NowościAktualnościOgromny rozwój Map Apple. Mogą przebić Google Maps

Ogromny rozwój Map Apple. Mogą przebić Google Maps

Znane z iPhone’ów Mapy Apple niedługo otrzymają aktualizację, która może je uczynić lepszymi od Map Google. Co się zmieni w Apple Maps?

Pośród darmowych nawigacji na smartfona niekwestionowanym liderem są Mapy Google – do tego stopnia, że pozostają przy nich nawet użytkownicy produktów firmy Apple, którzy mają przecież „swoje” Apple Maps. Co by jednak nie mówić, Mapy Apple robią wszystko, by dogonić (lub wręcz prześcignąć) odwiecznego rywala i przekonać do siebie coraz to nowe grupy odbiorców. Zapowiadana aktualizacja Apple Maps tylko to potwierdza. Czy Google Maps niebawem utraci palmę pierwszeństwa na rzecz nawigacji instalowanych w iPhone’ach? Co się w nich wkrótce zmieni?

Mapy Apple. Jakie mają funkcje?

Mapy Apple już teraz stały się bardzo „konkurencyjne” dla Map Google, gdyż dysponują wieloma funkcjami cechującymi wcześniej produkt konkurencji. Kierowcy jeżdżący na Mapach Apple mogą już wyznaczać trasy z unikaniem autostrad i/lub dróg płatnych, planować wyjazd z wyprzedzeniem oraz wyświetlać trasy dla aut, pieszych i osób korzystających z komunikacji publicznej (niebawem dołączą do nich propozycje tras dla rowerzystów). Do dyspozycji jest także widok 3D oraz funkcja Look Around, pozwalająca rozejrzeć się po okolicy z perspektywy pieszego (podobnie jak w Google Street View). Istnieje także możliwość zgłoszenia w Mapach Apple fotoradaru, wypadku lub innego niebezpieczeństwa.

Nowości w Apple Maps

Do Polski wciąż nie trafiły jednak udogodnienia, które od pewnego czasu funkcjonują w Mapach Apple na terenie Stanów Zjednoczonych. Mowa o niezwykle szczegółowym widoku obrazu z mapy, na którym zobaczymy chociażby drzewa i kontury budynków, a nawet pasy ruchu na drogach i przejścia dla pieszych. Taka perspektywa bardzo ułatwia kierowcy zaplanowanie trasy prowadzącej przez miasto, lub po prostu pozwala lepiej rozeznać się w terenie. Wiele wskazuje jednak na to, że najnowsze technologie Map Apple pojawią się także w europejskich miastach. Jeszcze w kwietniu 2024 roku firma ma zamiast zacząć zbierać dane i robić zdjęcia na Węgrzech, a zatem istnieje prawdopodobieństwo, że stanie się to z czasem również w Polsce. Rozwój Apple Maps ma też objąć rozszerzenie zakresu funkcji Flyover, przy pomocy której można obserwować teren z perspektywy lecącego ptaka.

Nowe Mapy Apple
Funkcja Flyover przedstawia się szczególnie imponująco podczas „chodzenia” po ścisłym centrum miasta z drapaczami chmur.
Nowe Mapy Apple
Najnowszy widok Map Apple jest już dostępny w niektórych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

W chwili obecnej trudno wskazać termin zaktualizowania Map Apple w kolejnych lokalizacjach na świecie. Niewykluczone, że nowy widok w miastach na Węgrzech zostanie wdrożony dopiero w przyszłym roku, a zatem w Polsce – jeśli się w ogóle pojawi – to w znacznie dłuższej perspektywie. Pewne nowości w Mapach Apple (przynajmniej na terenie USA) może jednak przynieść wprowadzenie do obiegu systemu iOS 18, co nastąpi we wrześniu 2024 roku.

Nowe Mapy Apple
Widok na polskie miasta w Mapach Apple nie jest aż tak „dokładny” jak w USA, ale dostępny jest chociaż widok 3D.
Redakcja poleca:

Co się ostatnio zmieniło w Google Maps na Android Auto?

Nieznana funkcja Google Maps. Jest bardzo przydatna

Zrzuty ekranu pochodzą z aplikacji mobilnej Mapy Apple

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji