PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na S7. Gdzie jest i ile można jechać?

Odcinkowy pomiar prędkości na S7. Gdzie jest i ile można jechać?

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S7 czeka na kierowców w dwóch lokalizacjach. Oto najważniejsze informacje na temat odcinkowego pomiaru prędkości na S7.

Kierowcy na dobre przywykli do nieustannego kontrolowania swoich „poczynań za kółkiem” przez stojące na drogach kamery. Zamiast stacjonarnych fotoradarów coraz częściej są to odcinkowe pomiary prędkości, które bardziej mobilizują kierujących do przestrzegania ograniczeń prędkości. W dzisiejszych czasach stawiane są już nie tylko na drogach krajowych i wojewódzkich, ale też ekspresowych, a nawet autostradach. Przykładem jest omawiany w tym materiale odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S7. Co warto o nim wiedzieć? Gdzie jest i jaka jest tam dopuszczalna prędkość?

Odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa OPP?

W skład odcinkowego pomiaru prędkości wchodzi system kamer usytuowanych na początku i końcu odcinka pomiarowego. Mierzą one czas, jak upłynął od wjechania pojazdu w monitorowaną strefę, aż do jej opuszczenia. Na podstawie tych informacji system jest w stanie wyliczyć średnią prędkość przejazdu tego fragmentu. Jeśli wynosi więcej niż dopuszczalna przez przepisy, OPP wysyła do Inspekcji Transportu Drogowego zdjęcia pojazdu i kierowcy, a ta nałoży na niego stosowny mandat. Odcinkowy pomiar prędkości pracuje non stop i odznacza się wysoką skutecznością nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, jest w stanie rejestrować prędkość na wszystkich pasach ruchu jezdni. Najnowsze systemy żółtych kamer – zwłaszcza te na drogach ekspresowych i autostradach – umieszczane są w odległościach już nie kilku, a nawet kilkunastu kilometrów.

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej. Czy ma sens?

Biorąc pod uwagę zachowania niektórych kierujących na drogach szybkiego ruchu, monitorowanie ich przez odcinkowe pomiary prędkości jest czymś jak najbardziej słusznym. Kamery zmniejszają częstotliwość wykonywania brawurowych manewrów (jak jazda „na zderzaku” czy z pasa na pas) i zmuszają kierowców do jazdy z bezpieczną szybkością, a to korzystnie przekłada się na płynność ruchu i ogranicza powstawanie zatorów. Dlatego odcinkowe pomiary prędkości na „ekspresówkach” stawiane są głównie w okolicach wielkich aglomeracji celem „uspokojenia” tam ruchu (a szczególnie w takich miejscach ruch tranzytowy miesza się z lokalnym). Nie jest to jednak reguła – niektóre kamery OPP monitorują nawet proste fragmenty dróg ekspresowych, i właśnie do takich zalicza się odcinkowy pomiar prędkości na S7.

Odcinkowy pomiar prędkości (S7 Warszawa – Radom). Gdzie jest? (MAPA)

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S7 pojawił się w 2023 roku na fragmencie między Warszawą a Radomiem, czyli na trasie prowadzącej od stolicy na południe kraju (często korzystają z niej osoby jadące w góry). Jadąc od Warszawy zaczyna się za węzłem Białobrzegi Północ (na wysokości miejscowości Falęcice), a kończy za węzłem Gózd, w miejscowości Nowy Gózd. Zarówno początek, jak i koniec odcinkowego pomiaru prędkości mieści się w granicach powiatu białobrzeskiego. Jest to najdłuższy odcinkowy pomiar prędkości w Polsce – mierzy aż 14 km.

Odcinkowy pomiar prędkości S7 Warszawa Radom
Odcinkowy pomiar prędkości na S7 między Warszawą a Radomiem (fot. CANARD)

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze S7. Czy to jedyny?

Okazuje się jednak, że podróżujący drogą ekspresową S7 muszą jeszcze zwracać uwagę na drugi odcinkowy pomiar prędkości. Również on zlokalizowany jest na fragmencie trasy S7 prowadzącej w kierunku gór – a właściwie to się już w nich znajduje. Kontrolą prędkości został bowiem objęty oddany do użytku w 2022 roku tunel na drodze ekspresowej S7, która w tym miejscu stanowi fragment potocznie zwanej Zakopianki, czyli głównej drogi między Krakowem a Zakopanem. Odcinkowy pomiar prędkości monitoruje tam kierowców na całej długości tunelu wynoszącej 2,06 km. Jadąc od Krakowa na południe rozpoczyna się w miejscowości Naprawa (powiat suski), a kończy po wyjechaniu z tunelu przed węzłem Skomielna Biała (powiat myślenicki). Dokładne lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości na S7 można podejrzeć na mapie fotoradarów dostępnej na stronie canard.gitd.gov.pl.

Odcinkowy pomiar prędkości S7 tunel
Odcinkowy pomiar prędkości na S7 – tunel na Zakopiance (fot. CANARD)

Odcinkowy pomiar prędkości na S7. Jaka jest dopuszczalna prędkość?

W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości na S7 pomiędzy Warszawą i Radomiem nie ma niespodzianek – na monitorowanym fragmencie obowiązuje standardowe dla dróg ekspresowych ograniczenie prędkości do 120 km/h (w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych o DMC poniżej 3,5 t, oraz motocykli). Nieco inaczej jest w obsadzonym w kamery tunelu na Zakopiance – tam drogowcy ustalili największą dopuszczalną prędkość na 100 km/h, o czym informują znaki przy wjazdach do tunelu.

Odcinkowy pomiar prędkości. Jaki mandat można dostać?

Za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze obowiązują identyczne stawki mandatów jak te, które może nałożyć na kierowców funkcjonariusz policji. Tak prezentuje się aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).
Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości S7 01

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji