NowościAktualnościFiat 500e na targach CES 2022 promuje elektromobilność i walkę z pandemią

Fiat 500e na targach CES 2022 promuje elektromobilność i walkę z pandemią

Na tegorocznej edycji targów CES 2022 koncern Stellantis pokazał nowego Fiata 500e. Promuje tym samym elektromobilność, ale i… walkę z pandemią. Zobacz, w jaki sposób.

Targi Elektroniki Użytkowej (CES) stanowią prawdziwą ucztę dla miłośników wszelkiej maści elektroniki użytkowej. To również wydarzenie o długiej tradycji, bowiem organizowane jest nieprzerwanie od 54 lat. Od tej reguły „wyłamał się” jedynie rok 2021, kiedy targi nie odbyły się wskutek trwającej pandemii. W 2022 roku wróciły jednak do kalendarza – co prawda w okrojonej formie, ale zawsze. Odbyły się w dniach 5-7 stycznia w Las Vegas.

W związku z dynamicznym rozwojem elektromobilności czymś naturalnym jest pojawianie na targach elektroniki również samochodów, i to nie tylko z powodu instalowania w nich w pełni zelektryfikowanych napędów. Auta przestały być prostymi konstrukcjami służącymi do poruszania się z punktu A do punktu B. Już od wielu lat są bowiem prawdziwymi „jeżdżącymi komputerami”, wyposażonymi w całą sieć czujników zbierających informacje i wysyłających je do sterowników pokładowych urządzeń. W ten sposób samochód staje się nie tylko bezpieczniejszy, ale i bardziej komfortowy w użytkowaniu. Tą ewolucję najlepiej porównać do współczesnych smartfonów, które już w niewielkim stopniu przypominają telefony komórkowe sprzed kilkunastu (i więcej) lat.

Fiat 500e RED na CES 2022 04

Choć udział w Targach Elektroniki Użytkowej umożliwia pokazanie światu tego typu nowinek, w dzisiejszych czasach stanowi on doskonałą okazję do zaprezentowania modelu w pełni elektrycznego. Właśnie tak postąpił koncern Stellantis, który na CES 2022 zorganizował aż cztery stoiska. W jednym z nich, znajdującym się w Strefie Elektryfikacji, spoczęły dwa egzemplarze nowego Fiata 500e – samochodu wzorowanego stylistycznie na kultowym poprzedniku, ale zaprojektowanego całkowicie od nowa z nastawieniem na kompatybilność z napędem elektrycznym. Mieliśmy już okazję nim jeździć. Nowa „500-tka” pozytywnie zaskoczyła świetną jakością wykonania wnętrza, intuicyjnymi oraz estetycznymi multimediami, doskonałą zwrotnością i osiągami 118-konnego zespołu napędowego, który pozyskuje energię ze sporej baterii (37,3 kWh). Gwarantuje ona zasięg na jednym ładowaniu przekraczający 200 km w warunkach zimowych.

Więcej na temat nowego Fiata 500e w naszym teście

Nowy Fiat 500e, mimo niewielkich rozmiarów, dostępny jest w aż trzech wersjach nadwoziowych: klasyczny hatchback 3d, cabrio oraz wersja 4-drzwiowa (3+1) z dodatkowymi drzwiami po prawej stronie samochodu. Właśnie taki model pojawił się na Targach Elektroniki Użytkowej 2022, włącznie z odmianą RED, pomalowaną w dedykowany, czerwony lakier i wyposażoną w wiele aplikacji we wnętrzu w tym właśnie kolorze.

Fiat 500e RED na CES 2022 04

Fiat 500e RED nie zawdzięcza jednak swojej nazwy wspomnianej barwie, a współpracą z organizacją (RED), która od 15 lat czynnie angażuje się w walkę ze światowymi pandemiami – nie tylko COVID, ale i np. AIDS. Partnerstwo z Fiatem nie skończyło się na przedstawieniu modelu w limitowanej edycji. Marka zobowiązała się w ciągu trzech najbliższych lat przekazać co najmniej 4 miliony dolarów na wsparcie działań Globalnego Funduszu w walce z pandemiami na całym świecie. Poprzez obecność na targach CES Fiat pełni zatem funkcję ambasadora instytucji, promując jej założenia w Stanach Zjednoczonych.

Fiat 500e RED na CES 2022 04

Zobacz także:

Elektryczny Fiat 500e w cenie benzynowego. Jak to możliwe?

Porównanie Fiata 500e 3+1 z Renault Zoe

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji