PoradyPoradyCzy można jeździć z pękniętą szybą w samochodzie?

Czy można jeździć z pękniętą szybą w samochodzie?

Pęknięta szyba w pojeździe bywa bagatelizowana przez kierowców. Czy można jeździć z pękniętą szybą w aucie? Czy za pęknięcie przedniej szyby grozi mandat?

Pęknięcie szyby w aucie nie jest niczym nadzwyczajnym, choć nie da się ukryć, że przeważnie występuje nagle i zaskakuje kierowcę. Tak czy inaczej, dużo jeżdżąc samochodem trzeba mieć z tyłu głowy, że pewnego dnia spod innego auta może „wyskoczyć” kamyk i uderzyć w szybę naszego pojazdu. Najłatwiej o to podczas przejazdów drogami gorszej jakości (z nieutwardzonymi poboczami), jak i na standardowych drogach krajowych, po których porusza się dużo ciężarówek. Inna sprawa, że pęknięcie na szybie może powstać np. po gwałtownym gradobiciu, lub nawet po kontakcie z wielkim i ciężkim owadem.

Uszkodzenie szyby. Czy przednia szyba może pęknąć w całości?

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy uderzający w szybę kamień rozbija ją na drobne kawałki, które następnie dotkliwie ranią podróżujące autem osoby. Na szczęście do takiego zdarzenia prawdopodobnie nigdy nie dojdzie, pod warunkiem że nie jedziemy wiekowym autem. Większość samochodów poruszających się po drogach wyposażona jest w tzw. klejoną przednią szybę, która składa się z dwóch tafli połączonych ze sobą specjalną folią PVB bądź innymi uszczelnieniami. Taka szyba, owszem, uszkodzi się po kontakcie z ciałem obcym, ale zamiast pęknięcia całej szyby będziemy świadkami powstania małych pęknięć – podłużnych lub w postaci okrągłego „pajączka”. Mało tego, szyba nie pęknie na kawałki nawet podczas groźnej kolizji czołowej: choć pojawi się na niej mnóstwo mikropęknięć, nadal będzie stanowić jeden element.

Pęknięta szyba w samochodzie. Czy to powód do niepokoju?

Pęknięcie powstałe na przedniej szybie może być na tyle małe, że kierujący może go w pierwszej chwili nie dostrzec. Odkrycie defektu na szybie następuje np. podczas mycia samochodu lub gdy wyjedziemy samochodem „po ciemku”. Wtedy odprysk na szybie załamie światło padające z reflektorów pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i tym samym istotnie zaburzy widoczność.

Powstałe na szybie pęknięcia miewają poza tym tendencje do późniejszego rozrastania się. Ponieważ nadwozie auta cały czas „pracuje” i działają na nią liczne drgania, nawet niewielki odprysk może w krótkim czasie kilkukrotnie się powiększyć lub przeobrazić się z pozornie niegroźnych „pajączków” do długich pęknięć doskonale widocznych z daleka gołym okiem. Proces ten dodatkowo potęguje działające na przednią szybę zimne (latem) lub gorące (zimą) powietrze, pochodzące rzecz jasna z układu wentylacji auta.

Czy można jeździć z pękniętą szybą 01
Nawet mały odprysk na szybie może się przerodzić w defekt nie nadający się już do naprawy. Z usunięciem go nie należy zwlekać.

Z tych (ale nie tylko) powodów nie powinno się tym samym bagatelizować jakichkolwiek pęknięć na przedniej szybie samochodu. Poza ewidentnie negatywnym wpływem na bezpieczeństwo narażamy się jeszcze na konsekwencje od strony prawnej, włącznie z trudnościami z zaliczeniem badania technicznego. W efekcie niemalże w jednej chwili możemy zostać „na lodzie” z niesprawnym autem, które trzeba niezwłocznie odstawić do warsztatu.

Czy można jeździć z pękniętą szybą w aucie?

Przepisy jednoznacznie nie zakazują jazdy z pękniętą szybą w samochodzie. Do sprawy warto jednak podejść ze zdrowym rozsądkiem, gdyż uszkodzona szyba ani nie poprawia komfortu jazdy, ani pozytywnie nie wpływa na bezpieczeństwo. Może też naruszyć ogólne przepisy dotyczące warunków technicznych pojazdów, zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mówią one (a konkretnie art. 66) o tym, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
  3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
  4. nie powodowało niszczenia drogi;
  5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
  6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.”

Mundurowy, który zauważy, że samochód ma pękniętą szybę, może ją zakwalifikować jako naruszenie punktu 1. i/lub 5. wspomnianego artykułu i z tego tytułu ukarać kierowcę. Wobec tego, w świetle polskiego prawa, jazda z pękniętą szybą jest niedopuszczalna i grożąca poniesieniem konsekwencji. W dalszej perspektywie z pewnością też narazi właściciela samochodu na dodatkowe koszty.

Czy można jeździć z pękniętą szybą 01
Przy tak rozległych uszkodzeniach szyby mundurowy nie będzie miał oporów przed wymierzeniem najwyższego wymiaru kary.

Jazda z pękniętą szybą – mandat i inne konsekwencje

Za pękniętą szybę policjant może wystawić mandat karny od 50 zł do 500 zł. Oprócz tego ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i zakazać dalszej jazdy. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak zamówienie lawety celem odstawienia samochodu do placówki zajmującej się szybami samochodowymi. Warto jednak podkreślić, że mundurowy może ograniczyć się jedynie do pouczenia kierowcy – zwłaszcza gdy uszkodzenie szyby jest niewielkie lub znajduje się w strefie gdzie rzadko sięga wzrok kierującego.

Jeśli uda nam się uniknąć konsekwencji jazdy z pękniętą szybą podczas policyjnej kontroli, niewykluczone że defekt przedniej szyby zostanie wykryty przez diagnostę podczas wykonywania badania technicznego pojazdu. Stwierdzenie uszkodzenia przedniej szyby może przyczynić się do niezaliczenia przeglądu, a w świetle aktualnych przepisów wiąże się to z koniecznością naprawienia usterki w ciągu 14 dni i ponownego pojawienia się na tej samej stacji kontroli pojazdów.

Pęknięta szyba w samochodzie – naprawa czy wymiana?

Pękniętej szyby nie trzeba od razu wymieniać. Istnieje możliwość jej naprawy, choć tylko w pewnych sytuacjach – zwykle gdy uszkodzenie nie jest rozległe lub jest tylko jedno. Przyjęło się, że naprawie podlegają szyby z pęknięciami w formie „pajączków” o średnicy maksymalnie 2,5 cm lub podłużnymi o długości do 15 cm. Ponadto odprysk nie może znajdować się w odległości większej niż 10 cm od rantu szyby. Nie praktykuje się napraw defektów większych niż przytoczone wartości, a także zlokalizowanych w bliskim skupieniu obok siebie. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wymiana szyby samochodowej.

Czy można jeździć z pękniętą szybą 01
Wymiana szyby samochodowej może znacznie przekroczyć koszt naprawy niewielkiego ubytku.

Naprawa pękniętej szyby nie powinna pochłonąć wielu pieniędzy z portfela – z reguły udaje się „zamknąć” w kwocie rzędu 150-250 zł. Naprawiona szyba odzyskuje pełną sprawność i nie stworzy już problemów na badaniu technicznym. Wymiana całej szyby przeważnie wychodzi drożej, i to nawet w przypadku samochodów mających „zwykłą” szybę, tj. bez czujników deszczu, systemu podgrzewania itp. W zależności od rodzaju szyby, należy się nastawić na wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych za wymianę.

Redakcja poleca:

Kiedy można naprawić szybę samochodową?

Ile kosztuje wymiana szyby przedniej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji