PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na A4. Gdzie jest i ile można jechać?

Odcinkowy pomiar prędkości na A4. Gdzie jest i ile można jechać?

Na autostradzie A4 działa odcinkowy pomiar prędkości. W którym miejscu na A4 trzeba zwolnić? Jaka jest tam dopuszczalna prędkość? Jaki mandat dostanie kierowca?

Kierowcy musieli pogodzić się z tym, że od pewnego czasu urządzenia monitorujące prędkość stawiane są na drogach szybkiego ruchu. Nie są to jednak tradycyjne fotoradary, a odcinkowe pomiary prędkości (OPP). Niektórzy uważają je za „skok na kasę” kierowców, inni twierdzą, że są korzystniejszym rozwiązaniem i realnie poprawiają bezpieczeństwo na badanym fragmencie drogi.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie. Czy to dobre rozwiązanie?

Kiedyś charakterystyczne żółte kamery osadzane były na stelażach rozstawionych wyłącznie na drogach krajowych, wojewódzkich lub z jeszcze niższych kategorii. Teraz nie są już niczym nowym na autostradach i drogach ekspresowych. Nie pojawiły się tam jednak bez powodu. Podróżując po drogach szybkiego ruchu w Polsce bardzo często można było dostrzec samochody bardzo szybko poruszające się lewym pasem i gwałtownie hamujące przed autami jadącymi nim przepisowo. Brawurowy kierowca nierzadko „siadał na zderzaku” poprzedzającego pojazdu i zmuszał go do przyspieszenia, wysyłając sygnały światłami drogowymi. To niedopuszczalne zachowanie przybrało na naszych drogach ekspresowych i autostradach charakter plagi i nic dziwnego, że postanowiono w ten sposób ostudzić zapędy niektórych kierujących.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Jak wskazuje nazwa tego systemu monitorowania prędkości, odcinkowy pomiar mierzy średnią prędkość pojazdu na określonym fragmencie drogi. Kiedyś były to dość krótkie odległości (maksymalnie kilka kilometrów), ale odcinkowe pomiary prędkości na drogach szybkiego ruchu potrafią objąć swoim zasięgiem nawet kilkanaście kilometrów trasy. Na początku i końcu objętego kontrolą odcinka drogi umieszczone są kamery (lub cały system kamer), które mierzą, w jakim czasie pojazd pokonał odległość między nimi. Na podstawie zebranych informacji OPP jest w stanie wyliczyć średnią prędkość, z jaką pojazd przejechał monitorowany odcinek. Gdy przekracza ona dopuszczalną, system wysyła zdjęcie do centrali Inspekcji Transportu Drogowego, a ta nakłada na kierowcę stosowny mandat.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości?

Za zbyt szybką jazdę na drodze monitorowanej przez odcinkowy pomiar prędkości można dostać taki sam mandat, jaki nałożyłby na kierowcę policjant mierzący prędkość. Obecnie mandaty za przekroczenie prędkości prezentują się następująco:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Więcej na temat mandatu za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4. Kiedy się pojawił?

Uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości na A4 miało miejsce 21 lipca 2023 roku. Trzeba przyznać, że fragment autostrady A4, na którym pojawiły się żółte kamery, aż prosił się o ich zamontowanie. Jest to bowiem niebezpieczny odcinek bez poboczy, w dodatku z dość zniszczoną nawierzchnią. Nic zatem dziwnego, że zdecydowano się tam zmniejszyć dopuszczalną prędkość. Znaki z nowym ograniczeniem prędkości okazały się jednak mało skutecznym rozwiązaniem: kierowcy nie mieli oporów z poruszaniem się w tym miejscu z prędkością ok. 140 km/h, która jest dopuszczalna na polskich autostradach, ale nie na tym konkretnym fragmencie A4. Ile wobec tego można tam jechać? I gdzie znajduje się odcinkowy pomiar prędkości na A4?

Odcinkowy pomiar prędkości na A4 – mapa. Gdzie powinni uważać kierowcy?

Kierowcy muszą zdjąć nogę z gazu na autostradzie A4 na wschód od Wrocławia (na odcinku w stronę Legnicy). Odcinkowy pomiar prędkości monitoruje szybkość pojazdów pomiędzy węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie. Jest to dość długi fragment trasy, bo mierzący ok. 8,1 kilometra. Dokładną lokalizację odcinkowego pomiaru prędkości na A4 można podejrzeć na mapie fotoradarów dostępnej na stronie canard.gitd.gov.pl.

Odcinkowy pomiar prędkości A4 03
Lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A4 (fot. CANARD)

Odcinkowy pomiar prędkości (Kąty Wrocławskie – Kostomłoty). Jakie jest ograniczenie prędkości?

Choć „obserwowany” przez kamery odcinek drogi sklasyfikowany jest jako autostrada, z uwagi na liczne utrudnienia dla kierowców (brak pobocza, słaby stan nawierzchni) nie obowiązuje tam ograniczenie prędkości do typowych dla autostrad 140 km/h. Zdecydowano się dość istotnie je obniżyć, tj. do pułapu 110 km/h. Wobec tego na odcinkowym pomiarze prędkości należy się „pilnować” i bacznie obserwować znaki. Nie brakuje tam bowiem oznakowań nakazujących poruszanie się z dopuszczalną prędkością do 110 km/h.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości A4
Monitorowany przez kamery fragment autostrady A4 jest na tyle niebezpieczny, że zdecydowano się tam wprowadzić bardziej restrykcyjne ograniczenie prędkości.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji