PoradyPoradyCzy można zrobić przegląd samochodu przed terminem?

Czy można zrobić przegląd samochodu przed terminem?

Kierowcy, wskutek rozkojarzenia, czasem przedwcześnie jadą na badanie techniczne auta. Czy można zrobić przegląd samochodu przed terminem?

Właściciele samochodów (oraz innych pojazdów, np. motocykli, ciężarówek i autobusów) muszą pamiętać o tym, by pojazd zawsze miał ważne badanie techniczne. Przy większej liczbie posiadanych pojazdów bywa to trudne do zapamiętania. Zdarzają się tym samym sytuacje, gdy kierowcy zbyt wcześnie udają się na stację kontroli pojazdów celem przedłużenia ważności przeglądu na kolejny rok. Czy takie postępowanie jest dopuszczalne? Co się stanie, gdy przyjedziemy zrobić przegląd przed terminem? Sprawdźmy, czy nie wiążą się z tym negatywne konsekwencje.

Przegląd samochodu. Jak często go robić?

Przyjęło się, że na przegląd samochodu jeździ się co roku. To prawda, choć nie w przypadku wszystkich pojazdów – kluczowy jest jego rodzaj, a nawet wiek. O jeżdżeniu na badanie techniczne raz w roku muszą pamiętać właściciele samochodów osobowych i ciężarowych o DMC do 3,5 t, motocykli i ciężkich przyczep (o DMC do 3,5 t), ale tylko wtedy, gdy minęło co najmniej 5 lat od daty pierwszej rejestracji. Odnośnie tych pojazdów pierwszy przegląd wykonuje się 3 lata po zarejestrowaniu, a drugie badanie techniczne – po kolejnych 2 latach. Później należy je już powtarzać co roku.

Nieco inaczej sprawa wygląda odnośnie ciągników rolniczych, przyczep rolniczych i motorowerów. Pierwszy przegląd wykonuje się 3 lata po pierwszej rejestracji, lecz kolejne powtarza się już co 2 lata – tym samym nie obowiązuje tych pojazdów rygor corocznego udawania się na stację kontroli pojazdów.

Czy można zrobić przegląd bez dowodu rejestracyjnego?

O konieczności powtarzania przeglądu co roku muszą także pamiętać właściciele pojazdów wykorzystywanych do zarobkowego przewozu osób – czyli taksówek i busów konstrukcyjnie przystosowanych do przewozu 5-9 osób. Coroczne badanie techniczne obowiązuje te pojazdy uprzywilejowane, wykorzystywane do nauki jazdy i egzaminowania, przewożące materiały niebezpieczne i konstrukcje typu SAM.

Przegląd samochodu – cena. Ile kosztuje przegląd auta?

Cena wykonania badania technicznego samochodu (lub innego pojazdu) jest obecnie „gorącym” tematem wśród protestujących diagnostów, gdyż nie zmieniła się od 20 lat – a więc naprawdę długiego czasu. Aktualnie za przegląd zapłacimy dokładnie tyle samo co w 2004 roku, czyli:

  • 99 zł za badanie techniczne samochodu osobowego, ciężarowego i specjalnego o DMC do 3,5 t, a także autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób z kierowcą;
  • 63 zł za przegląd motocykla i ciągnika rolniczego;
  • 51 zł za badanie techniczne motoroweru.

W przypadku pojazdów zasilanych gazem do ceny przeglądu należy dodać 64 zł za wykonanie specjalistycznego badania technicznego – razem za przegląd (m.in. auta z LPG) wychodzi wtedy 163 zł.

Przegląd samochodu przed terminem. Dlaczego kierowcy wcześniej odwiedzają SKP?

W dzisiejszych czasach normą jest posiadanie kilku pojazdów w gospodarstwie domowym. Oprócz samochodów użytkujemy również jednoślady oraz ciągniki rolnicze, więc nic dziwnego, że zwyczajnie trudno zapamiętać daty obowiązywania przeglądów we wszystkich pojazdach. Niektóre stacje diagnostyczne ułatwiają to zadanie, przesyłając z wyprzedzeniem wiadomość o kończącym się terminie badania technicznego. Nie każdy ma jednak taki komfort i musi sam pilnować tego, by w porę pojechać na badanie techniczne. Przedwczesne przyjechanie na stację diagnostyczną (tj. przed wygaśnięciem terminu obowiązywania przeglądu) to najczęściej efekt zapominalstwa lub rozkojarzenia kierujących, którzy np. źle odczytali miesiąc, w którym kończy się przegląd. Niektórzy jednak robią to celowo, np. przed wyruszeniem samochodem w dalszy wyjazd. Chcą tym samym mieć pewność, że auto zostanie sprawdzone przed podróżą, a także zawczasu „załatwić sprawę”, by później nie szukać stacji diagnostycznej daleko od domu. Jest to postępowanie w pełni zrozumiałe.

Czy można zrobić przegląd samochodu przed terminem?

Naturalnie, istnieje możliwość wykonania przeglądu samochodu (ale też innego pojazdu) przed zakończeniem terminu obowiązywania dotychczasowego przeglądu. Diagności bez żadnego problemu przyjmują takie auto i przeprowadzają standardowe czynności związane z badaniem technicznym. Właściciel musi się jednak liczyć z tym, że „nowy” przegląd będzie już obowiązywał na okres dokładnie jednego roku, ale od daty przyjechania na stację kontroli pojazdów – a zatem w praktyce okres ważności badania technicznego skróci się o tyle dni, o ile „pospieszyliśmy się” z wykonaniem przeglądu. Powinniśmy mieć to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy zdołaliśmy zapamiętać dotychczasową datę wygaszenia przeglądu w naszym aucie (aby za rok nie okazało się, że jeździmy np. od kilku dni bez badania technicznego).

Czy można zrobić przegląd samochodu przed terminem 01
Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań do przedwczesnego wykonania badania technicznego pojazdu na stacji diagnostycznej.

Badanie techniczne przed terminem. Co przyniesie przyszłość?

Kwestia wykonywania przeglądu samochodu przed terminem często jest poruszana w kontekście planowanych już od kilku lat zmian w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Według zapowiedzi miałyby one ułatwić życie kierowcom przyjeżdżającym na przegląd przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego badania technicznego. Propozycje zmian zawierają zapis, że w przypadku przyjechania na przegląd do 30 dni przed wyznaczonym terminem następnego badania technicznego, uzyskanie pozytywnego wyniku automatycznie przedłużyłoby datę ważności przeglądu do dotychczasowego terminu z rocznym wyprzedzeniem, a nie do „daty przybycia na stację kontroli pojazdów + jeden rok”.

Badanie techniczne po terminie. Co za to grozi?

W praktyce wyglądałoby to tak, że użytkownik pojazdu z badaniem technicznym ważnym np. do 20 maja 2024 roku mógłby przyjechać na przegląd nawet 20 kwietnia 2024 roku. Zaliczenie przeglądu skutkowałoby przedłużeniem terminu ważności nie do 20 kwietnia 2025 roku, a do 20 maja 2025 roku. Kierowcy nie traciliby tym samym dni na wcześniejszym jeżdżeniu na przegląd.

Proponowane w tym zakresie zmiany (a także kilka innych związanych z badaniami technicznymi) miały zacząć obowiązywać od początku 2023 roku, ale nie weszły w życie do tej pory. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że naciski diagnostów w sprawie zwiększenia cen przeglądów zmuszą rządzących do wprowadzenia nowelizacji przepisów jeszcze w 2024 roku. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Polecamy również:

Więcej na temat cen przeglądów samochodów i innych pojazdów

Czy auto z kontrolką check engine przejdzie badanie techniczne?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji