PoradyPoradyZawór EGR. Jakie są objawy zapchania EGR? Czyszczenie zaworu EGR

Zawór EGR. Jakie są objawy zapchania EGR? Czyszczenie zaworu EGR

Zapchany zawór EGR skutecznie obniża komfort jazdy samochodem. Po jakich objawach poznać awarię EGR? Jak wyczyścić zawór EGR w domowym zaciszu?

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie modyfikacje w samochodach mające na celu zredukowanie ich szkodliwego wpływu na środowisko raczej nie powodują rzadszych wizyt w serwisie. Do takich „nowinek” współczesnej motoryzacji należą m.in. katalizatory, filtry cząstek stałych lub zawory EGR. Niestety, wszystkie te elementy prędzej czy później ulegają zapychaniu i wymagają od użytkowników okresowego czyszczenia, a w skrajnych przypadkach nawet regeneracji lub wymiany. Za taką usługę w najlepszym przypadku zapłacimy w setkach złotych.

Zawór EGR – co to jest? Jak działa układ EGR?

System EGR spotyka się w samochodach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Ma on za zadanie z powrotem wprowadzić, w pewnym zakresie pracy silnika, spaliny do układu dolotowego. Skutkuje to obniżeniem temperatury spalania, a tym samym zmniejszoną emisją tlenków azotu. System składa się z chłodnicy (obniżającej temperaturę spalin), króćców doprowadzających do niej ciecz, przewodów EGR i zaworu regulującego. To on odpowiada za dopływ spalin do kolektora, a konkretne dawki określa sterownik silnika, w którym zawarte są mapy otwarcia zaworu EGR. Najczęściej spaliny dostarczane są w zakresie średnich obrotów i średnich obciążeń, w dieslach także podczas pracy na biegu jałowym (niedostępne w silnikach benzynowych). W każdej jednostce napędowej zawór EGR aktywuje się przy pełnym zapotrzebowaniu na moc.

Zawór EGR
Sterowany przez komputer zawór EGR dawkuje pobór spalin w zależności od obciążenia silnika. Ciągłe dawkowanie dużej ilości spalin do cylindrów skutkowałoby pogorszeniem parametrów silnika.

Rodzaje zaworów EGR

Wyróżnia się dwa typy zaworów recyrkulacji spalin. Początkowo stosowano zawory podciśnieniowe, w których często dochodziło do uszkodzeń umieszczonego na zewnątrz zaworka pneumatycznego. W nowszych autach montuje się zawór wyposażony w siłownik elektryczny – ta część również nie należy do najtrwalszych.

Objawy zapchania zaworu EGR

Konstrukcja układu EGR rzeczywiście korzystnie wpływa na środowisko, ale nie da się uniknąć konsekwencji w postaci zalepiania zaworu tłustym nagarem. Powstaje on z połączenia spalin z niewielkimi ilościami oleju znajdującego się w kolektorze w wyniku odpowietrzenia skrzyni korbowej lub nieszczelności turbosprężarki. Szlam blokuje zawór w jednej pozycji – otwartej lub zamkniętej, wskutek czego silnik traci moc, nierówno pracuje lub gaśnie przy schodzeniu z obrotów. W dieslach zatkanie EGR dodatkowo symbolizuje dymienie na czarno z rury wydechowej.

Zawór EGR
Intensywne dymienie na czarno to jeden z najczęstszych objawów zatkania EGR w silnikach wysokoprężnych. Zmniejsza się też moc maksymalna jednostki napędowej.

Czyszczenie EGR. Jak zrobić to samemu?

Jeśli diagnostyka komputerowa samochodu upewniła nas, że zaobserwowane objawy są spowodowane niewłaściwą pracą układu EGR, zawór należy wyjąć i oczyścić. Za taką usługę mechanicy życzą sobie, w zależności od silnika, ok. 100-300 zł, niemniej przy łatwym dostępie do zaworu naprawę jesteśmy w stanie przeprowadzić we własnym zakresie. Operację czyszczenia EGR wyjaśnimy krok po kroku na przykładzie zapchanego elementu z silnika 1.9 TDI. Warto ją profilaktycznie powtarzać co każde 100 tys. km.

  1. Zawór da się wymontować bez użycia specjalnych narzędzi. W 1.9 TDI dostęp do niego jest łatwy, ale w niektórych jednostkach wymaga również demontażu kolektora. W dieslach czasami łączy się z klapą gaszącą – przy okazji warto sprawdzić jej działanie.
  2. Gromadzący się przez długi czas nagar najłatwiej usuniemy za pomocą wkrętaka. Gdy zaobserwujemy dużą ilość szlamu, sprawdźmy, czy w intercoolerze nie „stoi” olej. Jeśli tak, usuńmy go.
  3. Po usunięciu grubszych warstw zanieczyszczeń można przystąpić do „potraktowania” zaworu silnym preparatem czyszczącym w spreju. Zalecamy kupno dedykowanych środków, ponieważ niektóre z podobnych, np. do czyszczenia kominków, nie służą trwałości uszczelek i przepon.
  4. Kilka minut działania środka czyszczącego powinno dać możliwość wyszczotkowania zaworu EGR. Robimy to przy użyciu pasującego wymiarami pędzla. Powinien on usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia.
  5. Zawór montujemy z powrotem, pamiętając jednocześnie o wymianie uszczelek i opasek zaciskowych w przewodach podciśnieniowych (albo kupnie nowych węży).
Polecamy także:

Jak dbać o EGR? Kilka prostych porad

Dlaczego nie warto usuwać zaworu EGR?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji