NowościAktualnościSeat zniknie z rynku? Jest oficjalny komunikat producenta

Seat zniknie z rynku? Jest oficjalny komunikat producenta

Świat obiegła informacja o wycofaniu się z motoryzacyjnego rynku marki Seat. Hiszpański producent wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Dowiedz się więcej o przyszłości Seata.

Wycofywanie z produkcji popularnych niegdyś modeli samochodów nie jest niczym niezwykłym. „Do lamusa” coraz częściej odchodzą auta z napędami spalinowymi lub klasyfikowane w segmentach tracących zainteresowanie odbiorców. Szczególnie dalekie działania z zakresie porządkowania gamy modelowej poczynił Ford, który wycofał z europejskiej oferty Mondeo, a niedawno także Fiestę – samochód z ogromnymi tradycjami, niegdyś filar sprzedaży marki.

Seat. Czy to naprawdę koniec istnienia marki?

Poważnych, często wręcz szokujących deklaracji nie brakuje także u innych producentów. Brak wystarczającego zainteresowania może być bowiem nie tylko powodem do wygaszania produkcji konkretnych modeli, ale nawet do zakończenia działalności całej marki. Na początku września 2023 roku świat obiegła informacja o rzekomym wycofaniu się z rynku marki Seat – tak przynajmniej miało wynikać ze słów szefa Grupy Volkswagena, Thomasa Schäfera, który zapowiedział na targach IAA Mobility 2023, że dla hiszpańskiej marki planowana jest „inna rola” w koncernie. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Co będzie wobec tego z Seatem?

W rzeczywistości Seat nie zniknie z rynku samochodów osobowych. W 2023 roku marka z Martorell odnotowała istotny wzrost sprzedaży (o 18%), i to mimo sukcesów, jakie odnosi wyodrębniona kilka lat temu marka Cupra. Najbliższe plany Seata obejmują elektryfikację gamy modelowej, a konkretnie wprowadzenie do sprzedaży odmian hybrydowych Ibizy, Leona i Arony. W ramach rozwoju w kierunku elektromobilności producent nie wyklucza dalszych prac nad tzw. rozwiązaniami mikromobilnymi, czyli np. nad elektrycznymi skuterami SEAT MÓ.

Jakie plany ma Cupra?

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, marka Cupra wcale nie „wyprze” z rynku Seata i nadal będzie podążać „własną drogą”. Paleta modelowa Cupry niebawem poszerzy się o dwa auta elektryczne (Rebel i Tavascan) oraz hybrydę plug-in o nazwie Terramar.

Seat koniec marki
Sukces Cupry nie przełożył się na spadek popularności marki Seat – marka może wręcz pochwalić się rekordowo obszerną gamą modelową w historii.

Polecamy również:

Logo Seat. Jak zmieniało się logo hiszpańskiej marki?

Najpopularniejsze modele Seata

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji