WK 2019 - Firmy ubezpieczeniowe

Którzy ubezpieczyciele najsprawniej wypłacają odszkodowania i nie oszukują klientów? Dowiemy się tego z najnowszego rankingu firm ubezpieczeniowych Wyboru Kierowców.

Towarzystwa ubezpieczeniowe to kolejna, oceniana przez użytkowników kategoria w badaniach przeprowadzanych w ramach programu Wybór Kierowców. Użytkownicy aut najczęściej klasyfikują firmy ubezpieczeniowe na podstawie ceny składki ubezpieczenia OC. Owszem, jest to istotna kwestia, ale nie jedyna, którą warto się kierować podczas poszukiwań ubezpieczyciela – przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres i warunki obowiązywania polisy OC, a także zapoznajmy się z wyłączeniami dotyczącymi kolizji, wypadków, kradzieży czy aktów wandalizmu. Przed podpisaniem umowy z towarzystwem skorzystajmy z usług porównywarek ubezpieczeniowych i nie bójmy się negocjować stawki, przedstawiając agentowi korzystniejszą ofertę konkurencji.

Rankingi firm ubezpieczeniowych Wyboru Kierowców z poprzednich lat:

Ranking firm ubezpieczeniowych

Ranking firm ubezpieczeniowych charakteryzuje się niższymi średnimi ocenami – nawet dla najlepiej klasyfikowanych towarzystw najwyższą notę przyznała zaledwie połowa badanych osób. Wynika to z nieprzyjemnych okoliczności, podczas których mamy okazję doświadczyć prawdziwych zamiarów ubezpieczyciela – czy chce nas oszukać, uniknąć odpowiedzialności, obarczyć dodatkowymi kosztami. Poza kosztami składki OC i zwyczajną uczciwością form ubezpieczeniowych, właściciele samochodów zwracali też uwagę na sprawność w likwidowaniu szkód.

Od czego zależy cena składki OC? Dowiedz się z raportu firmy Rankomat!

W tym roku nastąpił przełom. Ubiegłoroczny lider – Ergo Hestia – spadł na ostatnie miejsce podium. Na drugim niezmiennie pozostało towarzystwo Warta, natomiast zwyciężyło największe towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce – PZU. Warto zwrócić uwagę na wyraźny skok Goathera oraz Ubezpieczenia Pocztowego. W oczach klientów stracił natomiast TUW oraz Link4.

Najgorsze i najlepsze firmy ubezpieczeniowe wg raportu Rzecznika Finansowego

PZUMiejsce 1 – PZU S.A.

Wynik:  51,2% 
Pozycja: +3 miejsca

PZU stopniowo pięło się w górę w naszych rankingach, aż dotarło na szczyt. Od zawsze punktowało w oczach klientów za sprawne wypłacanie odpowiednio wycenionych odszkodowań, a tym razem dodatkowo zaprocentowało przystępnymi składkami polis. W efekcie mamy nowego lidera.

WartaMiejsce 2 – TUiR WARTA S.A.

Wynik:  50,5% 
Pozycja: bez zmian

Warta również odnotowała spory wzrost względem ubiegłego roku (o 4 punkty procentowe), ale utrzymała drugie miejsce podium. Obecni klienci doceniają uczciwe podejście tego ubezpieczyciela. Firma stara się pozyskać nowych, oferując m.in. polisy dla klasyków.

Ergo HestiaMiejsce 3 – STU Ergo Hestia S.A.

Wynik:  49,8% 
Pozycja: -2 miejsca

Hestia oddała miejsce lidera PZU, ale wciąż pozostaje jednym z najlepiej ocenianych ubezpieczycieli. Sporadyczne zastrzeżenia tyczą się jedynie niekorzystnie wycenionych odszkodowań.

Wyniki Wybór Kierowców 2019 – ranking firm ubezpieczeniowych
Firma Wynik Zmiana % Zmiana pozycji
1 PZU S.A. 51,2% 7,7% +3
2 TuiR WARTA S.A. 50,5% 4,3% 0
3 STU Ergo Hestia S.A. 49,8% 1,1% -2
4 TuiR Allianz Polska S.A. 47,2% 1,3% -1
5 Concordia Polska TUW 42,6% 4,3% -2
6 TU InterRisk S.A. 41,5% 0,9% 0
7 Pocztowe TUW 40,8% 8,5% +5
8 Uniqa TU S.A. 39,6% 2,6% +1
9 Aviva TU Ogólnych S.A. 37,9% 6,7% +4
10 TUW TUW 36,5% -5,9% -5
11 TU Compensa S.A. 35,8% -2,3% -3
12 AXA Ubezpieczenia TuiR S.A. 34,4% 5,8% +2
13 Generali TU S.A. 32,9% 4,8% +2
14 Goather TU S.A. 32,8% 6,4% +4
15 Link4 TU S.A. 31,5% -3,9% -5
16 TUZ TUW 29,8% 2,6% +1

Przeczytaj również nasze rankingi z poprzednich lat:

Wyniki Wybór Kierowców 2016

Wyniki Wybór Kierowców 2017

Wyniki Wybór Kierowców 2018

3 KOMENTARZE

  1. Warta na 2gim miejscu to jakiś żart. Nie chcieli mi wypłacić odszkodowania z OC sprawcy bo auto w międzyczasie zmieniło właściciela, ale nie ubezpieczyciele. Dopiero zgłoszenie sprawy do rzecznika ubezpieczonych skłoniło tych oszustów do wypłacenia należnej kwoty. Nic i nigdy nie przekona mnie do wyboru tego ubezpieczyciela.

  2. Zakres i warunki obowiązywania OC są regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. We wszystkich towarzystwach są więc one takie same. Dlatego właśnie, jeśli kupuje się tylko OC, można zwracać uwagę przede wszystkim na cenę. Dopiero kiedy kupuje się również AC, należy przyjrzeć się zakresowi ochrony.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj