PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na S8. Gdzie jest i ile można jechać?

Odcinkowy pomiar prędkości na S8. Gdzie jest i ile można jechać?

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 znany jest głównie mieszkańcom Warszawy. Ale czy to jedyny OPP na trasie S8? Gdzie kierowcy muszą uważać z przekraczaniem prędkości?

Odcinkowe pomiary prędkości na dobre zadomowiły się w świadomości kierowców. Dla niektórych są lepszym rozwiązaniem od standardowych fotoradarów, gdyż faktycznie zmuszają kierowców do jazdy zgodnie z przepisami – nawet tych najbardziej brawurowych. Jednocześnie kamery OPP trudniej „oszukać” niż stacjonarne fotoradary: jest to możliwe, ale nie przyniesie korzyści w postaci szybszego przejechania monitorowanego odcinka. Z tych też powodów kierujący w zdecydowanej większości porzucają „walkę” o uniknięcie mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości i przez cały jego obszar nie przekraczają dozwolonej szybkości. Zainstalowanie OPP znacznie przy tym upłynnia ruch w obszarach zabudowanych, przez który biegnie ruchliwa droga (np. krajowa), pozwalając kierowcom łatwiej włączyć się do ruchu.

Odcinkowy pomiar prędkości. Po co kamery na drodze ekspresowej?

Dawno już minęły czasy, gdy odcinkowe pomiary prędkości stawiane były wyłącznie na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Od kilku lat są już normą na drogach ekspresowych i autostradach. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Żółte kamery z powodzeniem funkcjonują m.in. na podwrocławskim fragmencie autostrady A4 czy w dwóch lokalizacjach na drodze ekspresowej S7. Dlaczego są tam montowane? Najczęściej by „uspokoić” nieco sytuację w lokalizacjach, gdzie ruch lokalny miesza się z tranzytowym, czyli np. na „ekspresówkach” stanowiących fragmenty obwodnic dużych miast. Czasami OPP pojawia się też na nietypowych fragmentach dróg szybkiego ruchu, gdzie konieczne jest wprowadzenie ograniczenia prędkości. Kamery monitorują tym samym auta np. w tunelach (chociażby na Zakopiance czy na Południowej Obwodnicy Warszawy)

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Na odcinkowy pomiar prędkości składa się system kamer umieszczonych na początku i końcu monitorowanego fragmentu drogi. Kiedyś urządzenia były rozmieszczone od siebie w odległości najwyżej kilku kilometrów, teraz normą jest oddalenie ich od siebie nawet o kilkanaście kilometrów. Kamery rejestrują pojazdy zarówno w momencie wjechania w monitorowaną strefę, jak i podczas jej opuszczania. Dysponując czasem przejazdu, system jest w stanie wyliczyć średnią prędkość auta na danym fragmencie drogi. Jeśli przekracza ona dopuszczalną przez przepisy, elektronika wysyła zdjęcie pojazdu z kierowcą do Inspekcji Transportu Drogowego, a ta nakłada na niego mandat.

Odcinkowy pomiar prędkości – jaki mandat można dostać?

Na odcinkowym pomiarze prędkości można, rzecz jasna, dostać mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości. System kar za to wykroczenie jest dokładnie taki sam, jak w przypadku nałożenia mandatu przez funkcjonariusza policji. Oznacza to, że konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Tak się przedstawia aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 – lokalizacja (MAPA)

Aktualnie odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S8 obejmuje niewielki, bo ok. 3-kilometrowy odcinek trasy S8 wchodzącej w skład obwodnicy Warszawy (od strony zachodniej). Kamery mierzą prędkość od węzła Warszawa Zachód (okolic ulicy Poznańskiej, czyli DK92) do okolic węzła Bemowo, czyli trasy S8 na wysokości ulicy Górczewskiej i miejscowości Blizne Łaszczyńskiego (drogi wojewódzkiej 580).

Odcinkowy pomiar prędkości S8
Lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości na S8 (zdjęcie ze strony canard.gitd.gov.pl; źródło: autorzy OpenStreetMap, dane dostępne na licencji Open Database License)

Jeszcze do niedawna odcinkowy pomiar prędkości funkcjonował na innym fragmencie drogi S8 w Warszawie. Kierowcy musieli uważać na OPP działający od węzła Łabiszyńska do okolic przecięcia się trasy S8 z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego w Markach. Obecnie jednak ten 4-kilometrowy odcinkowy pomiar prędkości nie jest zaznaczony na mapie ze strony canard.gitd.gov.pl (CANARD to specjalna komórka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zajmująca się odcinkowymi pomiarami prędkości), więc najprawdopodobniej został on wyłączony. Nic nie zaszkodzi jednak zachować w tym miejscu czujność i zwyczajnie jechać przepisowo.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 – dozwolona prędkość

Na monitorowanym przez odcinkowy pomiar prędkości fragmencie drogi ekspresowej S8 w Warszawie nie wprowadzono żadnych dodatkowych ograniczeń prędkości, zatem można tam jechać do 120 km/h (w przypadku samochodów osobowych, ciężarowych o DMC do 3,5 t i motocykli). Autobusy muszą się trzymać ograniczenia prędkości do 100 km/h, ciężarówki (DMC powyżej 3,5 t) – 80 km/h, a pojazdy z przyczepą – też 80 km/h. Nie zwalnia to jednak kierowców z uważnej obserwacji drogi pod kątem obecności znaków nakazujących zmniejszenie prędkości: te mogą się bowiem pojawić w każdej chwili.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na S8. Czy fotoradar koło Wyszkowa już działa?

Na początku 2024 roku głośno zrobiło się na temat uruchomienia odcinkowego pomiaru prędkości na drodze ekspresowej S8 z dala od aglomeracji warszawskiej. Żółte kamery miały pojawić się na trasie S8 w pobliżu Wyszkowa, konkretnie stanowiącej obwodnicę tego miasta: dokładnie od węzła Lucynów do wiaduktu przy ul. Zakręzie w północno-wschodnim regionie miasta. Na tym ok. 6-kilometrowym fragmencie także obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h, ale przy węźle Lucynów prawdopodobnie jest ona zmniejszona przez znaki do 100 km/h. Choć o uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości na S8 koło Wyszkowa rozpisywały się lokalne media, ten OPP nadal nie widnieje na oficjalnej mapie CANARD, co każe sądzić, że jeszcze nie został on włączony. Kierowcom nie zaszkodzi jednak w tym miejscu szczególnie uważnie stosować się do zaleceń z zakresu dopuszczalnej prędkości.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości S8

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji