PoradyPoradyWeź łańcuchy śniegowe, gdy jedziesz na ferie. W górach są nieocenione

Weź łańcuchy śniegowe, gdy jedziesz na ferie. W górach są nieocenione

Łańcuchy na koła bywają nieocenione na zaśnieżonej drodze. Gdzie łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w Polsce? Kiedy należy je zakładać?

Wraz z nastaniem zimowej aury, w mediach co roku słychać apele o zabieranie ze sobą łańcuchów śniegowych podczas wyjazdów w regiony, gdzie poruszanie się zimą jest najtrudniejsze. Mowa rzecz jasna o górach, czyli kierunku niezwykle popularnym w czasie ferii.

O ile w dużych miastach zimy potrafią być stosunkowo łagodne, tak na regularnie zasypywanych śniegiem wzniesieniach panują zupełnie inne warunki, którym mogą nie podołać nawet auta z nowymi, markowymi oponami zimowymi. Z opresji najłatwiej wyjść, montując na koła łańcuchy śniegowe pozwalające zwiększyć przyczepność na śliskiej nawierzchni. Nie wszyscy jednak inwestują w łańcuchy na koła. O ich przydatności przekonują się dopiero, gdy auto nie jest w stanie podjechać pod górę lub gdy dojdzie do kolizji na zaśnieżonej drodze.

Łańcuchy na koła – gdzie są obowiązkowe w Polsce?

Tymczasem posiadanie łańcuchów śniegowych jest regulowane przez polskie prawo. Choć w naszym kraju nie ma ogólnego obowiązku zakładania łańcuchów na koła, w pewnych sytuacjach jest już to konieczne. Gdzie wobec tego panuje obowiązek jazdy na łańcuchach śniegowych? Na odcinkach dróg z oznakowaniem C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych”. Ustawa Prawo o ruchu drogowym podkreśla jednak, że łańcuchy na koła należy zakładać wyłącznie wtedy, gdy droga jest pokryta śniegiem – a więc w warunkach pogodowych, gdy faktycznie się one przydają. Znak C-18 nie narzuca wobec tego jazdy na łańcuchach śniegowych np. po suchym asfalcie, dlatego ważna jest właściwa ocena sytuacji na drodze – za nieuzasadnione używanie łańcuchów śniegowych grozi bowiem mandat.

Znak C-18 nakaz używania łańcuchów śniegowych
Znak C-18 (nakaz używania łańcuchów śniegowych)

Znak C-18 stawiany jest zazwyczaj na górskich odcinkach dróg – niewykluczone zatem, że napotkamy go podczas dojazdu do miejscowości mniej obleganych przez turystów, ale i również na wybranych ulicach w górskich miasteczkach zlokalizowanych chociażby w Tatrach. O wyjeździe ze strefy objętej nakazem zakładania łańcuchów informuje znak C-19 „koniec nakazu używania łańcuchów przeciwślizgowych”, czyli odpowiednik z czerwonym przekreśleniem.

Znak C-19 koniec nakazu używania łańcuchów śniegowych
Znak C-19 (koniec nakazu używania łańcuchów śniegowych)

Jak jeździć z łańcuchami śniegowymi?

Przede wszystkim narzućmy spokojny styl jazdy: unikajmy nagłych naciśnięć gazu i hamulca, utrzymujmy duży odstęp od innych pojazdów i starajmy się nie przekraczać prędkości 50 km/h (najlepiej zwolnić do ok. 30-40 km/h). Gdy wyjedziemy z drogi pokrytej lodem lub śniegiem, niezwłocznie zdejmijmy łańcuchy śniegowe, aby nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo i przy okazji nie uszkodzić sobie samochodu.

Przeczytaj także:

Jak założyć łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy na koła: gdzie są obowiązkowe w Europie?

Łańcuchy na koła
Zakładanie łańcuchów śniegowych bywa czasochłonne, ale trudno o skuteczniejszy sposób na poruszanie się po zaśnieżonych drogach.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji