się elektryczne BMW podczas 5-letniej eksploatacji?

Choć użytkowanie samochodu elektrycznego nie zawsze okazuje się tańsze od eksploatacji auta z silnikiem spalinowym (m.in. ze względu na koszt ładowania), to po raz kolejny okazuje się, że „elektryki” mają wyraźną przewagę pod względem serwisowania. Przekonuje o tym historia Helmuta Neumana i jego BMW i3, którą prezentujemy poniżej.

Helmut Neuman z Titz w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec w 2014 r. kupił nowe BMW i3 60 Ah. Od tego czasu przejechał swoim autem ponad 277 000 km. Samochód był wykorzystywany do codziennych dojazdów do pracy, ale zdarzały się również dalsze wyjazdy – do Berlina czy na narty w Alpy.

Czytając relację pana Neumana z eksploatacji elektrycznego BMW, największe wrażenie robi fakt, że auto nadal ma oryginalne tarcze i klocki hamulcowe. To przede wszystkim za sprawą skutecznego układu rekuperacji, odzyskującego energię w czasie jazdy i po zdjęciu nogi z „gazu”.

Zobacz również: Nowe BMW iX3 – oficjalne informacje

Do tej pory czynności serwisowe przy opisywanym i3 sprowadzały się jedynie do wymiany opon. Helmut Neuman zdecydował się również na skorzystanie z programu modernizacji BMW i oryginalny akumulator z jego auta został zastąpiony większym (pojemność 33 kWh zamiast 22,6 kWh) z nowszego modelu 94 Ah. Jak mówi właściciel, „dzięki temu długie trasy są zdecydowanie wygodniejsze”.

A ile kosztuje przejechanie 100 km za kierownicą elektrycznego BMW i3? Pan Neuman wyliczył, że w jego przypadku to 3,90 euro, czyli zaledwie 4 centy za 1 km! W przeliczeniu na złotówki przejechanie 100 km kosztuje ok. 16-17 zł. To zasługa niskiego zużycia energii, które na dotychczasowym dystansie wyniosło ok. 13 kWh na 100 km.

Redakcja poleca: Honda Civic z przebiegiem 1,6 miliona km

18 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji