PoradyPoradyCzy warto kupić samochód z automatem? Zalety automatycznych skrzyń

Czy warto kupić samochód z automatem? Zalety automatycznych skrzyń

Czasy się zmieniają. Automatyczne skrzynie przestały być luksusowym dodatkiem. To element wyposażenia pożądany przez coraz większą grupę kierowców. Czy faktycznie warto wybrać samochód z automatem?

Zainteresowanie samochodami z automatycznymi skrzyniami stale rośnie. Ich główną zaletą jest podniesienie komfortu jazdy. Na tym się jednak nie kończy. Automat oferuje wiele korzyści względem ręcznej skrzyni.

Nowoczesne skrzynie automatyczne są projektowane z myślą o optymalizacji zużycia paliwa – sterownik nie utrzymuje silnika na niepotrzebnie wysokich biegach, a wydłużone przełożenia ostatnich biegów sprawiają, że nawet przy prędkościach autostradowych obroty są niskie, co ogranicza hałas i zużycie paliwa. Wiele automatycznych skrzynie biegów ma tryby do jazdy sportowej czy ekonomicznej, co ułatwia dopasowanie charakterystyki ich pracy do konkretnej sytuacji. Z reguły można też wziąć sprawy we własne ręce i zmieniać przełożenia łopatkami lub dźwignią na tunelu środkowym.

Automatyczna skrzynia zmniejsza liczbę zadań, jakie kierowca musi wykonywać podczas jazdy. Brak konieczności ciągłego przełączania biegów ułatwia kierującemu skupić się na innych aspektach prowadzenia, co korzystnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo – szczególnie w gęstym ruchu ulicznym. Samochodów z automatem nieprzypadkowo szuka wielu początkujących kierowców – pojazdem z automatyczną skrzynią będą w stanie jeździć wygodniej, sprawniej i bardziej płynnie – w końcu odpada konieczność precyzyjnego operowania pedałem sprzęgła i dźwignią zmiany biegów.

Warto wiedzieć: Dlaczego nie warto kupować samochodu z automatyczną skrzynią?

Samochody z konwencjonalnym automatem z przetwornikiem momentu obrotowego nie mają dwumasowego koła zamachowego i sprzęgła (te elementy występują natomiast w dwusprzęgłowych skrzyniach). Ogranicza to liczbę elementów podlegających eksploatacyjnemu zużyciu i może przyczynić się do zmniejszenia kosztów konserwacji pojazdu.

Przy obecnej sytuacji samochód z automatyczną skrzynią może być łatwiejszy do odsprzedania i bardziej trzymać cenę. Z roku na rok rośnie bowiem grono osób szukających używanego pojazdu z automatem. Obecnie szuka jej już połowa kupujących.

Polecamy również:

Prawo jazdy na automat. Czy takie istnieje?

Czy można holować samochód z automatem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji