NowościAktualnościRanking firm ubezpieczeniowych. TOP 5 ubezpieczycieli wg UFG

Ranking firm ubezpieczeniowych. TOP 5 ubezpieczycieli wg UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co roku publikuje ranking jakości danych, w których wyróżnia najlepszych ubezpieczycieli. Jakie firmy ubezpieczeniowe wyróżniło UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem ciągłości zawierania umów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i nakładaniem za niestosowanie się do nich odpowiednich kar. Kierowcy powinni zapamiętać tą instytucję, bowiem istnieje coraz większe prawdopodobieństwo otrzymania kary za brak OC, nawet jeśli dany samochód nie porusza się po drogach i nie „wpadnie” podczas policyjnej kontroli. Dzięki specjalnym algorytmom UFG wykrywa luki w ciągłości umów OC i srogo karze za nieaktualną polisę. Ponad dwutygodniowa zwłoka w płaceniu ubezpieczenia będzie nas kosztować nawet 5200 zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie zajmuje się tylko „ściganiem” nieuczciwych kierowców. Często przydaje się właścicielom samochodów poprzez opcję szybkiego sprawdzenia aktualności ubezpieczenia OC (np. sprawcy wypadku) albo możliwość wygenerowania własnej historii szkód, potrzebnej przy wyliczaniu nowej polisy ubezpieczeniowej. Dzięki dostępowi do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG, organizacja co roku przygotowuje przydatne dla kierowców raporty jakości danych, czyli tak naprawdę ranking najlepszych firm ubezpieczeniowych. W tym roku UFG opublikowało go po raz dziewiąty. Którzy ubezpieczyciele wypadli najlepiej w statystykach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Jak sporządzono ranking firm ubezpieczeniowych UFG?

Aby dany ubezpieczyciel mógł w ogóle zakwalifikować się do rankingu, jego udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych (wyliczany na podstawie liczby aktywnych umów OC i AC) musiał przekraczać 1 promil. Udało się to 22 towarzystwom, z czego UFG wyróżnił pięciu. Aby zwyciężyć w rankingu, należało uzyskać wskaźnik końcowy przekraczający 80%. Organizator rankingu wyliczył go na podstawie 8 kategorii, m.in. identyfikowalności pojazdów, terminowości, kompletności i jednoznaczności danych. Jednym słowem – wszystkie złożyły się na ogólną jakość danych dostarczanych przez firmy ubezpieczeniowe do bazy UFG.

Na czym oszukują ubezpieczyciele? Jak walczyć o swoje prawa?

Kto jest najlepszym ubezpieczycielem wg UFG?

W rankingu najlepszych firm ubezpieczeniowych zwyciężyło PZU, uzyskując wskaźnik końcowy przekraczający 90%. Dalej ulokowano towarzystwa TUW TUW, Link4, Compensa i Ergo Hestia. Pierwsze 4 miejsca zachowały swoje pozycje sprzed roku, piąta Ergo Hestia „wskoczyła” o 3 miejsca do przodu. Uznawaną za „satysfakcjonującą” barierę 80% przekroczyło 11 z 22 ubezpieczycieli.

Ranking jakości danych UFG 2019
Nazwa firmy ubezpieczeniowej Wskaźnik końcowy Zmiana względem 2018 r.
1 PZU 90,9% 0
2 TUW TUW 88,2% 0
3 Link4 86,9% 0
4 Compensa 85,4% 0
5 Ergo Hestia 85,0% +3

Na koniec warto wspomnieć, że pod koniec 2019 roku w bazach UFG widniało 25,4 mln aktywnych ubezpieczeń OC i 5,9 mln polis AC. Dla porównania, rok temu było to 24,5 mln OC i 5,5 mln AC.

Porównaj ranking UFG z innymi zestawieniami najlepszych firm ubezpieczeniowych:

Ranking firm ubezpieczeniowych Wybór Kierowców 2019

Ranking firm ubezpieczeniowych Rzecznika Finansowego 2019

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji