PoradyPoradyIle kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Nie jest tanio

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Nie jest tanio

W regularnie jeżdżonym samochodzie nie da się uciec od wymiany klocków. Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Cena nie każdemu przypadnie do gustu.

Na zużywające się klocki hamulcowe nie ma rady: prędzej czy później trzeba będzie je wymienić. I to nie dlatego, że użytkujemy samochód w sposób nieprawidłowy. Normalna jazda opiera się na regularnym hamowaniu, nie tylko w awaryjnych sytuacjach, ale i np. w momencie dojazdu do świateł. Klocki mają więc częsty kontakt z tarczami hamulcowymi i z czasem ścierają się ich okładziny. Kiedy nastąpi graniczne zużycie klocków hamulcowych? To zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy, warunków użytkowania samochodu czy jakości zamontowanych elementów.

Zużyte klocki hamulcowe – objawy

Skrajne wyeksploatowanie klocków hamulcowych daje o sobie znać kilkoma łatwymi do weryfikacji symptomami. Przede wszystkim, zużyte klocki hamulcowe wydają nieprzyjemne dźwięki, głównie piszczą – jest to znak znikomej ilości materiału na okładzinie. Dopuszczalna grubość okładziny, która nie ogranicza jeszcze skuteczności działania klocka hamulcowego, wynosi 1,5 mm. Jeśli stwierdzimy, że na klocku zostało mniej materiału eksploatacyjnego, trzeba podjąć decyzję o wymianie. W parze z niepożądanymi odgłosami z hamulców idzie też w parze pogorszenie skuteczności hamowania.

Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

Przyjęło się, że klocki hamulcowe wymienia się co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. A ile dokładnie? To zależy od tego, jak kierowca często używa hamulców (i z jaką siłą), gdzie auto jeździ i jakie ma założone klocki hamulcowe. Najczęściej, bo nawet co 10-20 tys. km, o wymianę klocków będą musieli się zatroszczyć kierowcy o dynamicznym stylu jazdy, użytkujące auta w mieście. Przy łagodnym operowaniu pedałem hamulca w miejskich warunkach jest szansa zwiększenia tego dystansu do 30-50 tys. km. Eksploatując samochód poza terenem zabudowanym trzeba pamiętać o zmianie klocków co ok. 50 tys. km (styl agresywny) lub nawet 80 tys. km (spokojny styl jazdy).

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych
Stan zużycia klocków hamulcowych ocenia się po grubości okładziny. Jeśli pozostało jej ok. 1,5 mm. klocek nadaje się do wymiany.

Podane resursy tyczą się klocków hamulcowych z minimum średnich półek cenowych. Wybierając najtańsze zamienniki musimy liczyć się z tym, że przyjdzie je wymieniać nawet co kilka tysięcy kilometrów.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych? Cena

Na koszt wymiany klocków hamulcowych składają się dwa czynniki: cena samych klocków i tzw. robocizna. Komplet klocków na przednią i tylną oś z reguły kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zazwyczaj można jednak kupić cały zestaw za 50-150 zł. Warto zwrócić uwagę, czy nasze auto z tyłu posiada hamulce tarczowe, bo wciąż praktykuje się montowanie tam hamulców bębnowych (głównie w najmniejszych samochodach o niskiej mocy).

A ile zapłacimy za wymianę klocków hamulcowych w warsztacie? O ile nie dojdzie do nieplanowanych akcji spowodowanych np. rdzą, wymiana klocków jest czynnością szybką i dość prostą dla mechanika. Dlatego też nie „kasują” za tę czynność znacznych sum: z reguły jest to 80-150 zł za wymianę kompletu klocków hamulcowych. Jeśli jednak zsumujemy koszty podzespołów z robocizną, może się okazać, że jednorazowa operacja pochłonie z portfela nawet ok. 500 zł (gdy np. zdecydujemy się na montaż drogich, markowych elementów). Częściej jednak „da się zmieścić” w granicach 250-300 zł.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych

Jak samemu wymienić klocki hamulcowe?

Jeśli ktoś dużo jeździ samochodem, a w dodatku ma dynamiczny styl jazdy, klocki mogą wymagać wymiany zaskakująco często – nawet co roku. By ograniczyć koszty i nie czekać na termin u mechanika, można spróbować samemu wymienić klocki hamulcowe. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić i co sobie na tę okoliczność przygotować.

Jak samemu wymienić klocki hamulcowe? Instrukcja krok po kroku

Polecamy także:

Test klocków i tarcz hamulcowych. Które wypadły najlepiej?

Dlaczego hamulce się blokują? Przyczyny trzymania hamulców

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji