NowościAktualnościElektryczna Skoda Fabia – czy odniesie sukcesy w rajdach?

Elektryczna Skoda Fabia – czy odniesie sukcesy w rajdach?

Skoda pokazała niedawno prototyp Fabii z napędem elektrycznym. Ma ponad 350 KM i wkrótce wyruszy na rajdowe trasy. Sprawdź szczegóły.

W tym roku Skoda świętuje 120 lat swojej obecności w sportach motorowych i z tej okazji nie tylko wspomina dawne sukcesy, ale także śmiało patrzy w przyszłość. Najlepszym tego dowodem jest przedstawiony kilka dni temu prototypową rajdówkę z napędem elektrycznym.

Konstruktorzy Skoda Motorsport we współpracy z austriackim oddziałem marki oraz firmami Kreisel Electric i Baumschlager Rallye & Racing przygotowali koncepcyjną Skodę RE-X1 Kreisel, która bazuje na Fabii Rally2 evo. Standardowa wersja tego samochodu rajdowego korzysta z turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,6 l, który wytwarza 291 KM i 425 Nm, natomiast prototyp został wyposażony w jednostkę elektryczną o mocy 354 KM i momencie obrotowym wynoszącym 600 Nm.

W zmodyfikowanym podwoziu zabudowano litowo-jonowy akumulator 52,5 kWh, tak aby maksymalnie obniżyć położenie środka ciężkości. Przy normalnej eksploatacji bateria o takiej pojemności powinna spokojnie wystarczyć na pokonanie 250-300 km, jednak w „warunkach bojowych” ten dystans jest z pewnością dużo krótszy – na szczęście Skoda RE-X1 Kreisel jest przystosowana do szybkiego ładowania z mocą do 200 kW.

Rajdowy debiut elektrycznej Skody RE-X1 Kreisel jest spodziewany już niedługo. Auto uzyskało homologację od austriackiego automobilklubu ÖAMTC i jeszcze w lipcu zaliczy swój pierwszy start.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji