PoradyPoradyOznaczenia klimatyzacji w samochodzie. Niektóre są zaskakujące

Oznaczenia klimatyzacji w samochodzie. Niektóre są zaskakujące

Zrozumienie oznaczeń i symboli jest podstawą do właściwego korzystania z klimatyzacji. Wyjaśniamy wszystkie oznaczenia klimatyzacji w samochodzie.

Wraz z nastaniem ciepłych dni kierowcy na nowo doceniają obecność klimatyzacji w samochodzie. Ten układ przydaje się zwłaszcza podczas przejazdów drogami szybkiego ruchu – otwarcie szyb skutkowałoby na nich ogromnym hałasem, a i tak nie udałoby się schłodzić wnętrza auta w takim stopniu, w jakim zrobiłaby to klimatyzacja. Być może nie każdy o tym wie, ale bywa ona użyteczna także zimą, błyskawicznie usuwając parę wodną z szyb i zmniejszając wilgotność w środku samochodu. Inna sprawa, że klimatyzacji trzeba używać regularnie, a nie sezonowo – układ po długiej przerwie nie będzie miał zapewnionego właściwego smarowania, gdyż dojdzie do rozwarstwienia się czynnika chłodzącego zasilającego cały układ, w tym kompresor klimatyzacji. Warto wobec tego co jakiś czas włączyć zimą klimatyzację tylko po to, by przez jakiś czas popracowała.

Co oznaczają symbole na klimatyzacji?

Klimatyzacji w samochodzie trzeba używać z głową, nawet jeśli jest to tzw. Climatronic, czyli układ automatyczny (samodzielnie dobierający siłę nawiewu do ustawionej temperatury). Podstawą umiejętnego korzystania z klimatyzacji jest znajomość oznaczeń i symboli umieszczonych na panelu w desce rozdzielczej auta. Na szczęście w większości samochodów są one ujednolicone i nie powinny budzić wątpliwości po przesiadce z zupełnie innego modelu, nawet niższej klasy rynkowej. Nie brakuje jednak kilku oznaczeń typowych dla konkretnych producentów aut. Poniżej wyjaśniamy wszystkie symbole na przyciskach klimatyzacji samochodowej.

Jak się nie przeziębić od klimatyzacji?

Oznaczenia klimatyzacji w samochodzie

  • AC lub A/C – aktywacja i dezaktywacja systemu klimatyzacji. Włączony układ najczęściej sygnalizuje zapalona kontrolka na przycisku AC lub A/C
  • AC OFF, A/C OFF lub OFF – przycisk wyłączający klimatyzację lub cały układ wentylacji (może być z kontrolką)
  • MAX A/C – najbardziej wydajny tryb klimatyzacji
  • AUTO – tryb automatyczny klimatyzacji, który dostosowuje jej parametry do zadanej temperatury we wnętrzu
  • DUAL – tryb dwustrefowej klimatyzacji
  • EC, ECO lub ECON – tryb ekonomiczny, wyłączający sprężarkę klimatyzacji
  • SYNC – synchronizacja ustawień temperatury dla kierowcy i pasażera
  • SOFT, NORMAL, FAST itp. – tryby wydajności automatycznej klimatyzacji
  • symbol wiatraczka/wentylatora – regulacja siły nawiewu klimatyzacji
  • symbol auta z zawracającą strzałką, zawracająca strzałka lub strzałki tworzące okrąg – obieg wewnętrzny (recyrkulacja powietrza w kabinie pasażerskiej)
  • symbol auta ze strzałką wpadającą do jego wnętrza – pobór powietrza z zewnątrz
  • symbole strzałek, także z piktogramem siedzącego człowieka i zarysem szyby – kierunek nawiewu klimatyzacji
  • symbol szyby ze strzałkami w górę i napisem MAX – maksymalny nawiew na przednią szybę
  • symbol śnieżynki – włączenie klimatyzacji
  • niebieskie pole przy temperaturze – niska temperatura we wnętrzu
  • czerwone pole przy temperaturze – wysoka temperatura we wnętrzu
Oznaczenia klimatyzacji w samochodzie 02
W zdecydowanej większości samochodów znajdziemy takie same lub bardzo podobne oznaczenia klimatyzacji. Niektórzy producenci stosują jednak własne ikonki czy piktogramy.

W zależności od modelu auta, obsługa klimatyzacji odbywa się na wiele sposobów. Dawniej były to suwaki. Później wyparły je pokrętła, które uchodzą za najwygodniejszą formę sterowania klimatyzacją. Z tego powodu nadal można je spotkać nawet w nowych autach, choć wciąż nie brakuje modeli, w których wszystkie funkcje „klimy” skupiono w dotykowym ekranie na kokpicie. Także na nich powinny się znaleźć przytoczone powyżej symbole, stąd nie powinno być problemów z rozszyfrowaniem „tajników” klimatyzacji.

Redakcja poleca:

Jak używać klimatyzacji, by szybko schłodzić wnętrze auta?

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji