NowościRozrywkaSkoda Octavia WRC – historia modelu

Skoda Octavia WRC – historia modelu

Skoda Octavia WRC to pierwszy samochód rajdowy z Mlada Boleslav z napędem na obie osie. Pod jej maskę trafił 2-litrowy, turbodoładowany silnik o mocy 300 KM. Poznaj historię Skody Octavia WRC.

W 1996 roku światło dzienne ujrzała pierwsza generacja współczesnej Octavii, a niedługo potem specjaliści ze Skoda Motorsport rozpoczęli prace nad rajdową wersją tego modelu. Intensywne testy prowadzone w 1998 roku z udziałem doświadczonego kierowcy Armina Schwarza zakończyły się uzyskaniem homologacji FIA i dopuszczeniem do rywalizacji w klasie WRC.

Pod maską Skody Octavia WRC znalazł się 2-litrowy silnik benzynowy z 5 zaworami na cylinder. Ta turbodoładowana jednostka osiągała 300 KM i 500 Nm (później maksymalny moment obrotowy podniesiono do 600 Nm). W przekazywaniu siły napędowej na wszystkie koła pośredniczyła 6-stopniowa, sekwencyjna skrzynia biegów. Gotowy do startu samochód ważył 1230 kg – była to najniższa masa własna, na jaką pozwalały przepisy.

Skoda Octavia WRC zaliczyła debiut podczas słynnego Rajdu Monte Carlo w 1999 roku. Fabryczny zespół czeskiego producenta reprezentowało wówczas dwóch kierowców – wspomniany już Armin Schwarz oraz Pavel Sibera, który czterokrotnie triumfował w tym rajdzie za kierownicą Skody Favorit L/A. W pierwszym sezonie startów nowy model nie odniósł spektakularnych sukcesów na rajdowych trasach, jednak pomógł inżynierom sprawdzić różne ustawienia auta i je dostroić. Najbliżej podium był belgijski zawodnik Bruno Thiry, który ukończył brytyjski Rajd RAC na 4. pozycji.

W kolejnych latach Octavia WRC radziła sobie coraz lepiej, na stałe zapisując się na kartach historii Skoda Motorsport i zwiększając rozpoznawalność marki. Największym osiągnięciem było zajęcie 3. miejsca w klasyfikacji generalnej Rajdu Safari w 2001 roku przez Armina Schwarza, do tego należy jeszcze dodać liczne zwycięstwa na odcinkach specjalnych i w krajowych mistrzostwach. Zmiana warty nastąpiła w 2003 roku, kiedy to zaprezentowana została Skoda Fabia WRC.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji