UżywaneUżywane auto z autoryzowanego salonu. Czy warto przepłacać?

Używane auto z autoryzowanego salonu. Czy warto przepłacać?

Używany samochód można kupić na różne sposoby – bezpośrednio od właściciela, z komisu, a także z salonu, nierzadko markowego i autoryzowanego. Czy używane auto z salonu to dobry wybór?

Każdego roku w Polsce właściciela zmienia kilka milionów pojazdów. Część z nich jest kupowana w autoryzowanych salonach poszczególnych marek. Jedną sprawę trzeba postawić jasno – na pewno nie jest to propozycja dla oszczędnych. Samochody oferowane przez salony należą do najdroższych na rynku wtórnym. Jednak nie bez przyczyny! Wiele firm uruchomiło oficjalne programy – mogą w nich wziąć jedynie udział samochody spełniające określone kryteria. Dzięki temu stają się one ciekawą alternatywą dla nowych egzemplarzy.

Uzywany samochod z salonu - czy warto

W porównaniu do innych używanych samochodów, pojazdy z salonu często mają niższy przebieg, co może oznaczać mniejsze zużycie mechaniczne i wyższą cenę przy odsprzedaży. Nie bez znaczenia jest też pewność pochodzenia. Wiele egzemplarzy wróciło do salonu z wynajmu lub leasingu. Trafiają się też egzemplarze podemonstracyjne lub z pierwszych, prywatnych rąk. Pojazdy używane z salonu zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ponieważ były regularnie serwisowane. Dodatkowo dane o przeglądach są kompletne, bez białych plam.

Markowe programy z założenia nie pozwalają na sprzedaż pojazdów uszkodzonych. Przed wystawieniem na sprzedaż wszystkie wykryte problemy muszą zostać usunięte, co oczywiście wpływa na finalną cenę. Z drugiej strony otrzymuje się auto po kompleksowym serwisie, więc można liczyć na kilka lat mało problemowej eksploatacji.

Niektóre używane samochody z salonu mogą nadal podlegać gwarancji producenta lub dealerów, co daje dodatkowe zabezpieczenie w przypadku ewentualnych usterek lub problemów technicznych. Nierzadko istnieje możliwość dokupienia gwarancji.

Warto wiedzieć: Czy warto kupić używane auto z komisu? Co można zyskać, a co stracić?

Oczywiście nie należy podchodzić do zakupu bezkrytycznie. Auta z salonu mogą być oferowane zarówno w ramach oficjalnych programów, jak i komisów prowadzonych przez dealera. Dodatkowo niektóre modele mogą tracić na wartości na tyle szybko, że droższy zakup w salonie może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji