NowościRozrywka5 najciekawszych muzeów motoryzacji w Czechach

5 najciekawszych muzeów motoryzacji w Czechach

U naszych południowych sąsiadów nie brakuje interesujących miejsc związanych z motoryzacją. Wybraliśmy 5 muzeów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Czechach.

Wyjazd do Czech na przełomie stycznia i lutego nie musi wcale wiązać się z zimowym szaleństwem na stokach narciarskich. W naszym przypadku kilkudniowa wycieczka za południową granicę Polski oznaczała godziny spędzone na podziwianiu eksponatów zgromadzonych w tamtejszych muzeach motoryzacji. A trzeba wiedzieć, że Czesi mają nie tylko bogatą historię przemysłu samochodowego w swoim kraju, ale także potrafią być z niej naprawdę dumni, co potwierdzają wizyty w mateczniku Skody w Mlada Boleslav oraz siedzibie Tatry w Koprzywnicy. Poniżej przedstawiamy 5 muzeów, które naszym zdaniem warto odwiedzić, będąc w Czechach.

1 Muzeum Skody

 

  • Adres: tř. Václava Klementa 294, 293 01 Mladá Boleslav
  • Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela – 9:00-17:00
  • Ceny biletów: 100 CZK (normalny), 50 CZK (ulgowy)
  • Strona internetowa: skoda-auto.com

Muzeum Skody w Mlada Boleslav jest bez wątpienia najbardziej znaną placówką tego typu w Czechach. Początki tej kolekcji sięgają lat 60. ubiegłego stulecia, a obiekt w obecnej lokalizacji funkcjonuje od 1995 roku (w 2012 roku muzeum przeszło generalny remont). Ekspozycja została podzielona na wystawę stałą, która pozwala prześledzić historię firmy od początków jej istnienia do chwili obecnej, oraz wystawy czasowe, które są zmieniane kilka razy w roku. Ciekawym pomysłem jest specjalny regał, na którego czterech półkach ustawiono samochody. Podczas naszej wizyty mogliśmy oglądać m.in. rajdową Skodę Favorit, niedawno odrestaurowaną Skodę 1100 OHC Coupe, majestatyczną Skodę Superb 4000, a także współczesne modele Slavia i Kushaq z rynku indyjskiego oraz koncepcyjne Vision RS i Vision S. Dodatkową atrakcję stanowi depozytorium, w którym przechowywane są prototypy oraz samochody rajdowe i wyścigowe. Znajduje się ono w osobnym budynku, przez co spora część odwiedzających o nim nie wie, tracąc możliwość zobaczenia takich rarytasów, jak Skoda Ferat (polecamy film Wampir z Feratu) czy sympatyczna Skoda Ahoj.

2 Narodowe Muzeum Techniki

 

  • Adres: Kostelní 42, 170 78 Praha 7
  • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela – 9:00-18:00
  • Ceny biletów: 280 CZK (normalny), 150 CZK (ulgowy), 60 CZK (dzieci 6-15 lat)
  • Strona internetowa: ntm.cz

Hradczany, Most Karola i Rynek Staromiejski z zegarem astronomicznym na ścianie ratusza to punkty obowiązkowe na turystycznej mapie stolicy Czech. Fani motoryzacji powinni dodać do tej listy jeszcze jeden – Narodowe Muzeum Techniki. Po wejściu do monumentalnego gmachu i wykupieniu biletów wystarczy zrobić kilka kroków, aby trafić do raju dla osób, które od dziecka fascynują się tym, co jeździ i lata. Po przekroczeniu progu hali wystawowej można przez chwilę poczuć się przytłoczonym bogactwem zbiorów praskiego muzeum. Zwiedzający mają bowiem przed oczami fascynujący widok – na dole stoją samochody i parowozy, z sufitu zwisają samoloty, a na antresoli ustawiono zabytkowe jednoślady i eksponaty związane z lotnictwem. Pośród wielu unikatów na wystawie możemy obejrzeć m.in. NW Präsident z 1898 roku (pierwszy w historii samochód zbudowany na terenie dzisiejszych Czech), Audi 10/26 HP (najstarsze istniejące auto tej marki na świecie), sportową Jawę 750 (jedyny zachowany egzemplarz) oraz wyścigowego Mercedesa W154 (w latach 1938-1939 ścigał się nim Rudolf Caracciola). Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze można spokojnie spędzić cały dzień. Samo zwiedzanie sekcji transportu to zajęcie na 2-3 godziny, a oprócz tego czekają jeszcze np. dział poświęcony górnictwu, a nawet w pełni wyposażone studio telewizyjne.

3 Muzeum samochodów osobowych Tatra

 

  • Adres: Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice
  • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela – 9:00-16:00 (październik-kwiecień), 9:00-17:00 (maj-wrzesień)
  • Ceny biletów: 130 CZK (normalny), 90 CZK (ulgowy)
  • Strona internetowa: tatramuseum.cz

Jak pokazuje historia, Czesi doskonale wiedzą, jak przeprowadzić „aksamitny rozwód”. Znajduje to potwierdzenie także w przypadku muzeum Tatry, które za sprawą podzielenia na dwie części zyskało nowe możliwości rozwoju. Aktualnie w dawnej siedzibie możemy oglądać tylko osobowe modele marki, a sekcja ciężarówek została przeniesiona do innego budynku. Dzięki tej zmianie udało się wyeksponować więcej aut niż dotychczas. Na zwiedzających czekają m.in. szeroka gama przedwojennych Tatr, aerodynamiczne limuzyny z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, a także wyścigówki i rajdówki oraz samochody specjalne. Jako najciekawsze możemy wskazać Tatrę 600 Sodomka (kabriolet zbudowany w prezencie dla Józefa Stalina), dwudrzwiową Tatrę 601 Monte Carlo (powstał tylko 1 egzemplarz, ale nigdy nie wystartował w rajdzie, któremu zawdzięcza swoją nazwę) oraz… prototyp sań motorowych Tatra V855. Należy jednak zauważyć, że choć do ostatecznego rozdzielenia muzeów doszło na początku 2021 roku, to ekspozycja poświęcona osobowym Tatrom nie przybrała ostatecznej formy, o czym najdobitniej świadczą pustki w jednym z pomieszczeń i tabliczki „ekspozycja w przygotowaniu”. A to oznacza jedno – do Koprzywnicy na pewno warto jeszcze wrócić!

4 Muzeum samochodów ciężarowych Tatra

 

  • Adres: Husova 1326/13, 742 21 Kopřivnice
  • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela – 9:00-16:00 (październik-kwiecień), 9:00-17:00 (maj-wrzesień)
  • Ceny biletów: 200 CZK (dorośli), 150 CZK (ulgowy)
  • Strona internetowa: muzeumtatra.cz

Muzeum ciężarówek marki Tatra otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w listopadzie 2021 roku. Ekspozycja została umieszczona w budynku dawnej odlewni na terenie działającej do dziś fabryki, zaledwie kilkanaście minut spacerem od opisanego wyżej muzeum osobowych Tatr. Wystawa została zorganizowana na bardzo wysokim poziomie, duże wrażenie robi zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości (wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na smartfon lub tablet, aby uzyskać dostęp do bogatej bazy danych o eksponatach z ilustracjami i modelami 3D, a nawet prostymi grami). To wszystko sprawia, że wcale nie trzeba być miłośnikiem aut ciężarowych, aby dobrze się tutaj bawić. Ba, nie trzeba nawet zbyt wiele wiedzieć o samej Tatrze, ponieważ w kasie biletowej można nabyć świetny, drukowany przewodnik z dokładnymi opisami w języku polskim, który kosztuje 20 koron, czyli równowartość zaledwie 4 zł. Są to bardzo dobrze wydane pieniądze. Warto też wspomnieć, że na antresoli znajduje się wystawa zabytkowych motocykli, a przed budynkiem można obejrzeć Słowacką Strzałę (wagon silnikowy kursujący w latach 1936-1939 na trasie Praga – Bratysława). Ponadto obok muzeum działa restauracja o wdzięcznej nazwie Tatrovka, gdzie przy knedlikach i piwie można odsapnąć po zwiedzaniu.

5 AutoMotoMuzeum Oldtimer

 

  • Adres: Štefánikova 220/24, 742 21 Kopřivnice
  • Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela – 9:30-17:00
  • Ceny biletów: 85 CZK (normalny), 75 CZK (ulgowy)
  • Strona internetowa: automotomuzeum.cz

Na deser zostawiliśmy najmniejsze z koprzywnickich muzeów motoryzacji. Swoją drogą to godne podziwu, że w liczącej nieco ponad 21 000 mieszkańców Koprzywnicy działają aż trzy obiekty tego typu. Opisywana kolekcja znajduje się na pierwszym piętrze niepozornego pawilonu handlowo-usługowego, a stężenie unikatowych klasyków w przeliczeniu na 1 m2 osiąga w tym miejscu wartość krytyczną. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni oprócz zabytkowych jednośladów i samochodów zgromadzono także literaturę i gadżety związane z klasyczną motoryzacją, co tworzy bardzo przyjemny klimat. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. motocykle amerykańskiej marki Indian, Bugatti T40, Forda Model T, Maserati 3500GT, a nawet traktory Porsche i Lamborghini. Nie zabrakło oczywiście również bogatej reprezentacji aut i jednośladów lokalnej produkcji. Słowo „deser” na początku tego akapitu padło nieprzypadkowo – po zakończeniu zwiedzania warto jeszcze wstąpić na kawę i ciastko do kawiarni znajdującej się na parterze obok wejścia do muzeum.

Więcej na temat podróży do Czech:

Samochodem do Czech – o czym trzeba wiedzieć?

Winiety drogowe w Czechach – ile kosztują, gdzie kupić?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji