PoradyPoradyCzujnik ciśnienia oleju. Gdzie jest? Jakie są objawy awarii?

Czujnik ciśnienia oleju. Gdzie jest? Jakie są objawy awarii?

Czujnik ciśnienia oleju ma niebagatelny wpływ na pracę silnika. Jakie są objawy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju? Gdzie jest czujnik ciśnienia oleju?

Każdy użytkownik samochodu musi pamiętać o regularnej kontroli poziomu oleju silnikowego. Zaniedbania w tej kwestii prowadzą do poważnych awarii, bowiem wskutek niewłaściwego smarowania drastycznie skraca się żywotność silnika, a długotrwałe lekceważenie niskiego poziomu oleju w końcu doprowadzi do zatarcia jednostki napędowej. To oznacza konieczność remontu, który nie zawsze się opłaca, zwłaszcza gdy mowa o tanich samochodach starszej daty. Niekorzystny dla silnika jest również zbyt wysoki poziom oleju, gdyż w takich warunkach zwiększa się ryzyko spalania go przez silnik.

Gdzie jest czujnik ciśnienia oleju?

Dlatego też niezwykle istotnym elementem w samochodzie jest niewielki sensor odpowiadający za odczytywanie wartości ciśnienia oleju silnikowego. Mowa o czujniku ciśnienia oleju, który zazwyczaj wkręcony jest w blok silnika, z reguły w okolicy miski olejowej lub filtra olejowego. Jego rola sprowadza się do pomiaru ciśnienia oleju (dzieje się to po przekręceniu kluczyka w stacyjce, czyli poprzez impuls elektryczny) i przesłania sygnału zwrotnego do jednostki sterującej silnika, o czym użytkownik auta zostaje powiadomiony drogą komunikatu na zestawie wskaźników.

Objawy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju

Prawidłową pracę czujnika ciśnienia oleju obrazuje sposób wyświetlania kontrolki ciśnienia oleju. Powinna się zapalić w momencie włączenia zapłonu, potwierdzając przeprowadzenie procedury diagnostycznej przez czujnik. Po chwili jednak powinna zgasnąć. Czasami się zdarza, że kontrolka nadal się pali po uruchomieniu silnika, ale gaśnie po dodaniu gazu. Wtedy najprawdopodobniej czujnik zmierzył zbyt niski poziom oleju w silniku, a zniknięcie kontrolki spowodowane jest wzrostem ciśnienia wskutek wkręcenia jednostki napędowej na obroty.

Czujnik ciśnienia oleju
Czujnik ostrzega kierowcę przed jazdą na niskim poziomie oleju silnikowego. Czasami jednak sam ulega awarii, wysyłając sprzeczne sygnały i niepotrzebnie strasząc użytkownika auta.

W sytuacji gdy kontrolka ciśnienia oleju nie gaśnie nawet po dodaniu gazu, sytuacja robi się poważniejsza, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że w silniku zostało bardzo mało oleju i kontynuowanie jazdy będzie wiązało się z dużym ryzykiem zatarcia. Współpracująca z czujnikiem ciśnienia oleju elektronika informuje zresztą o tym kierowcę, by nie doprowadzić do najgorszego. Jeśli wcześniej kierowca nie otrzymywał sygnałów w postaci sporadycznie zapalającej się kontrolki ciśnienia oleju, nagły ubytek mógł powstać poprzez wyciek.

Nie ma co jednak panikować, bowiem nie od dzisiaj wiadomo, że elektronika kontrolująca podzespoły samochodu bywa zawodna, a czujnik ciśnienia oleju nie jest przypadkiem odosobnionym. Jako że pracuje w trudnych warunkach (m.in. jest narażony na wysokie temperatury), potrafi po prostu ulec awarii i wysyłać nieprawidłowe dane do jednostki sterującej silnika. Dlatego po stwierdzeniu świecącej się kontrolki ciśnienia oleju sprawdźmy jego poziom na bagnecie. Gdy nie odbiega od normy, czujnik trzeba wymienić i sytuacja powinna wrócić do normy. Niekiedy usterkę czujnika ciśnienia oleju sygnalizuje nawet świecąca się kontrolka check engine.

Czujnik ciśnienia oleju
Każde zapalenie się kontrolki ciśnienia oleju warto zweryfikować samodzielną kontrolą poziomu oleju. Gdy było go naprawdę mało, czujnik ciśnienia oleju zadziałał prawidłowo i uchronił nas przed zniszczeniem silnika.

Typowym objawem jednoznacznie wskazującym na awarię czujnika ciśnienia oleju jest brak palącej się kontrolki ciśnienia oleju po przekręceniu kluczyka. Oznacza to, że czujnik nie podjął procedury diagnostycznej i nie wiadomo, czy ciśnienie oleju jest prawidłowe. Kontrolę sensora najlepiej zlecić mechanikowi, który oceni poprawność działania czujnika, samodzielnie mierząc ciśnienie oleju lub stosując dedykowany manometr.

Czujnik ciśnienia oleju – cena

Ile kosztuje czujnik ciśnienia oleju? Z reguły niewiele, bo kilkadziesiąt złotych, choć zdarzają się też tańsze (kilkanaście złotych) i droższe (ponad 100 zł). Z uwagi na niewielką cenę nie ma co „bawić” się w regenerację czujników ciśnienia oleju, która najprawdopodobniej pomoże na krótko albo w ogóle. Ważne, by odpowiednio dobrać czujnik ciśnienia oleju, tj. na zgodny z konkretnym typem silnika. Wymianę można przeprowadzić samemu, choć do tego celu przyda się kanał lub podnośnik.

Polecamy także:

Co oznacza kontrolka ciśnienia oleju?

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji