OponyPirelli Scorpion. Oto nowe generacje opon do SUV-ów i aut elektrycznych

Pirelli Scorpion. Oto nowe generacje opon do SUV-ów i aut elektrycznych

Pirelli zaprezentowało odświeżoną gamę opon z rodziny Scorpion, przeznaczonych dla SUV-ów oraz samochodów elektrycznych. Dowiedz się więcej na temat nowego ogumienia Pirelli Scorpion.

Firma Pirelli już od ponad 35 lat pracuje nad znalezieniem idealnego kompromisu między dobrym zachowaniem opony na asfalcie przy zapewnieniu świetnych parametrów w terenie. W efekcie od 1986 roku produkuje ogumienie z rodziny Scorpion, które po raz pierwszy pojawiło się na Lamborghini LM002 – niezwykłym, bo… terenowym modelu włoskiego producenta wyspecjalizowanego w budowaniu supersamochodów. Lata rozwoju opon Scorpion przyniosły coraz to nowe generacje tego ogumienia. Właśnie zadebiutowała kolejna, która stawia nie tylko na użyteczność poza asfaltem, ale i dobrą kooperację z samochodami wyposażonymi w ekologiczne źródło napędu.

Nową gamę opon Pirelli Scorpion opracowano z myślą o większej masie, wysoko położonym środku ciężkości i odmiennej dynamice jazdy – czyli zgodnie z założeniami użytkowania samochodów typu SUV. Wzmocniono konstrukcję ogumienia i postawiono na równomierny rozkład nacisku na powierzchni styku opony z nawierzchnią, aby kierowca w jak największym stopniu zachował kontrolę nad pojazdem w sytuacjach awaryjnych. Do stworzenia opon Scorpion po części wykorzystano technologie użyte już wcześniej w ogumieniu z linii Cinturato. Zastosowano wobec tego system PNCS (Pirelli Noise Canceling System), pomagający zmniejszyć natężenie hałasu w środku pojazdu, a także technologię Run Flat i Seal Inside umożliwiającą dalszą jazdę po przebiciu opony.

W najnowszej generacji opon Scorpion firma Pirelli w istotnym stopniu postawiła na optymalną współpracę opon z samochodem elektrycznym lub hybrydą plug-in, wdrażając autorskie podejście projektowe „Eco-Safety”. Nowy materiał, z którego wykonano bieżnik, a także przeprojektowany wzór bieżnika mają sprzyjać obniżeniu zużycia paliwa/energii, oporów toczenia i hałasu wydzielanego przez ogumienie. Producent zapewnia, że te zabiegi korzystnie wpływają na zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, czyli m.in. drogę hamowania, poziom przyczepności lub też odporność na aquaplaning).

Opony letnie Pirelli Scorpion – charakterystyka

Opony Pirelli Scorpion będą dostępne jako letnie (Scorpion), zimowe (Scorpion Winter 2) i całoroczne (Scorpion All Season SF2). W pierwszych z nich w największym stopniu skupiono się na mieszance gumowej, z której wykonano oponę. Zawiera kauczuk syntetyczny nowej generacji, zaś całą mieszankę usztywniono i wzbogacono krzemionką, żywicami zwiększającymi przyczepność oraz specjalnymi polimerami. W efekcie nowa mieszanka posiada „pamięć mechaniczną”, co oznacza, że może zmieniać swoje zachowanie w zależności od warunków jazdy i temperatury. Zmodernizowano kształt rowków wzdłużnych i poprzecznych bieżnika, tworząc go bardziej równomiernym.

Opony zimowe Pirelli Scorpion Winter 2 – charakterystyka

W oponie Scorpion Winter 2 zastosowano z kolei bieżnik ze wzmocnionymi blokami oraz „rozszerzanymi” lamelami, tj. zmieniającymi kształt w zależności od stopnia zużycia bieżnika, przechodząc z formy liniowej do zygzakowatej. Ponadto wdrożono technologię płynnych polimerów w mieszance, która ma wspomóc efektywność opony w deszczu i na śniegu.

Opony całoroczne Pirelli Scorpion All Season SF2 – charakterystyka

Z kolei całoroczne opony Scorpion All Season SF2 samoistnie dopasowują się do aktualnych warunków na drodze dzięki ruchomym lamelom bieżnika: pozostają otwarte podczas jazdy po śniegu (poprawiają hamowanie) i zamykają się na mokrej nawierzchni, zwiększając przyczepność samochodu. Dzięki wzbogaconej o kolejne komponenty mieszance (m.in. dwufazowe materiały polimerowe połączone chemicznie z cząsteczkami krzemionki) opona ma doskonale dopasowywać się do każdych warunków na drodze. Oczywiście otrzyma ona oznaczenie 3PMSF.

Nowe opony letnie Pirelli Scorpion będzie można kupić w 26 rozmiarach od 18 do 21 cali. Dla ogumienia całorocznego All Season SF2 przewidziano 33 rozmiary od 17 do 21 cali. Pirelli na razie nie podało informacji odnośnie dostępnych rozmiarów opony Scorpion Winter 2.

Redakcja poleca:

Jak opony całoroczne sprawują się zimą? Czy są bezpieczne na śniegu?

Na ile wystarczą opony całoroczne? Co ile lat je wymieniać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji