Współpraca reklamowaPomysł na weekend – zobacz nową wystawę w muzeum Skody

Pomysł na weekend – zobacz nową wystawę w muzeum Skody

W muzeum Skody trwa prezentacja najnowszej wystawy poświęconej elektrycznej przyszłości motoryzacji. Ekspozycja jest również okazją do pokazania całkowicie nowego Kodiaqa, dostępnego po raz pierwszy z hybrydowym układem napędowym typu plug-in.

Nowa wystawa w muzeum w Mladej Boleslavi podkreśla zaangażowanie Skody w elektryfikację i zrównoważony rozwój. Zapewnia także wgląd w inicjatywy mające na celu systematyczne zmniejszanie jej wpływu na środowisko. Ekspozycja szczegółowo przedstawia konkretne strategie stosowane w celu obniżenia emisji w całym łańcuchu działalności, a także szereg historycznych i bieżących projektów oraz działań środowiskowych. Nakreśla też przyszłe plany producenta.

Innowacja zakorzeniona w tradycji

Wystawa prezentuje wieloletnie zaangażowanie marki w ochronę środowiska, którego przejawem była m.in. produkcja pojazdów takich jak elektryczna wersja Skody Favorit – Eltra. Ten w 100% elektryczny samochód powstał na początku lat 90. i odzwierciedla pierwsze kroki Skody w zakresie elektryfikacji.

Wystawa edukuje widzów również w obszarze wykorzystania zrównoważonych materiałów w obecnych modelach producenta. Na przykład w nowej Skodzie Kodiaq wszystkie tkaniny użyte do produkcji tapicerki foteli, wykładziny w kabinie i bagażniku, a także podsufitki, wykonane są w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu lub – w przypadku wariantu Design Selection Lounge – z połączenia przędzy z odzysku i naturalnej wełny. Nawet skórzane obicia foteli są wytwarzane w sposób ekologiczny, a słynny parasol Skody został wykonany z materiałów z recyklingu.

Skoda Kodiaq 2024, wystawa w muzeum Skody
Nowa generacja Kodiaqa jako pierwsza jest dostępna z hybrydowym napędem plug-in (na przednie koła), w trybie elektrycznym zapewniającym ok. 100 km zasiegu WLTP.

Wspólnie ze swoimi dostawcami Skoda pracuje nad stworzeniem nowych, ekologicznych wyrobów do przyszłej produkcji siedzeń i tapicerki drzwi (w tym monomateriałów i tworzyw sztucznych z odzysku). Elementy, które będą charakteryzować wnętrza przyszłych pojazdów producenta, prezentuje udostępnione zwiedzającym studium wnętrza Octavii. Więcej szczegółowych informacji na ten temat uzyskacie tutaj.

Kolejny poziom – strategia Škoda Strategy 2030

Od 2013 r. Skoda integrowała swoje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach firmowej strategii GreenFuture (z ang. zielona przyszłość), obejmującej obszary: GreenFactory (z ang. zielona fabryka), GreenProduct (z ang. zielony produkt) i GreenRetail (z ang. zielony handel). Dziś to kluczowe elementy strategii producenta na 2030 r. o nazwie „Next Level – Škoda Strategy 2030”.

Na czym polega to w praktyce? Od 2020 r. firma nie wysyła żadnych odpadów produkcyjnych na składowiska. Oznacza to, że wszystkie pozostałości z procesów produkcyjnych są ponownie przetwarzane energetycznie lub materiałowo. Skoda zobowiązała się, że do 2030 r. osiągnie neutralność pod względem emisji CO2 w swoich trzech czeskich i dwóch indyjskich zakładach oraz zmniejszy emisję europejskiej floty nowych aut o 50% w porównaniu z poziomami z roku 2020. Marka intensyfikuje również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. We współpracy z firmą ŠKO-ENERGO producent modernizuje swoją ciepłownię, aby w 100% wykorzystywała ona biomasę. Wraz z innymi partnerami rozwijane są też projekty związane z użytkowaniem energii słonecznej w fabrykach Skody, co stanowi kolejny przykład holistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju.

Promowanie zrównoważonego rozwoju w międzynarodowej sieci dealerskiej

Skoda poszerza swoje działania, przyjmując przyjazne dla środowiska praktyki w logistyce. Ich przykładem jest wykorzystanie opakowań nadających się do recyklingu, elektrycznych ciężarówek czy optymalizacja tras w celu zminimalizowania emisji. Aby zmniejszyć zużycie energii, w swoich salonach dealerskich i centrach serwisowych firma instaluje panele słoneczne, systemy magazynowania baterii oraz pompy ciepła. Ponadto dba o odpowiedzialne wykorzystanie i zarządzanie chemikaliami, odpadami, energią i wodą.

Wystawa będzie dostępna dla oglądających do 16 czerwca 2024 r. Muzeum Skody mieści się w Mladej Boleslavi, jakieś 7 h jazdy od Warszawy (ok. 570 km). Szczegółowe informacje na temat wystawy, w tym godziny otwarcia, są dostępne tutaj. Więcej na temat Muzeum Skody pisaliśmy na Wyborze Kierowców w osobnym artykule.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji