NowościAktualnościNowa „ekspresówka” już na finiszu. Zmieni podróżowanie po całym kraju

Nowa „ekspresówka” już na finiszu. Zmieni podróżowanie po całym kraju

Znamy datę oddania do użytku nowej drogi ekspresowej, która domknie ring obwodnic wokół polskiego miasta. Dzięki niej szybciej dojedziemy do wielu regionów Polski.

Nie od dziś wiadomo, że wiele dalekich podróży przez Polskę wiąże się z przejazdem obok Łodzi. Przez okolice tego miasta biegną bowiem najważniejsze drogi w całym kraju, w tym aż dwie autostrady. Mowa o autostradzie A1 łączącej Gdańsk ze Śląskiem i granicą z Czechami, oraz autostradzie A2 zapewniającej szybki dojazd z Warszawy do Poznania i dalej do niemieckiej granicy. Oprócz nich, w południowych regionach Łodzi biegnie jeszcze droga ekspresowa S8 prowadząca do Wrocławia oraz, od drugiej strony, do Białegostoku (przez Warszawę).

Łódź pierwszym polskim miastem z pełną obwodnicą?

Wskutek skumulowania w jednym miejscu tak wielu istotnych dróg, Łódź obecnie może się pochwalić najbardziej rozbudowaną obwodnicą składającą się ze sprawnie połączonych ze sobą dróg szybkiego ruchu. Do domknięcia pełnego ringu obwodnic wokół Łodzi brakowało już tylko fragmentu „ekspresówki” po zachodniej stronie miasta, mającej przekierować ruch z autostrady A2 na drogę ekspresową S8. Mowa o niedokończonym odcinku S14 z Aleksandrowa Łódzkiego do położonej przy A2 miejscowości Emilia. Przypomnimy, że pozostała część drogi ekspresowej S14 (z Aleksandrowa Łódzkiego do węzła z S8 za Pabianicami) została już udostępniona kierowcom.

Droga ekspresowa S14 – kiedy oddanie brakującego fragmentu Emilia-Aleksandrów Łódzki?

Domknięcie ringu obwodnic szybkiego ruchu wokół Łodzi nastąpi już niedługo, bo 19 lipca 2023 roku. Wtedy kierowcy pojadą od węzła Emilia do Aleksandrowa Łódzkiego i dalej do trasy S8 ukończoną drogą ekspresową S14, stanowiącą zachodnią obwodnicę Łodzi. Tym samym stolica województwa łódzkiego stanie się pierwszym miastem w Polsce otoczonym ze wszystkich stron trasami szybkiego ruchu.

Węzeł Emilia (droga S14). Dlaczego tam jest rondo?

Temu podniosłemu wydarzeniu towarzyszą jednak kontrowersje związane z organizacją ruchu na węźle Emilia. Przekierowanie aut między autostradą A2, drogą ekspresową S14 i drogą krajową 91 nastąpi tam za pośrednictwem… dużego ronda z jednym pasem ruchu. Wprowadzenie takiego rozwiązania uwarunkowane jest względami bezpieczeństwa, konkretnie obecnością ostrego zakrętu na dojeździe do ronda z „ekspresówki” S14. Drogowcy w ten sposób chcą uniknąć ewentualnych konsekwencji wybudowania kilkupasmowej drogi w tak niebezpiecznym miejscu – niewykluczone bowiem, że kierowcy i tak przekraczaliby ustanowione tam ograniczenia prędkości, co wiązałoby się z częstymi wypadkami.

Obwodnica Łodzi droga S14
Rondo w Emilii nie będzie stanowiło ostatecznej formy połączenia autostrady A2 z drogami 91 i S14.

Warto jednak podkreślić, że węzeł Emilia w takiej formie będzie jedynie rozwiązaniem tymczasowym. W planach jest zaprojektowanie go od nowa, z uwzględnieniem dobudowania dogodnych dojazdów i bezpośrednich łącznic pomiędzy drogami szybkiego ruchu. Drogowcy chcą też dokonać zmian w węźle Aleksandrów Łódzki, budując łącznik z ulicą Szczecińską w Łodzi, który zapewni dogodny dojazd z osiedla Teofilów i obszaru przemysłowej w tej części miasta do drogi ekspresowej S14.

Polecamy także:

Nie tylko Łódź. To miasto też zyska pełną obwodnicę!

Będzie zupełnie nowa „ekspresówka”. Aż się prosiło, by ją wybudować

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji