NowościAktualnościMercedes-AMG GLB 35: najnowszy SUV spod ręki AMG | Frankfurt 2019

Mercedes-AMG GLB 35: najnowszy SUV spod ręki AMG | Frankfurt 2019

Mercedes GLB debiutuje we Frankfurcie. Jego oficjalna premiera zbiegła się z zaprezentowaniem jednej z mocniejszych odmian kompaktowego SUV-a z gwiazdą na masce, czyli Mercedesa-AMG GLB 35.

GLB to kolejny SUV w rozbudowanej ofercie producenta ze Stuttgartu. Mercedes pozycjonuje nowego GLB w segmencie kompaktowych SUV-ów. To dość nietypowe posunięcie, bowiem następny model – GLC – jest od niego dłuższy tylko o 3 cm. Jakby tego było mało, rozstaw osi Mercedesa GLB wynosi aż 283 cm, a na liście wyposażenia znalazła się opcja zamontowania trzeciego rzędu siedzeń. Według producenta ma on zapewnić optymalne warunki podróżowania osobom o wzroście do 168 cm.

W porównaniu do GLA czy GLC, nowy Mercedes GLB ma nadwozie o lekko „pudełkowatym” kształcie. Dzięki odrzuceniu na bok koncepcji ściętych linii udało się wygospodarować przestronne wnętrze z bagażnikiem o pojemności od 560 do 1755 l. Funkcjonalność nowego SUV-a z gwiazdą na masce podwyższa przesuwana w zakresie 14 cm kanapa z regulowanymi oparciami.

Mercedes GLB
Mercedesa-AMG GLB 35, podobnie jak słabsze warianty silnikowe, będzie można wyposażyć w trzeci rząd siedzeń. (fot. Newspress)

Kompaktowy rodowód Mercedesa GLB mają udowadniać zastosowanie w nim rozwiązania oraz silniki. Kokpit zaprojektowano w podobny sposób jak te w mniejszych Mercedesach, czyli z zastosowaniem szerokiego panelu z dwoma ekranami po 10,25 cala, zastępującego tradycyjne wskaźniki. Na liście opcji nie mogło zabraknąć obsługi głosowej, rozpoczynanej komendą „Hej, Mercedes”.

Producent na razie przedstawił cztery wersje silnikowe nowego modelu. Bazowa (GLB 200) ma pod maską jednostkę 1.3 o mocy 163 KM, GLB 250 – 2.0/224 KM. Gama turbodiesli obejmuje wersję 150-konną (GLB 200 d) i 190-konną (GLB 250 d), obie o pojemności 2.0. Wszystkie, poza GLB 200, można zestawić z napędem 4×4. Skrzynia automatyczna: w standardzie.

Mercedes GLB
Odmianę AMG GLB 35 napędza 2-litrowy silnik o mocy 306 KM. Jednostka łączy się z napędem 4×4 i skrzynią automatyczną o 8 przełożeniach. (fot. Newspress)

Mercedes oczywiście nie wyklucza możliwości wprowadzenia w przyszłości odmian AMG (35 i 45). Mało tego, już przedstawił jedną z nich – Mercedesa-AMG GLB 35. Wykorzystuje dwulitrową jednostkę benzynową z turbodoładowaniem, dzięki czemu generuje 306 KM i 400 Nm momentu obrotowego. Osiągi: 5,2 s do 100 km/h, a prędkość maksymalną ustalono na 250 km/h. O bezpieczne prowadzenie usportowionego SUV-a zadbają usztywnione (i obniżone) zawieszenie oraz wzmocnione hamulce.

Mercedes GLB
Wizualnie niżej osadzonego Mercedesa-AMG GLB 35 poznamy po atrapie chłodnicy z pionowymi żeberkami, zmienionym przednim zderzaku, wydatnym dyfuzorze z mocno zaakcentowanymi końcówkami wydechu i felgach o średnicy 19-21 cali. (fot. Newspress)

Zobacz inne nowości z salonu samochodowego we Frankfurcie:

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji