NowościRozrywkaNajpopularniejsze modele Volkswagena

Najpopularniejsze modele Volkswagena

W zeszłym roku Volkswagen sprzedał w Europie niemal 1,3 miliona samochodów osobowych. Sprawdź, które modele tej marki cieszyły się największą popularnością.

  • Najpopularniejsze modele Volkswagena w Europie w 2021 roku

Volkswagen jest jednym z największych producentów samochodów na świecie (prawie 4,9 miliona aut w 2021 roku). Nazwa tej niemieckiej marki oznacza „samochód dla ludu”, co należy rozumieć jako dostępny dla każdego za przystępną cenę. Początki Volkswagena sięgają lat 30. XX wieku, a światową rozpoznawalność zdobył dzięki Garbusowi, który utrzymał się w produkcji przez 65 lat. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najchętniej kupowanych modeli Volkswagena w Europie, a także listę samochodów nieoferowanych w naszym kraju oraz tych już nieprodukowanych.

1. Golf (205 408 szt.)

Volkswagen Golf VIII został oficjalnie przedstawiony jesienią 2019 roku, a w kolejnym roku poznaliśmy model Variant z nadwoziem kombi. W szerokiej gamie wersji szczególną uwagę zwracają usportowione warianty GTI (silnik benzynowy), GTD (silnik wysokoprężny) i GTE (hybryda plug-in) oraz odmiana R, która ma pod maską 320-konny motor 2.0 TSI i stanowi zwieńczenie oferty.

VW Golf

Volkswagen Golf – opis wersji i cennik

2. T-Roc (186 644 szt.)

Volkswagen T-Roc ujrzał światło dzienne w 2017 roku, a jesienią ubiegłego roku pokazano model po liftingu. W ramach modernizacji subtelnie odświeżono wygląd nadwozia, a we wnętrzu pojawił się przeprojektowany kokpit z wyżej usytuowanym ekranem centralnym. Obok standardowych wersji w ofercie znajdziemy także sportowy wariant R z 300-konnym silnikiem TSI i napędem na cztery koła. Ciekawostkę stanowi T-Roc Cabriolet z dwudrzwiowym nadwoziem i miękkim, składanym dachem.

VW T-Roc

Volkswagen T-Roc – opis wersji i cennik

3. Polo (152 617 szt.)

Volkswagen Polo szóstej generacji jest w sprzedaży od 2017 roku, a w ubiegłym roku został odświeżony. Model po liftingu upodobnił się nieco do Golfa i zyskał bogatsze wyposażenie seryjne, które obejmuje m.in. przednie i tylne światła LED, cyfrowe zegary i system multimedialny z 6,5-calowym ekranem dotykowym. W ofercie nie zabrakło również miejsca dla wersji GTI z 207-konnym silnikiem 2.0 TSI pod maską.

VW Polo

Volkswagen Polo – opis wersji i cennik

4. Tiguan (133 558 szt.)

Volkswagen Tiguan 2. generacji zadebiutował podczas targów we Frankfurcie w 2015 roku, a w 2020 roku poznaliśmy model po liftingu, który wyróżnia się zmienionym wyglądem przedniej części nadwozia oraz bogatszym wyposażeniem. W ofercie znajdziemy wersje benzynowe i wysokoprężne oraz hybrydę plug-in. Na szczycie gamy znajduje się Tiguan R z silnikiem 2.0 TSI o moc 320 KM.

VW Tiguan

Volkswagen Tiguan – opis wersji i cennik

5. T-Cross (127 956 szt.)

Volkswagen T-Cross został oficjalnie przedstawiony w 2018 roku i jest blisko spokrewniony z Seatem Arona oraz Skodą Kamiq. Pomimo skromnych wymiarów zewnętrznych opisywany crossover oferuje całkiem przestronną kabinę oraz duży bagażnik. Gama silnikowa obejmuje trzycylindrowe jednostki 1.0 TSI (95-110 KM) oraz czterocylindrowy motor 1.5 TSI (150 KM).

VW T-Cross

Volkswagen T-Cross – opis wersji i cennik

6. Passat (83 224 szt.)

Volkswagen Passat ósmej generacji (oznaczenie producenta: B8) jest na rynku od 2014 roku, a w 2019 roku został poddany liftingowi. Mimo upływu ten model nadal odnotowuje bardzo dobre wyniki sprzedaży, jednak nie da się ukryć, że jego czas powoli się kończy – klienci wolą teraz SUV-y i auta elektryczne. W ofercie pozostaje kombi (Variant) oraz usportowiona hybryda plug-in (GTE) i uterenowiona odmiana Alltrack. Sedan zniknął z produkcji pod koniec zeszłego roku.

VW Passat

Volkswagen Passat – opis wersji i cennik

7. Up! (75 227 szt.)

Volkswagen Up! zadebiutował na rynku w 2011 roku i jako jedyny z „trojaczków” (jego „rodzeństwo” to Seat Mii oraz Skoda Citigo) jest nadal produkowany. Opisywany model występuje w dwóch wersjach nadwoziowych: 3- i 5-drzwiowej, a jego gama silnikowa obejmuje wolnossącą jednostkę 1.0 (65 KM), zarezerwowany dla odmiany GTI motor 1.0 TSI (115 KM) oraz wariant e-Up! z napędem elektrycznym (83 KM).

VW Up!

Używany Volkswagen Up! – opinie, typowe usterki

8. ID.3 (69 206 szt.)

Volkswagen ID.3 został przedstawiony podczas salonu we Frankfurcie we wrześniu 2019 roku, a w kolejnym roku zadebiutował w salonach sprzedaży. Opisywany model oparto na płycie MEB z silnikiem elektrycznym przy tylnej osi i baterią zabudowaną w podłodze. Najmocniejsza wersja ma 204 KM i akumulator 77 kWh, dzięki czemu może przejechać do 555 km na jednym ładowaniu.

VW ID.3

Volkswagen ID.3 – opis wersji i cennik

9. ID.4 (54 715 szt.)

Volkswagen ID.4 został oficjalnie zaprezentowany w 2020 roku. Podobnie jak opisany wyżej ID.3, ten elektryczny SUV również bazuje na platformie MEB, jednak oferuje bardziej rozbudowaną gamę silnikową – obok wersji tylnonapędowych znajdziemy również usportowiony wariant GTX z napędem na obie osie. Topowa odmiana ID.4 jest wyposażona w dwie jednostki elektryczne, które osiągają maksymalnie 299 KM.

VW ID.4

Volkswagen ID.4 – opis wersji i cennik

10. Caddy (30 613 szt.)

Volkswagen Caddy 5 zadebiutował w 2020 roku i jest oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych – standardowej oraz Maxi ze zwiększonym o 21,5 cm rozstawem osi. Z szerokiej gamy tego modelu warto wyróżnić dwie najciekawsze odmiany: California z zabudową kempingową oraz PanAmericana, która charakteryzuje się „off-roadową” stylizacją. Podane statystyki dotyczą wyłącznie wersji osobowych.

VW Caddy

Volkswagen Caddy – opis wersji i cennik

11. Transporter/Caravelle/California (29 671 szt.)

Volkswagen T6 zadebiutował w 2015 roku, a cztery lata później przedstawiono odświeżoną wersję – T6.1. Ten użytkowy model jest oferowany w wielu wariantach – od typowo dostawczego (Transporter), przez osobowe (Caravelle) po kempingową (California). Podane statystyki dotyczą wyłącznie wersji osobowych.

VW California

Volkswagen California 6.1 Ocean – nasz test

12. Touran (29 395 szt.)

Volkswagen Touran 2. generacji jest na rynku od 2015 roku. Ten kompaktowy minivan bazuje na platformie poprzedniego Golfa, a w jego gamie silnikowej znajdziemy benzynową jednostkę 1.5 TSI (150 KM) oraz wysokoprężny motor 2.0 TDI w dwóch wariantach mocy (122-150 KM). Auto występuje w wersji 5- i 7-osobowej.

VW Touran

Używany Volkswagen Touran I – opinie, typowe usterki

13. Tiguan Allspace (28 272 szt.)

Volkswagen Tiguan Allspace został pokazany w 2017 roku, a w zeszłym roku przedstawiono odświeżony model. Podobnie jak w przypadku „zwykłego” Tiguana, lifting objął głównie przód auta oraz deskę rozdzielczą. Klienci mają do wyboru trzy silniki benzynowe (150-245 KM) oraz dwa wysokoprężne (150-200 KM). Tiguan Allspace jest oferowany w wersji 5- i 7-miejscowej.

VW Tiguan Allspace

Volkswagen Tiguan Allspace – opis wersji i cennik

14. Arteon (23 904 szt.)

Volkswagen Arteon trafił do sprzedaży w 2017 roku jako następca modelu CC, a trzy lata później doczekał się odświeżenia. Wówczas do gamy tego „czterodrzwiowego coupe” dołączyło stylowe kombi – Shooting Brake, a paleta dostępnych jednostek napędowych powiększyła się o hybrydę plug-in oraz sportową, 320-konną odmianę R.

VW Arteon Shooting Brake

Volkswagen Arteon – opis wersji i cennik

15. Multivan (18 899 szt.)

Całkowicie nowy Volkswagen Multivan ujrzał światło dzienne w ubiegłym roku. Został on opracowany na „osobowej” platformie MQB, a jego gama obejmuje wersje benzynowe i wysokoprężne oraz hybrydę plug-in. Rynkowy debiut tego modelu przypadł dopiero na końcówkę roku, dlatego podane statystyki obejmują także poprzedniego Multivana, opartego na generacji T6.1.

VW Multivan

Volkswagen Multivan – opis wersji i cennik

16. Touareg (13 191 szt.)

Volkswagen Touareg 3. generacji pojawił się na rynku w 2018 roku. Paleta dostępnych jednostek napędowych obejmuje benzynowe i wysokoprężne silniki V6, a zwieńczeniem oferty jest wersja R, czyli 462-konna hybryda plug-in. Jako ciekawostkę warto dodać, że Touareg bazuje na płycie podłogowej, z której korzystają także Audi Q7/Q8, Porsche Cayenne oraz Bentley Bentayga i Lamborghini Urus.

VW Touareg

Volkswagen Touareg – opis wersji i cennik

17. Sharan (5366 szt.)

Volkswagen Sharan 2. generacji jest prawdziwym rynkowym weteranem – zadebiutował w 2010 roku. Aktualnie paleta dostępnych jednostek napędowych ogranicza się do benzynowego silnika 1.4 TSI o mocy 150 KM, który może być łączona z 6-biegowym manualem lub dwusprzęgłową skrzynią DSG o takiej samej liczbie przełożeń. Odpowiednikiem tego modelu w gamie Seata jest Alhambra.

VW Sharan

Używany Seat Alhambra II – opinie, typowe usterki

18. Crafter (3142 szt.)

Volkswagen Crafter 2. generacji został oficjalnie pokazany w 2016 roku i początkowo był oferowany wyłącznie z wysokoprężnymi silnikami 2.0 TDI. W 2018 roku do oferty dołączyła wersja z napędem elektrycznym, która zapewnia do 115 km zasięgu na jednym ładowaniu. Na bazie Craftera przygotowano także kampera Grand California (na zdjęciu). Podane statystyki dotyczą wyłącznie wersji osobowych.

VW Grand California

Samochody dostawcze na polskim rynku – duże vany

19. Taigo (1688 szt.)

Volkswagen Taigo został pokazany w zeszłym roku, ale tak naprawdę dopiero teraz debiutuje na rynku – stąd niewielka liczba rejestracji. Ten miejski crossover w stylu coupe dzieli podzespoły z T-Crossem, jednak jest od niego dłuższy i niższy oraz ma nieco mniejszy bagażnik. Z kolei gama silnikowa niczym się nie różni – obejmuje 3 jednostki benzynowe (95-150 KM).

VW Taigo

Volkswagen Taigo – opis wersji i cennik

20. Golf Sportsvan (526 szt.)

Volkswagen Golf Sportsvan zadebiutował w salonach sprzedaży w 2014 roku, a jego produkcja zakończyła się w 2020 roku. W zeszłym roku wyprzedawano jedynie auta znajdujące się na placach dealerskich, dlatego liczba rejestracji jest tak skromna. Dla porównania, w 2018 roku w całej Europie nabywców znalazło ponad 55 tysięcy egzemplarzy tego modelu.

VW Golf Sportsvan

Volkswagen Golf Sportsvan – dane techniczne

Dane: JATO Dynamics

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji