NowościPremieryWięcej mocy i zasięgu – technologiczny lifting Skody Enyaq na rocznik 2024

Więcej mocy i zasięgu – technologiczny lifting Skody Enyaq na rocznik 2024

Większy zasięg, wyższe osiągi i krótszy czas ładowania – to tylko niektóre usprawnienia, jakie Skoda wprowadza w elektrycznych Enyaqach. Po zmianach model jest dostępny również w topowej wersji Laurin & Klement.

Ponadto udoskonalone egzemplarze są wyposażone w nowe funkcje, np. automatycznie blokujący drzwi system Walk Away Locking. Nieznacznie zmieni się także oficjalna nazwa: – Aby zapewnić spójność z nową identyfikacją marki, w modelach z rodziny Enyaq wprowadzono niewielkie zmiany wizualne, takie jak nowe logo i napis. Oznaczenie iV obowiązuje już tylko przy modelach oferujących napęd hybrydowy typu plug-in. Warianty będą teraz rozróżniane tylko za pomocą oznaczenia numerycznego lub modelu, takiego jak wersje RS lub Laurin & Klement – mówi Jaromír Mendl, manager działu marketingu modeli Enyaq.

Ulepszone układy napędowe

W samochodach wprowadzono jednak przede wszystkim ulepszenia techniczne. Zamiast wersji Enyaq 80 i Enyaq 80x, pojawiły się nowe warianty Enyaq 85 i Enyaq 85x – dostępne także w wersji Coupé. Zmiana oznaczenia wynika z zastosowania nowego silnika elektrycznego na tylnej osi i zoptymalizowanego układu zarządzania akumulatorem trakcyjnym. Dzięki tym rozwiązaniom samochody z nowego roku modelowego mają zwiększony zasięg i szybciej się ładują.

Skoda Enyaq 85 może pokonać do 561 km na jednym ładowaniu w cyklu mieszanym WLTP (Coupé: 570 km). Silnik na tylnej osi rozwija teraz moc 285 KM (204 KM w poprzedniej wersji). Skoda Enyaq 85 przyspiesza od zera do 100 km/h w 6,7 sekundy.

Enyaq 85x z napędem na cztery koła również ma moc 285 KM. Prędkość 100 km/h osiąga w 6,6 sekundy. Jej deklarowany zasięg na jednym ładowaniu sięga 535 km (Coupé: 542 km).

Skoda Enyaq Coupe rok modelowy 2024
Skoda Enyaq Coupe na rok modelowy 2024

Szczytowa moc ładowania wynosi teraz 175 kW (wcześniej: 135 kW), co oznacza skrócenie tego procesu na odpowiedniej stacji do zaledwie 28 min w przypadku uzupełniania energii z 10 do 80%.

Zmiany przeszła także Skoda Enyaq RS. W przypadku tego usportowionego wariantu kierowca ma do dyspozycji moc 340 KM, a przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmuje 5,5 s. Zasięg WLTP wzrasta do 540 km dla odmiany SUV oraz 547 km dla Coupé.

Prędkość maksymalna wszystkich wersji wynosi obecnie 180 km/h. 

Ważną innowacją wprowadzoną w modelach Enyaq 85 planowanych na 2024 rok jest możliwość wstępnego podgrzania akumulatora. Funkcja ta może być uruchomiona automatycznie, gdy użytkownik wprowadzi w nawigacji trasę do ładowarki o wysokiej mocy (HPC), jednak można ją też aktywować ręcznie w systemie inforozrywki – dodaje Jaromír Mendl.

Kolejne udoskonalenia

Modele z rocznika 2024 przeszły także szereg innych zmian, takich jak przeprojektowane przyciski sterujące. Kolejną innowacją jest nowa funkcja Walk Away Locking – automatyczne zamykanie pojazdu po oddaleniu się od niego. W późniejszym terminie zostanie wprowadzona także nowa funkcja Remote Park Assist, umożliwiająca zdalne parkowanie przez aplikację (ruch auta do przodu i do tyłu). Do oferty dołączy też system zapobiegający stoczeniu się samochodu (Anti-rolling System).

Skoda Enyaq rok modelowy 2024 wnętrze
W nowym roczniku Enyaq zyskał m.in. odświeżoną oprawę cyfrowych interfejsów.

Nowa wersja oprogramowania 4.0 wprowadzi między innymi całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Zmiany nie tylko odzwierciedlają nową tożsamość wizualną marki Skoda, lecz ułatwią również sterowanie funkcjami samochodu. Cyfrowy zestaw wskaźników i wyświetlacz head-up otrzymają nową szatę graficzną. Asystent głosowy Laura będzie lepiej rozumiał polecenia, a użytkownicy mogą zobaczyć transkrypcję wydanych mu poleceń w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu.

Skoda Enyaq Laurin & Klement

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ulepszona Skoda Enyaq RM 2024 jest również dostępna w topowej wersji Laurin & Klement. W standardzie pojawią się ekskluzywne dodatki w kolorze Platinum Grey na zderzaku, dyfuzorze i lusterkach oraz bogate wyposażenie w standardzie. Wersja L&K oferuje także wentylowane fotele z funkcją masażu oraz multifunkcyjną, podgrzewaną kierownicę.

Cenniki elektrycznego SUV-a i promocja na rocznik 2023

Skoda Enyaq z roku modelowego 2024 otrzymała jeszcze bogatsze wyposażenie standardowe, a dodatkowo dostępna jest w atrakcyjnej ofercie, obejmującej m.in. specjalnie wycenione pakiety oraz dogodne opcje finansowania. Ze szczegółami można zapoznać się w cenniku na stronach Skody.

W ofercie nadal znajduje się też dostępna w promocji Skoda Enyaq z roku modelowego 2023. Jej cennik można sprawdzić tutaj oraz tutaj (wersje Sportline i RS). Szczegóły specjalnej oferty znajdują się na stronie internetowej enyaq.pl.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji