PoradyPoradyCzujnik poziomu oleju. Jakie są objawy awarii czujnika oleju?

Czujnik poziomu oleju. Jakie są objawy awarii czujnika oleju?

Awaria prostego i niedrogiego czujnika poziomu oleju może doprowadzić do zniszczenia silnika. Jakie objawy daje uszkodzony czujnik oleju?

Samochód nie zajedzie daleko bez oleju w silniku. Olej odpowiada bowiem nie tylko za właściwe smarowanie współpracujących podzespołów jednostki napędowej, ale też schładza silnik i oczyszcza jego wnętrze z zanieczyszczeń (np. nagarów). Biorąc pod uwagę jego niebagatelną rolę nie dziwi fakt, że podlega on okresowej wymianie, ale oprócz tego powinien być regularnie kontrolowany jego poziom. Długotrwała praca na zbyt małej ilości oleju źle odbije się na żywotności silnika, a jeśli całkowicie porzucimy rytuał sprawdzania poziomu środka smarnego, niespodziewanie możemy dopuścić do zatarcia jednostki napędowej. A to już kompletna katastrofa, przeważnie wiążąca się z koniecznością poszukania nowego silnika.

Gdzie jest czujnik poziomu oleju? Za co odpowiada?

By nie dopuścić do tej sytuacji, w silnikach, a konkretnie w miskach olejowych, montowane są czujniki poziomu oleju. To niewielkie urządzenia, które – jak sama nazwa wskazuje – monitorują ilość środka smarnego w jednostce napędowej. Mają za zadanie ostrzec kierowcę, gdy poziom oleju jest naprawdę niski i tym samym zasugerować niezwłoczne zgaszenie silnika, by nie dopuścić do większych szkód. W jaki sposób? Wyświetlając na zestawie wskaźników kontrolkę ciśnienia oleju, czyli tzw. „lampę Alladyna” w kolorze czerwonym.

Co oznacza kontrolka ciśnienia oleju i jak wygląda?

Jak działa czujnik poziomu oleju?

Rola prawidłowo działającego czujnika poziomu oleju zaczyna się w momencie, gdy poziom środka smarnego spadnie do minimalnego poziomu. Wtedy magnes czujnika przełącza kontraktron, który wysyła sygnał do sterownika silnika, a ten wyświetla informację w postaci wspomnianej kontrolki. Robi to jednak w ostatniej chwili, gdy dalsza jazda na tak niskim poziomie oleju nie jest już wskazana. Z tego powodu palącej się kontrolki ciśnienia oleju nie można traktować jako sygnał do ewentualnej kontroli poziomu środka smarnego (nie w trybie pilnym), tylko jako bodziec do natychmiastowego uzupełnienia oleju w jednostce napędowej.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Warto zdawać sobie sprawę, że czujnik poziomu oleju informuje o swojej pracy nie tylko w krytycznym momencie. Sygnał z sensora odnotowywany jest przy każdym przekręceniu kluczyka, dlatego chwilowe zapalenie się w tym momencie kontrolki ciśnienia oleju nie powinno być powodem do niepokoju – to normalna procedura diagnostyczna przed uruchomieniem silnika (czujnik sprawdza, czy ilość oleju jest właściwa).

Uszkodzony czujnik poziomu oleju – objawy

Jeśli jednak kontrolka nie gaśnie po kilku sekundach lub systematycznie zapala się i gaśnie, można zacząć podejrzewać uszkodzenie czujnika poziomu oleju. Jego awaria wcale nie musi iść w parze ze zbyt niskim poziomem środka smarnego w jednostce napędowej, dlatego zawsze weryfikujmy jego stan na dedykowanym mierniku (tzw. bagnecie oleju). Zepsuty czujnik oleju może niepotrzebnie „straszyć” kierowcę brakiem oleju (podczas gdy poziom jest prawidłowy) lub wręcz odwrotnie – nie ostrzec przed tym, że jest go mało, i doprowadzić do destrukcji silnika. Niedomagania czujnika poziomu oleju mogą też prowadzić do trudności z uruchomieniem silnika, bowiem komputer sterujący będzie od niego odbierał błędne wartości. Temu objawowi czasami towarzyszy świecąca się kontrolka check engine.

Czujnik poziomu oleju
Kontrolka check engine również może wskazywać na usterkę czujnika poziomu oleju.

Jak sprawdzić czujnik poziomu oleju? Ile kosztuje?

Przyczyna nieprawidłowego działania czujnika poziomu oleju może leżeć w awarii któregoś z elementów sensora (np. pływaka) lub w prowadzących do niego przewodach elektrycznych (np. dostała się do nich woda lub doszło do przerwania kabli).

Jeśli wskazania czujnika nie pokrywają się z rzeczywistością, najlepiej podłączyć samochód do interfejsu diagnostycznego i odczytać wyświetlone kody błędów. Nie praktykuje się napraw czujnika poziomu oleju, tylko wymianę na nowy element – zazwyczaj kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli czujnik oleju jest „na wierzchu”, można go bez obaw wymienić samemu, uważając jedynie na to, by nie uszkodzić „elektryki” (przewodów i wtyczki).

Redakcja poleca:

Co oznacza żółta lub czerwona kontrolka ciśnienia oleju?

Czujnik ciśnienia oleju. Gdzie jest? Jakie są objawy awarii?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji