NowościAktualnościOd 2030 roku sprzedaż aut spalinowych będzie zakazana

Od 2030 roku sprzedaż aut spalinowych będzie zakazana

Już za 10 lat w tym kraju nie kupimy nowego samochodu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Dowiedz się więcej na ten temat.

Według doniesień medialnych rząd Irlandii pracuje nad nowymi przepisami, przewidującymi wprowadzenie zakazu rejestracji nowych aut z silnikami spalinowymi. W ministerstwie komunikacji, zmian klimatycznych i środowiska (we współpracy z innymi departamentami) jest już przygotowywany ostateczny projekt, który ma zostać przedstawiony na początku tego roku.

Omawiane przepisy stanowią element szerszej nowelizacji ustawy o zmianach klimatu. W najbliższych latach irlandzkie władze planują rozbudować infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych, a do 2030 r. po drogach tego kraju ma jeździć już 1 milion „elektryków”.

Wszystkie te działania mają pomóc w osiągnięciu przez Irlandię neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Obecnie samochody odpowiadają za 20% całkowitej produkcji CO2 w tym kraju.

Podobne przepisy, zakazujące sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla zaczną obowiązywać m.in. od 2025 r. w Holandii i Norwegii, od 2030 r. w Szwecji oraz od 2040 r. we Francji i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj również:

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji