PoradyPoradyWymiana tarcz hamulcowych: ile kosztuje? Jak często to robić?

Wymiana tarcz hamulcowych: ile kosztuje? Jak często to robić?

Poza klockami hamulcowymi, właściciel auta musi też pilnować stanu tarcz. Jaka jest cena wymiany tarcz hamulcowych? Jak często je zmieniać?

Oszczędności można szukać w wielu kwestiach odnośnie samochodu, ale na pewno nie w odniesieniu do hamulców. Kondycja tego układu bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania – zarówno osób jadących w samochodzie, jak i pozostałych uczestników ruchu. By utrzymać układ hamulcowy w dobrym stanie, trzeba pamiętać o wymianach płynu hamulcowego i elementów eksploatacyjnych. Zaliczają się do nich nie tylko klocki, ale też tarcze hamulcowe. Bywają one bagatelizowane z prostego powodu – wytrzymują dłużej niż klocki i są od nich droższe. Tymczasem tarcze również trzeba wymieniać. Jak często i ile to kosztuje? O tym w dalszej części artykułu.

Objawy uszkodzonych lub zużytych tarcz hamulcowych

Wszystkie tarcze hamulcowe mają określoną żywotność, jednak na tyle długą, że osoby często zmieniające auta zwyczajnie nie muszą do nich „zaglądać”. Czas użyteczności zależny jest przy tym od jakości konkretnej części, jak i stylu jazdy kierowcy i jego nawyków. O zużyciu tarcz hamulcowych można mówić w przypadku nadmiernego wytarcia środka tarczy i powstania wokół jej obwodu charakterystycznego rantu. Tym samym zmniejsza się grubość tarczy, co sprzyja przegrzewaniu się jej powierzchni i powstawaniu pęknięć. Niestety, przeciętny użytkownik przeważnie może ocenić stan tarczy jedynie „na oko”, sprawdzając palcem, czy pojawił się na niej rant. Alternatywne rozwiązanie to zmierzenie grubości tarczy za pomocą suwmiarki (trzeba tylko wiedzieć, jaka jest dopuszczalna przez producenta minimalna grubość tarczy).

Wymiana tarcz hamulcowych
Dopiero zdjęcie koła pozwala dokładniej przyjrzeć się tarczy hamulcowej. Warto wobec tego ocenić jej stan np. podczas sezonowej wymiany opon.

Podobnie jak inne podzespoły samochodu, zużyte lub uszkodzone tarcze hamulcowe dają szereg objawów mogących sugerować usterkę. Najbardziej oczywiste jest pogorszenie skuteczności hamowania: auto może przy tym wydawać niepokojące dźwięki (piski, chrobotanie, stuki, nieprzyjemny odgłos tarcia) i hamować pulsacyjnie, tj. na przemian z mocniejszą i słabszą skutecznością przy braku korygowania siły hamowania nogą na pedale. Wyeksploatowaniu tarcz czasami towarzyszy też bicie z wyczuwalnymi drganiami na kierownicy (po rozpoczęciu manewru hamowania). Bodźcem do wymiany tarcz powinna być również ocena wizualna. Trzeba to zrobić po stwierdzeniu wspomnianego wcześniej rantu, wyżłobień, pęknięć oraz przebarwień tarczy (np. na kolor jasnoniebieski).

Co ile wymieniać tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe zaliczają się do elementów wymienianych nie profilaktycznie, a wtedy, gdy wymaga tego znaczny stopień zużycia. Tarcza tarczy jednak nierówna, stąd trudno jednoznacznie stwierdzić, jak często należy to robić. Te elementy z reguły wytrzymują ok. 80-100 tys. km. Montaż tarcz w formie tanich zamienników może skrócić ten dystans nawet o połowę. Kondycji tarcz nie sprzyja agresywny styl jazdy kierowcy, jak i częste narażenie rozgrzanych hamulców na kontakt z wodą (np. mycie auta od razu po intensywnej jeździe lub nieumiejętne omijanie kałuż).

Wymiana tarcz hamulcowych
Tarcze hamulcowe powinny być wymieniane wraz z klockami hamulcowymi. Najlepiej stosować produkty tej samej firmy.

Niektórzy kierowcy stosują metodę wymiany tarcz hamulcowych co drugą wymianę klocków. To słuszna koncepcja, ponieważ klocki przeważnie wymienia się co 30-50 tys. km, zatem tarcze powinny wytrzymać „życie” dwóch kompletów klocków. Przemawia za nią również fakt, że wymiana tarcz hamulcowych zawsze powinna iść w parze z wymianą klocków. Najlepiej stawiać na produkty tych samych firm – wtedy mamy pewność, że tarcze i klocki prawidłowo dopasują się do siebie i nie narazimy ich na przedwczesne zużycie. Pamiętajmy, że tarcze wymienia się zawsze parami, tzn. na całej osi, a nie przy jednym kole. Po wymianie trzeba im dać chwilę czasu na ułożenie się, stąd przez pierwsze ok. 100 km lepiej przybrać łagodny styl jazdy.

Wymiana tarcz hamulcowych – cena

Koszt wymiany tarcz hamulcowych w warsztacie powinien wynieść ok. 100-200 zł. Droższe będą same tarcze, oczywiście jeśli zdecydujemy się na markowe produkty. Komplet tarcz w formie tanich zamienników (na jedną oś) potrafi kosztować już kilkadziesiąt złotych, natomiast elementy uznanych producentów wystawiane są nawet za 800 zł. Przeważnie jednak zapłacimy za nie ok. 200-400 zł.

Redakcja poleca:

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Ile to kosztuje?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji