PoradyPoradyPrzycisk iMT. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

Przycisk iMT. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

W niektórych autach można spotkać przycisk z napisem iMT. Wyjaśniamy, jaką funkcję pełni oraz co oznacza ten zagadkowy skrót.

Współczesne samochody mają na wyposażeniu wiele rozwiązań, których zadaniem jest ułatwienie życia kierowcy. Zaliczamy do nich np. tempomat, asystenta pasa ruchu czy system kontroli martwego pola. Do tej grupy należy także opisywana funkcja, którą można aktywować przyciskiem iMT. Znajdziemy ją jednak tylko w wybranych modelach.

Skrót iMT oznacza „Intelligent Manual Transmission”. Przycisk z takim właśnie napisem występuje w niektórych Toyotach (m.in. w pierwszej generacji C-HR oraz sportowym GR Yarisie), a jego obecność docenią przede wszystkim użytkownicy mniej wprawieni w jeździe autem z ręczną skrzynią biegów. O czym konkretnie mowa?

Przycisk iMT
W Toyocie GR Yaris przycisk iMT umieszczono tuż obok dźwigni zmiany biegów. Warto skorzystać z tej funkcji zwłaszcza w czasie jazdy na torze.

Chodzi o automatyczny międzygaz, czyli funkcję podnoszącą obroty silnika przy redukcji biegu. Dzięki temu zmiana przełożenia przebiega płynniej i można uniknąć nieprzyjemnego szarpnięcia po puszczeniu sprzęgła. Ten sam efekt można oczywiście uzyskać odpowiednio operując pedałem gazu, ale nie dla każdego jest to takie łatwe.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji